Հունիսի 22-ին Հայաստանի կառավարությունում տեղի է ունեցել «Քենդլ» նախագծի համակարգող խորհրդի նիստ, որը վարել է խորհրդի նախագահ, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են Հայաստանի կառավարության մամլո ծառայությունից: Նիստի ընթացքում քննարկվել են «Քենդլ» նախագծի ներկա իրավիճակը, նախագծի բիզնես պլանը և տնտեսական ազդեցության գնահատումը ներկայացնող ուսումնասիրության հիմնական դրույթները, «Քենդլ» կենտրոնի կարգավիճակի և կառուցվածքի մասին առաջարկությունը, կենտրոնի տարածքի ընտրության և հատկացման խնդիրները։ Խորհրդի անդամները ի գիտություն են ընդունվել նաև հունիսի 29-30-ը միջազգային փորձագետների Հայաստան այցելության վերաբերյալ տեղեկատվությունը:
Խոսելով ծրագրի կարևորության մասին` վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ կառավարությունը կայացրել է քաղաքական որոշում` մասնավոր ներդրողների կողմից ծրագրին աջակցության պարագայում մասնակիորեն ֆինանսավորել ոլորտը։
«Քենդլ» սինքրոտրոնային լույսի աղբյուրի ստեղծման նախագծի իրականացմամբ Հայաստանում կստեղծվի «Քենդլ» 3 ԳԷՎ էներգիայով երրորդ սերնդի սինքրոտրոնային լույսի աղբյուր, ինչը կխթանի երկրի առաջատար գիտական հետազոտությունների երկարաժամկետ զարգացումը, տնտեսության գիտատար ուղղությունների համար կծառայի որպես փորձագիտական բազա, ինչպես նաև կապահովի որակապես նոր մակարդակ միջազգային համագործակցության ասպարեզում։

22 Июнь 2010 - 15:20 AMT
Заседание координационного совета проекта Candle под руководством председателя совета, премьер-министра РА Тиграна Саргсяна состоялось 22 июня в правительстве.Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе правительства Армении. В ходе заседания был обсужден бизнес-план проекта, оценки его экономического водействия, предложения о статусе и структуре международного центра Candle, а также проблемы выбора места постройки центра. Также члены совета приняли во внимание информацию о прибытии международных экспертов с 29 по 30 июня в Армению.
Говоря о важности проекта создания международного центра Candle на базе ускорителя синхротронного излучения, ТигранСаргсян отметил, что правительство приняло решение частично профинансировать проект совместно с частными инвестициями.
Проект CANDLE (СВЕЧА) является источником излучения на базе нового ускорителя третьего поколения с энергией электронов в 3 миллиарда электронвольт, разработанный армянскими учеными. Проект получил высокую оценку международной экспертной комиссии, как проект мирового класса и блестящая инициатива для развития науки и технологии в Армении.