Օրանժ Արմենիան գործարկեց տվյալների ձայնային փոխանցման HD voice տեխնոլոգիան (բարձր հստակության ձայն) Հայաստանում: Ինչպես հունիսի 24-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց Եվրոպայի գծով Օրանժ խմբի գործադիր տնօրեն, Ֆրանս Տելեկոմ Խմբի փոխնախագահ Օլաֆ Սուանտին, Հայաստանն ապրանքանիշի ներկայության 42 երկրներից երկրորդն է (Մոլդովայից հետո), որտեղ գործարկվեց այդ տեխնոլոգիան:
«Օրանժ Արմենիան նորարարությունների և որակի նոր չափանիշների դարբնոց է: Հայաստանում տեխնոլոգիայի հաջող կիրառությունից հետո մենք ծրագրում ենք HD voice-ը գործարկել Բելգիայում, Մեծ Բրիտանիայում ու Եվրոպայի այլ երկրներում»,- ասել է Օլաֆ Սուանտին: Ընկերությունը ներկայացրեց նաև HD ձայնի հնարավորություն ունեցող Nokia 6720 Classic հեռախոսը, որն արդեն Հայաստանում է և 125 հազ. դրամ արժեքով վաճառքում է Orange-ի խանութներում: Հետագայում Օրանժ Արմենիան ծրագրում է վաճառքի հանել նաև HD Voice հնարավորություն ունեցող հեռախոսների այլ մոդելներ: «Այս տեխնոլոգիայի գործարկումը Մոլդովայում մեծ ազդեցություն ունեցավ հեռախոսազանգերի որակի ու տևողության վրա: HD Voice օգտագործող բաժանորդներն ավելի երկար են խոսում և հաճույք ստանում հեռախոսային խոսակցությունից: Կան ոլորտներ, որտեղ այս տեխնոլոգիան պարզապես անփոխարինելի է, օրինակ ԶԼՄ: Այժմ կարելի է նյութերը ձայնագրելանմիջապես դեպքի վայրից և հարցազրույցները ռադիոեթեր ուղարկել գրեթե ստուդիական որակով: Բայց, ամենակարևորն այն է, որ հայտնվել է նոր չափանիշ, և ապագան նրան է պատկանում.,- ասել է Օրանժ Արմենիայի մարքեթինգի գծով տնօրեն Արամ Մկրտչյանը: HD ձայնն ասեսվերացնում է զրուցակիցների միջև հեռավորությունը` զրուցակիցների մոտ ստեղծելով այնպիսի տպավորություն, թե նրանք միևնույն վայրում են գտնվում: Եթե ստանդարտ հեռախոսազանգն իրականացվում է 300-3400 Հց հաճախականային տիրույթում, ապա HD ձայնով հեռախոսազանգն իրականացվում է առավել մեծ` 50-7000 Հց հաճախականային տիրույթում, որի շնորհիվ մարդկային ձայնի և շրջապատող աշխարհի բոլոր նրբերանգները լսելի են դառնում: Ձայնի բարձր որակի ցուցադրման համար Օրանժ Արմենիան առաջին անգամ կազմակերպել էր Կոմիտասի«Լորիկ» և «Շողեր ջան» ստեղծագործությունների կարատումը Վահե Բրուտյանի կողմից թավջութակով:

As Olaf Swantee, France Telecom Executive Vice President in charge of Europe and Sourcing, said at June 24 news conference in Yerevan, Armenia has become the 2nd among 42 states where HD technology was launched by Orange.
The piece of Komitas “Lorik” first sounded with HD voice, became the first world concert through HD call. Orange Armenia is the second mobile operator in the world, whose customers can benefit from this innovative service. With its crystal clear, superior sound quality, Orange’s introduction of HD voice is set to herald a new era for mobile communications and a new standard of phone voice quality. HD voice virtually eliminates the distance between callers so that it makes calls sound as if they’re in the same room. If standard mobile calls are realized in the 300-3400Hz bandwidth, HD voice calls are realized in a wider speech bandwidth of 50-7000Hz. Due to this, all nuances of the human voice and low sounds are completely reproduced. First HD phone is already imported to Armenia and is available in Orange shops.
“We are delighted by the progress of Orange in Armenia. This is not only a progress for our company, but also for the country, as the unprecedented high quality standards and innovations, that we witnessed here today, rank Armenia as a leading country not only in this region, but even, in the world. Orange Armenia is a hotspot of innovation for the Group, whose experience, though accumulated only recently, could be successfully applied even in traditionally developed markets,” Olaf Swantee said.