Եվրոպական երկրները «Քենդլ» միջազգային գիտական կենտրոնին նվիրել են 3 մլն եվրո արժողությամբ սարքավորումեր: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը:
Քենդլ – (անգլ. CANDLE – Center for the Advancement of Natural Discoveries using Light Emission, թարգմանաբար՝ սինքրոտրոնային ճառագայթման օգտագործմամբ գիտական հետազոտությունների կենտրոն) նախագծի նպատակն է Հայաստանում ստեղծել առնվազն հինգ փորձարարական կայաններով գիտական կենտրոններ, որտեղ գիտնականները ինտենսիվ լուսային հոսքի օգնությամբ հնարավորություն կունենան հետազոտել մոլեկուլներ, կենսաբանական օբյեկտներ և նյութեր: Արդյունքում կկառուցվի շրջակա միջավայրի համար լրիվ անվտանգ արագացուցչային կենտրոն, որն աննախադեպ կլինի հետխորհրդային, Արևելյան Եվրոպայի և Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջաններում: Հայաստանի կառավարությունը մասամբ կմասնակցի այդ գիտական նախագծին` իր վրա վերցնելով կենտրոնի ստեղծման ծախսերի 25 տոկոսը:

Chairman of the RA State Committee for Science Samvel Harutyunyan said that European countries granted equipment in the value of 3mln euros to CANDLE center.
Five scientific centers with experimental stations are envisaged to be opened under the project on creation of CANDLE international scientific center in Armenia, Harutyunyan told journalists in Yerevan.
CANDLE center, which is environmentally safe, will be a unique project in post-soviet states, as well as countries of Near East and Eastern Europe.
Armenia’s government will participate in this scientific project, covering 25% of expenses for the center’s creation.
CANDLE is a project of 3 gigaelectronvolts energy, third generation synchrotron light source. It was designed by Armenian scientists and was highly estimated by an international expert commission, as a world-class project and brilliant initiative for the development of science and technology in Armenia.