Եվրոպական երկրները «Քենդլ» միջազգային գիտական կենտրոնին նվիրել են 3 մլն եվրո արժողությամբ սարքավորումեր: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը:
Քենդլ – (անգլ. CANDLE – Center for the Advancement of Natural Discoveries using Light Emission, թարգմանաբար՝ սինքրոտրոնային ճառագայթման օգտագործմամբ գիտական հետազոտությունների կենտրոն) նախագծի նպատակն է Հայաստանում ստեղծել առնվազն հինգ փորձարարական կայաններով գիտական կենտրոններ, որտեղ գիտնականները ինտենսիվ լուսային հոսքի օգնությամբ հնարավորություն կունենան հետազոտել մոլեկուլներ, կենսաբանական օբյեկտներ և նյութեր: Արդյունքում կկառուցվի շրջակա միջավայրի համար լրիվ անվտանգ արագացուցչային կենտրոն, որն աննախադեպ կլինի հետխորհրդային, Արևելյան Եվրոպայի և Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջաններում: Հայաստանի կառավարությունը մասամբ կմասնակցի այդ գիտական նախագծին` իր վրա վերցնելով կենտրոնի ստեղծման ծախսերի 25 տոկոսը:

25 Июнь 2010 - 13:43 AMT
Европейские страны подарили международному научному центр Candle оборудование стоимостью 3 млн евро. Об этом журналистам сообщил председатель Госкомитета по науке Самвел Арутюнян
В рамках проекта по созданию в Армении международного научного центра Candle планируется открытие как минимум 5 научных центров с экспериментальными станциями, где ученые получат возможность изучать молекулы, биологические объекты и вещества при помощи интенсивного светового потока. Безопасный для окружающей среды центр Candle, станет беспрецедентным для постсоветских стран, стран Восточной Европы и Ближнего Востока. Правительство Армении частично примет участие в этом научном проекте, взяв на себя 25% расходов по созданию центра.
Проект CANDLE (СВЕЧА) является источником излучения на базе нового ускорителя третьего поколения с энергией электронов в 3 миллиарда электронвольт, разработанным армянскими учеными. Проект получил высокую оценку международной экспертной комиссии, как проект мирового класса и блестящая инициатива для развития науки и технологии в Армении