Հայաստանում կա ՏՏ ոլորտը զարգացնելու անհրաժեշտություն կրթության համակարգի կատարելագործման միջոցով: Այդ մասին Երևանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Intel կորպորացիայի նախկին ղեկավար Քրեյգ Բարեթը:
Նա նաև նշեց, որ արգասավոր քննարկում է կայացել Հայաստանի նախագահի և վարչապետի հետ: «Մասնավորապես, մենք քննարկել ենք կրթության համակարգի զարգացումը Հայաստանում. դպրոցի ուսուցիչների վերապատրաստումից մինչև դասավանդման տեխնիկա, ինչպես նաև աջակցությունը Հայաստանում վենչուրային հիմնադրամների զարգացմանը»,- հաղորդել է Քրեյգ Բարեթը: Ինչպես նշել է նա, ՏՏ ոլորտում հայ մասնագետների որակավորման վերաբերյալ հարցեր չկան: «Առաջին անգամ ես ծանոթացել եմ Հայաստնի ՏՏ արտադրանքի հետ ավելի քան 20 տարի առաջ»:
ՀՀ նախագահը հունիսի 28-ին մրցանակ է շնորհել Ինտել կորպորացիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն-տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Քրեյգ Բարեթին «ՏՏ ոլորտի զարգացման մեջ ունեցած ավանդի համար»: Մրցանակը սահմանվել է 2009 թվականին և Synopsys Armenia-ի նախաձեռնությամբ այն ամեն տարի կշնորհվի ՏՏ ոլորտում եզակի ներդրում ունեցող անձանց:

В Армении есть необходимость развивать ИТ индустрию, посредством усовершенствования системы образования. Об этом на встрече с журналистами в Ереване сказал экс-глава корпорации Intel Крейг Барретт.
Он также отметил, что состоялось плодотворное обсуждение с президентом и премьер-министром Армении. “В частности, мы обсудили развитие системы образования в Армении: от переподготовки учителей школы до техники преподавания “один-одному”, а также содействие развития венчурных фондов в Армении», – сообщил Крейг Баретт. Как отметил Крей Барретт, вопросов к квалификации армянских специалистов сферы ИТ – нет. “Впервые я познакомился с продукцией ИТ из Армении более 20 лет назад. Корпорация Intel исследовала оборудование, основанное на полупровoдниках из СССР, большинство из них были произведены в Армении”- сказал экс глава Intel. 28 июня президент Армении Серж Саргсян вручил Крейгу Барретту награду “За мировой вклад в развитие сферы IT”. Премия, созданная по инициативе Synopsys Armenia, будет вручаться ежегодно человеку, сделавшему уникальный вклад в международное развитие сферы информационных технологий.