Օրանժ Արմենիան հայտարարեց իր գերարդիական 3G+ ցանցի հզորացման ծավալուն աշխատանքների մասին, որի շնորհիվ շեշտակիորեն բարձրացվել է բաժանորդներին մատուցվող ինտերնետ ծառայությունների որակը: Հունիսի 24-ին մամլո ասուլիսում Orange խմբի Եվրոպայի գծով գործադիր տնօրեն Օլաֆ Սուանտին ասաց, որ ցանցն այժմ նախապատրաստվում է ինտերնետի նոր հեղափոխության` նոր մոդեմների մեկնարկի համար, որոնք համատեղելի են մինչև 14.4 Մբ/վրկ առավելագույն արագություն ապահովող HSPA տեխնոլոգիաների հետ: Այդ նպատակով իրականացվող ցանցի վերազինումն իրականացվում է Orange-ի ամբողջ ծածկույթում` Հայաստանի բոլոր մարզերում: Այս նոր առաջարկը շուկայում կլինի արդեն այս ամռանը:
«Մենք հիացած ենք Հայաստանում Orange-ի արձանագրած առաջընթացով: Սա ոչ միայն մեր ընկերության, այլ նաև Հայաստանի առաջընթացն է, քանի որ շարժական ծառայությունների այն աննախադեպ բարձր որակի չափանիշները և նորարարությունը, որին ականատես եղանք այսօր այստեղ, ապահովում են Հայաստանի առաջատար դիրքերը ոչ միայն այս տարածաշրջանում, այլ անգամ, կարող եմ ասել, համաշխարհային մակարդակով: Օրանժ Արմենիան մեր խմբի համար նորարարությունների դարբնոց է, որի` անգամ այս կարճ ժամանակահատվածում կուտակած փորձը կարող է հաջողությամբ կիրառվել անգամ ավանդապես գերզարգացած շուկաներում», ասաց խմբի փոխնախագահ Օլաֆ Սուանտին:
Այս շաբաթ Օրանժ Արմենիան գործարկեց տվյալների ձայնային փոխանցման HD voice տեխնոլոգիան (բարձր հստակության ձայն) Հայաստանում: Ինչպես հունիսի 24-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց Եվրոպայի գծով Օրանժ խմբի գործադիր տնօրեն, Ֆրանս Տելեկոմ Խմբի փոխնախագահ Օլաֆ Սուանտին, Հայաստանն ապրանքանիշի ներկայության 42 երկրներից երկրորդն է (Մոլդովայից հետո), որտեղ գործարկվեց այդ տեխնոլոգիան: Հայաստանում տեխնոլոգիայի հաջող կիրառությունից հետո մենք ծրագրում ենք HD voice-ը գործարկել Բելգիայում, Մեծ Բրիտանիայում ու Եվրոպայի այլ երկրներում»,- ասել է Օլաֆ Սուանտին: Ընկերությունը ներկայացրեց նաև HD ձայնի հնարավորություն ունեցող Nokia 6720 Classic հեռախոսը, որն արդեն Հայաստանում է և 125 հազ. դրամ արժեքով վաճառքում է Orange-ի խանութներում: Հետագայում Օրանժ Արմենիան ծրագրում է վաճառքի հանել նաև HD Voice հնարավորություն ունեցող հեռախոսների այլ մոդելներ: Եթե ստանդարտ հեռախոսազանգն իրականացվում է 300-3400 Հց հաճախականային տիրույթում, ապա HD ձայնով հեռախոսազանգն իրականացվում է առավել մեծ` 50-7000 Հց հաճախականային տիրույթում, որի շնորհիվ մարդկային ձայնի և շրջապատող աշխարհի բոլոր նրբերանգները լսելի են դառնում: Ձայնի բարձր որակի ցուցադրման համար Օրանժ Արմենիան առաջին անգամ կազմակերպել էր Կոմիտասի«Լորիկ» և «Շողեր ջան» ստեղծագործությունների կարատումը Վահե Բրուտյանի կողմից թավջութակով:
Հայաստանի ուսումնական հաստատությունները Ինտերնետի միջոցով մուտք կստանան ռուսական գրադարանների ռեսուրսներին: Այդ մասին հունիսի 22-ին կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդեց «ԱրմենՏել» գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն: «Ուսումնական տարվա սկզբին մենք Հայաստանի բոլոր ուսումնական հաստատություններին մուտք կտրամադրենք Ռուսաստանի մի շարք լուրջ գրադարաններ: Աշխատանքն ավարտական փուլում է, ավարտվել են բանակցությունները բազմաթիվ ռուսական գիտական գրադարանների հետ»,- ասել է Իգոր Կլիմկոն: ՀՀ կրթական հաստատություններին հնարավորություն է ընձեռվում օգտվել Hi-Line ծառայությունից առանց միացման վճարի: ADSL մոդեմը նույնպես կտրամադրվի անվճար: Hi-Line Unlimited 256/64, 512/128 և 1024/256 անսահմանափակ սակագնային փաթեթների ամսավճարը համապատասխանաբար կազմում է 3900, 6000 և 7500 դրամ:
Ընկերությունը կրթական հաստատություններին առաջարկում է օգտվել արտոնյալ պայմաններից 12 ամիս և ավել ժամանակահատվածով: Պայմանագրից վաղաժամկետ հրաժարվելու դեպքում կրթական հաստատությունը կվճարի միայն մոդեմի արժեքը: Արտոնյալ և շուկայում գործող գների տարբերությունը, ինչպես նաև միացման վճարը ընկերության կողմից ետ չի գանձվի:
ՀՀ նախագահը մրցանակ է շնորհել Ինտել կորպորացիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն-տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Քրեյգ Բարեթին «ՏՏ ոլորտի զարգացման մեջ ունեցած ավանդի համար»: «Այս մրցանակը Հայաստանի Հանրապետության համեստ ներդրումն է համաշխարհային մակարդակով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման գործում: Սրանով մենք պատվում ենք դոկտոր Բարեթին և գնահատում Ինտել կորպորացիայի ներդրումը բարձր տեխնոլոգիաներն ու գիտելիքն աշխարհի բոլոր կողմերը հասցնելու գործում: Մենք խրախուսելու ենք նրանց ուսումն ու աշխատանքն այս ոլորտում, որոնելու և գտնելու ենք դրա համար անհրաժեշտ նոր ուղիներ և միջոցներ», – ասել է նախագահը:
Քրեյգ Բարեթը շնորհակալություն է հայտնել մրցանակի հանձնման կազմակերպիչներին և ՀՀ նախագահին և նշել, որ ներկայացնում է հազարավոր մարդկանց, ովքեր տասնամյակների ընթացքում մեծ նպաստն են բերել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում առաջընթացի հարցում: Քրեյգ Բարեթի խոսքով, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն էապես ազդում են տնտեսական զարգացման, կրթության, առողջապական ոլորտների վրա:
Մրցանակը սահմանվել է 2009 թվականին և Synopsys Armenia-ի նախաձեռնությամբ այն ամեն տարի կշնորհվի ՏՏ ոլորտում եզակի ներդրում ունեցող անձանց: Մրցանակի հանձնման հովանավորներն են Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսությունն ու ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը:
Մեդալը պատրաստված է ոսկուց և ադամանդակուռ է: Մեդալի ձևավորման հեղինակն է Վալերի Ռիկերդը, որն աշխատել է «Աստղային պատերազմներ» ֆիլմի վրա:

29 Июнь 2010 - 14:45 AMT
“АрменТел” оцифрует все ереванские АТС к 2011 году, Orange обеспечит 95% населения Армении сотовой связью и Интернетом до конца года
Между тем, как отметил на встрече с журналистами 24 июня исполнительный директор группы Orange по Европе Олаф Суанти, France Telecom не заинтересована в рынке фиксированной связи Армении, а больше занята развитием мобильного Интернета. На сегодняшний день сеть Orange 3G+ доступна для 85% населения Армении. На встрече с министром транспорта и связи Армении Мануком Варданяном Олаф Суанти заявил, что Orange Armenia инвестирует $50 млн. и обеспечит 95% населения Армении сотовой связью и сверхскоростным Интернетом до конца 2010 года. Второй этап работ по увеличению пропускной скорости сетей 3 G+ компания намерена завершить в течение лета. На данный момент идет подготовка к запуску новых модемов, способных поддерживать скорость до 14.4 Мб/с (вместо прежних 7 Мб/с), основанных на технологии высокоскоростной пакетной передачи данных HSPA. 40% дохода Orange Armenia приходится на долю Интернета, в то время как в европейских представительствах Orange прибыль от предоставления услуг мобильного Интернета составляет 10-15% дохода. По последним данным на апрель 2010 года, число абонентов копании 250 тыс , 25 тыс из которых пользователи Интернет-услуг.
На этой неделе Orange Armenia запустила технологию HD voice. Армения, таким образом, стала второй страной среди 42 стран присутствия бренда, где запущена данная технология (после Молдовы). Также компания представила модель телефона, поддерживающего стандарт HD Voice Nokia 6720 Classic. Eго стоимость составляет 125 тыс. драмов. В дальнейшем Orange Armenia планирует продажу и других моделей мобильных устройств с HD voice поддержкой. Стандарт HD voice находится в диапазоне 50-7000 Гц, в отличие от обычного звонка, который осуществляется в частотном диапазоне 300-3400 Гц. Для демонстрации высокого качества звука Orange Armenia организовала премьеру произведений Комитаса “Лорик” и “Шогер джан” в исполнении Ваге Брутяна.
“АрменТел” предоставит доступ учебным заведениям Армении к ресурсам российских библиотек посредством Интернета. На данный момент окончены переговоры ЗАО “АрменТел” со многими российскими научными библиотеками. Также стартовала программа «Интернет – учебным заведениям Армении», в рамках которой «АрменТел» предоставит на льготных условиях услугу широкополосного доступа в Интернет учебным заведениям: ВУЗам, школам и училищам по всей территории Армении, где доступна услуга Hi-Line (на основе технологии ADSL). Образовательные учреждения Армении получат возможность подключиться к услуге Hi-Line без платы за подключение, ADSL-модем также будет предоставлен бесплатно. Ежемесячная плата за безлимитные тарифные планы Hi-Line Unlimited 256/64, 512/128 и 1024/256 для учебных заведений Армении составит 3900, 6000 и 7500 драмов соответственно.
Компания предлагает образовательным учреждениям подключиться к Интернету на льготных условиях сроком на 12 месяцев и больше. В случае досрочного отказа от услуги учебное заведение выплачивает только стоимость модема. Разница между действующими на рынке и льготными тарифами, а также стоимость подключения взиматься не будет.
Президент Армении Серж Саргсян вручил награду “За мировой вклад в развитие сферы IT” бывшему председателю Совета директоров корпорации Intel Крейгу Баррету. “Эта премия – скромный вклад на международном уровне в развитие информационных технологий. Этo оценка вклада доктора Крейга Баррета и корпорации Intel в распространение знаний и высоких технологий по всему миру. Главная цель премии – обратить внимание молодежи Армении на сферу ИТ. Мы будем поощрять их обучение и работу в этой сфере, мы отыщем для этой цели новые пути и средства”, – сказал президент.
Представляя Крейга Баррета, Серж Саргсян отметил, что он не ограничивался лишь сферой ИТ, но и способствовал развитию доступности образования во всем мире. По словам Сержа Саргсяна, ИТ играют незаменимую роль в обеспечении доступности знаний и информации, а также повышение общего уровня образованности. “У нас есть самый важный капитал для развития этой сферы – мысль и талант, а они творят чудеса”, – отметил Серж Саргсян.
В свою очередь Крейг Баррет поблагодарил организаторов вручения премии и президента РА, отметив, что представляет тысячи людей, которые десятилетиями работают над развитием ИКТ. По словам Баррета, информационные технологии в современном мире оказывают существенное влияние на экономическое развитие, образование, медицину, а также на эффективное управление государством.
Как сказал в своем выступлении инициатор премии, вице-президент американской ИТ-компании Synopsys Inc и генеральный директор Synopsys Armenia Рич Голдман, в мире до сих пор не была учреждена награда международного уровня за достижения в сфере информационных технологий. Решение об учреждении президентской премии “За международный вклад в сферу ИТ” было подписано в 2009 году. Премия, созданная по инициативе Synopsys Armenia, будет ежегодно вручаться человеку, внесшему уникальный вклад в международное развитие сферы информационных технологий. Причем, этот вклад может быть различного рода: как в области технологий, образования, так и финансирования и организации различных проектов. Спонсоры вручения премии – Общественное телевидение Армении и мобильный оператор VivaCell-MTC.
Медаль изготовлена из высокопробного золота (около 300 граммов) и бриллианта. На лицевой стороне награды изображен орел работы Рафаэла Исраеляна с бриллиантовым глазом. На обратной стороне медали – герб Армении на фоне символа Силиконовой долины. Автор дизайна медали Валерий Рикерд (работавший над фильмом "Звездные войны").