Օրանժ Արմենիան հայտարարեց իր գերարդիական 3G+ ցանցի հզորացման ծավալուն աշխատանքների մասին, որի շնորհիվ շեշտակիորեն բարձրացվել է բաժանորդներին մատուցվող ինտերնետ ծառայությունների որակը: Հունիսի 24-ին մամլո ասուլիսում Orange խմբի Եվրոպայի գծով գործադիր տնօրեն Օլաֆ Սուանտին ասաց, որ ցանցն այժմ նախապատրաստվում է ինտերնետի նոր հեղափոխության` նոր մոդեմների մեկնարկի համար, որոնք համատեղելի են մինչև 14.4 Մբ/վրկ առավելագույն արագություն ապահովող HSPA տեխնոլոգիաների հետ: Այդ նպատակով իրականացվող ցանցի վերազինումն իրականացվում է Orange-ի ամբողջ ծածկույթում` Հայաստանի բոլոր մարզերում: Այս նոր առաջարկը շուկայում կլինի արդեն այս ամռանը:
«Մենք հիացած ենք Հայաստանում Orange-ի արձանագրած առաջընթացով: Սա ոչ միայն մեր ընկերության, այլ նաև Հայաստանի առաջընթացն է, քանի որ շարժական ծառայությունների այն աննախադեպ բարձր որակի չափանիշները և նորարարությունը, որին ականատես եղանք այսօր այստեղ, ապահովում են Հայաստանի առաջատար դիրքերը ոչ միայն այս տարածաշրջանում, այլ անգամ, կարող եմ ասել, համաշխարհային մակարդակով: Օրանժ Արմենիան մեր խմբի համար նորարարությունների դարբնոց է, որի` անգամ այս կարճ ժամանակահատվածում կուտակած փորձը կարող է հաջողությամբ կիրառվել անգամ ավանդապես գերզարգացած շուկաներում», ասաց խմբի փոխնախագահ Օլաֆ Սուանտին:
Այս շաբաթ Օրանժ Արմենիան գործարկեց տվյալների ձայնային փոխանցման HD voice տեխնոլոգիան (բարձր հստակության ձայն) Հայաստանում: Ինչպես հունիսի 24-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց Եվրոպայի գծով Օրանժ խմբի գործադիր տնօրեն, Ֆրանս Տելեկոմ Խմբի փոխնախագահ Օլաֆ Սուանտին, Հայաստանն ապրանքանիշի ներկայության 42 երկրներից երկրորդն է (Մոլդովայից հետո), որտեղ գործարկվեց այդ տեխնոլոգիան: Հայաստանում տեխնոլոգիայի հաջող կիրառությունից հետո մենք ծրագրում ենք HD voice-ը գործարկել Բելգիայում, Մեծ Բրիտանիայում ու Եվրոպայի այլ երկրներում»,- ասել է Օլաֆ Սուանտին: Ընկերությունը ներկայացրեց նաև HD ձայնի հնարավորություն ունեցող Nokia 6720 Classic հեռախոսը, որն արդեն Հայաստանում է և 125 հազ. դրամ արժեքով վաճառքում է Orange-ի խանութներում: Հետագայում Օրանժ Արմենիան ծրագրում է վաճառքի հանել նաև HD Voice հնարավորություն ունեցող հեռախոսների այլ մոդելներ: Եթե ստանդարտ հեռախոսազանգն իրականացվում է 300-3400 Հց հաճախականային տիրույթում, ապա HD ձայնով հեռախոսազանգն իրականացվում է առավել մեծ` 50-7000 Հց հաճախականային տիրույթում, որի շնորհիվ մարդկային ձայնի և շրջապատող աշխարհի բոլոր նրբերանգները լսելի են դառնում: Ձայնի բարձր որակի ցուցադրման համար Օրանժ Արմենիան առաջին անգամ կազմակերպել էր Կոմիտասի«Լորիկ» և «Շողեր ջան» ստեղծագործությունների կարատումը Վահե Բրուտյանի կողմից թավջութակով:
Հայաստանի ուսումնական հաստատությունները Ինտերնետի միջոցով մուտք կստանան ռուսական գրադարանների ռեսուրսներին: Այդ մասին հունիսի 22-ին կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդեց «ԱրմենՏել» գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն: «Ուսումնական տարվա սկզբին մենք Հայաստանի բոլոր ուսումնական հաստատություններին մուտք կտրամադրենք Ռուսաստանի մի շարք լուրջ գրադարաններ: Աշխատանքն ավարտական փուլում է, ավարտվել են բանակցությունները բազմաթիվ ռուսական գիտական գրադարանների հետ»,- ասել է Իգոր Կլիմկոն: ՀՀ կրթական հաստատություններին հնարավորություն է ընձեռվում օգտվել Hi-Line ծառայությունից առանց միացման վճարի: ADSL մոդեմը նույնպես կտրամադրվի անվճար: Hi-Line Unlimited 256/64, 512/128 և 1024/256 անսահմանափակ սակագնային փաթեթների ամսավճարը համապատասխանաբար կազմում է 3900, 6000 և 7500 դրամ:
Ընկերությունը կրթական հաստատություններին առաջարկում է օգտվել արտոնյալ պայմաններից 12 ամիս և ավել ժամանակահատվածով: Պայմանագրից վաղաժամկետ հրաժարվելու դեպքում կրթական հաստատությունը կվճարի միայն մոդեմի արժեքը: Արտոնյալ և շուկայում գործող գների տարբերությունը, ինչպես նաև միացման վճարը ընկերության կողմից ետ չի գանձվի:
ՀՀ նախագահը մրցանակ է շնորհել Ինտել կորպորացիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն-տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Քրեյգ Բարեթին «ՏՏ ոլորտի զարգացման մեջ ունեցած ավանդի համար»: «Այս մրցանակը Հայաստանի Հանրապետության համեստ ներդրումն է համաշխարհային մակարդակով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման գործում: Սրանով մենք պատվում ենք դոկտոր Բարեթին և գնահատում Ինտել կորպորացիայի ներդրումը բարձր տեխնոլոգիաներն ու գիտելիքն աշխարհի բոլոր կողմերը հասցնելու գործում: Մենք խրախուսելու ենք նրանց ուսումն ու աշխատանքն այս ոլորտում, որոնելու և գտնելու ենք դրա համար անհրաժեշտ նոր ուղիներ և միջոցներ», – ասել է նախագահը:
Քրեյգ Բարեթը շնորհակալություն է հայտնել մրցանակի հանձնման կազմակերպիչներին և ՀՀ նախագահին և նշել, որ ներկայացնում է հազարավոր մարդկանց, ովքեր տասնամյակների ընթացքում մեծ նպաստն են բերել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում առաջընթացի հարցում: Քրեյգ Բարեթի խոսքով, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն էապես ազդում են տնտեսական զարգացման, կրթության, առողջապական ոլորտների վրա:
Մրցանակը սահմանվել է 2009 թվականին և Synopsys Armenia-ի նախաձեռնությամբ այն ամեն տարի կշնորհվի ՏՏ ոլորտում եզակի ներդրում ունեցող անձանց: Մրցանակի հանձնման հովանավորներն են Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսությունն ու ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը:
Մեդալը պատրաստված է ոսկուց և ադամանդակուռ է: Մեդալի ձևավորման հեղինակն է Վալերի Ռիկերդը, որն աշխատել է «Աստղային պատերազմներ» ֆիլմի վրա:

Olaf Swantee, France Telecom Executive Vice President in charge of Europe and Sourcing, said that Orange Armenia will finalize the second stage of works on increasing 3G+ network capacity this summer. The network is currently being prepared for a new Internet revolution: launch of new 3G modems supporting HSPA 14.4, a technology with a peak bit rate of around 14 Mbps (instead of previous 7 Mbps). Related network roll-out is ongoing to cover all regions of Armenia. New modems and commercial offer will be available in sales already during this summer. According to him, the income from mobile Internet totals 10-15% of the total profit in European representations of Orange, while this figure amounts to 40% in Armenia.
Besides, Orange Armenia has launched High Definition (HD) voice services. Armenia has become the 2nd among 42 states where HD technology was launched by Orange. The piece of Komitas “Lorik” first sounded with HD voice, became the first world concert through HD call. Orange Armenia is the second mobile operator in the world, whose customers can benefit from this innovative service. With its crystal clear, superior sound quality, Orange’s introduction of HD voice is set to herald a new era for mobile communications and a new standard of phone voice quality. HD voice virtually eliminates the distance between callers so that it makes calls sound as if they’re in the same room. If standard mobile calls are realized in the 300-3400Hz bandwidth, HD voice calls are realized in a wider speech bandwidth of 50-7000Hz. Due to this, all nuances of the human voice and low sounds are completely reproduced.
ArmenTel CJSC announced that it will provide educational institutions of Armenia with access to Russian internet libraries. Negotiations with a number Russian of scientific libraries were successfully finalized. Project launch will be timed to the start of school year.
Moreover, the company has launched a campaign to provide Armenian educational institutions with cheaper internet. From now on, educational institutions in the republic can switch to Hi-Line without connection fee; ADSL modem will also be provided for free. Monthly fee for Hi-Line Unlimited 256/64, 512/128 and1024/256 will make AMD 3900, 6000 and 7500 respectively.
Armenian President Serzh Sargsyan has honored Dr. Craig R. Barrett, retired CEO/Chairman of the Board of Intel Corp. with 2009 Global Award of the President of the Republic of Armenia for Outstanding Contribution to Humanity through IT. “Information technologies are extremely important for knowledge and data accessibility. The most important capital to develop this field is talent and thinking,” President Sargsyan said. “The main goal of this initiative is to attract youth in IT.”
Thanking for the award, Mr. Barrett noted for his part that information technologies help develop economy, education, medicine and governance.
The Global IT award established by the Armenian President in 2009 annually honors a Laureate who has made extraordinary contributions to humanity through advancing the world of IT. The award consists of a unique Gold Medal, Diploma and trophy evoking Armenia and high tech. The Awarding Program is implemented by the Award Committee and the international Selection Panel appointed by the President of The Republic of Armenia. Synopsys Inc. and its subsidiary Synopsys Armenia CJSC serve as key initiators of the program. Financing for the 2009 program is provided by VivaCell-MTS, a subsidiary of Mobile TeleSystems OJSC through Hayastan All-Armenian Fund.