Ինտերնետի միջին արագությունը Հայաստանում 2010 թվականի հունիսի դրությամբ կազմել է 303.85 Կբ/վ: Նման եզրակացության են հանգել է www.speedtest.am կայքում զետեղված հետազոտության հեղինակները, որոնց զեկույցում ներկայացված է հունիս ամսվա պատկերը և պարունակում է մանրամասն տեղեկատվություն: Զեկույցի տվյալները ստացվել են www.speedtest.am կայքի հունիս ամսվա ընթացքում` մոտ 37000 այցելուների ավելի քան 89000 չափումների հիման վրա: Ամենաբարձր արագությունն, ըստ զեկույցի, ապահովում են Ucom 636.66 կբ/վ, FastNet 450.99 կբ/վ, Orange 345.43 կբ/վ, Cornet 334.15 կբ/վ և Beeline 332.00 կբ/վ պրովայդերները: Ամենացածր արագությունն ունի Infotech 190.49 կբ/վ պրովայդերը, ասված է զեկույցում:
«Ինտել» գործակալության նախկին ղեկավար Քրեյգ Բարեթը հունիսի 29-ին հանդիպում է ունեցել Հայաստանի նախագահի եւ վարչապետի հետ: Կողմերը քննարկել են համատեղ ծրագրերի իրականացման հեռանկարները մասնավորապես, անդրադարձել են «World Ahead» ծրագրի շրջանակներում ծավալված համագործակցության ընթացքին։ Ծրագրով նախատեսվում է դպրոցների համակարգչային հագեցվածության ապահովում և ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրերի իրականացում։
Տիգրան Սարգսյանն ընդգծել է «Ինտել» գործակալության հետ համատեղ գիտահետազոտական կենտրոնի ստեղծման կարևորությունը, ինչը ողջունել է «Ինտել» գործակալության տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահը։ Խոսելով «Արմթեք-2009» համաժողովի շրջանակներում Սիլիկոնային հովիտ կատարած այցի մասին` կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է վենչուրային հիմնադրամների գործունեությանը և կարևորել «Ինտել» գործակալության փորձի կիրառումը Հայաստանում վենչուրային հիմնադրամի ստեղծման գործում։
ՀՀ նախագահը հունիսի 28-ին մրցանակ է շնորհել Ինտել գործակալության գլխավոր գործադիր տնօրեն, տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Քրեյգ Բարեթին` «ՏՏ ոլորտի զարգացման մեջ ունեցած ավանդի համար»: Մրցանակը սահմանվել է 2009 թվականին և Synopsys Armenia-ի նախաձեռնությամբ այն ամեն տարի կշնորհվի ՏՏ ոլորտում եզակի ներդրում ունեցող անձանց:
2010 թվականի աշնանը Սիլիկոնային հովտում կբացվի հայկական ներկայացուցչություն: Այս մասին հայտարարել է Synopsys Armenia գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը: Ըստ նրա, ՀՀ կառավարությունը մտադիր էր ներկայացուցչությունը բացել դեռևս անցայլ տարի, սակայն, որոշ տեխնիկական պատճառներով գրասենյակի բացումը հետաձգվել է:
«Ներկայացուցչության բացումը Սիլիկոնային հովտում թույլ կտա հայկական ընկերություններին առավել լավ ներկայացված լինել ԱՄՆ-ում, ավելի մոտ լինել Սիլիկոնային հովտին, այն գիտակրթական միջավայրին, որը գոյություն ունի: Կարծում եմ, ժամանակի հետ մենք կտեսնենք այդ գործունեության արդյունքները»,-ասել է Հովիկ Մուսայելյանը:
Համակարգչային ցանցը կարող է միավորել Հայաստանի կապի և տրանսպորտի նախարարությունները: Նախարարության մշակած համակարգը կապահովի տեխսպասարկում անցած յուրաքանչյուր տրանսպորտային միջոցի մասին տեղեկություններ ստանալ: Այդ համակարգերի հետ համագործակցելու թույլտվություն կունենա նաև ՀՀ ճանապարհատրանսպորտային ոստիկանությունը: Նախարարության հաղորդագրության մեջ ասված է, որ համակարգչային ցանցը թույլ կտա ուժեղացնել տեխսպասարկման կայանների գործունեության վրա սահմանված հսկողությունը: Ուշադրության արժանացնելով այն, որ ավտոտրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխսպասարկման իրականացման գործընթացը պետք է պարզեցվի, նախարարությունը մշակել է և շուտով քննարկման կներկայացնի համապատասխան որոշման նախագիծը, որի համաձայն, ավտոտրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխսպասարկումը կիրականացվի անկախ տրանսպորտային միջոցի հաշվառման տեղից, ինչպես նաև որոշվելու է տեխսպասարկման կտրոնի տեղադրման տեղը:
Հայաստանում անհրաժեշտ է կապի տեսչություն ստեղծել: Այս առնչությամբ նախարարը հավելել է, որ կապի տեսչությունը կհետևի, թե ինչ ծառայություններ են տրամադրվում երկրի մարզերում և ինչպես են գործում կապի օպերատորներն ու պրովայդերները: ՀՀ «Տեղեկատվության մասին» օրենքն առավելապես վերաբերում է ոչ թե կառավարման, այլ կարգավորման հարցերին, և այս առումով ֆիզիկական ցանցերի կարգավորման անհրաժեշտություն կա, գտնում է Հայաստանի տրանսպորտի ու կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը:
«Միջգերատեսչական որոշակի վեճ կա, որի արդյունքում, հուսով եմ, ինչ-որ որոշում կկայացվի»,-ասել է նա: Այս նույն ժամանակաընթացքում ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) նախազգուշացրել է «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ին` առաջարկվող ծառայությունների մասին ոչ լիարժեք տեղեկատվություն տրամադրելու վերաբերյալ վարույթի հիման վրա, որը հարուցվել էր հունիսի 30-ին հանձնաժողովի արտահերթ նիստում:Վարույթը հարուցվել էր մամուլի հրապարակման հիման վրա: Այդ հրապարակման համաձայն` բաժանորդը սպասարկման կենտրոնից ձեռք է բերել 1000 դրամանոց լիցքավորման քարտ` գիշերային ժամերին ինտերնետ ծառայությունից օգտվելու նպատակով, և հետագայում պարզել, որ իր հաշվեկշռում ունենալով 360 դրամից պակաս գումար չի կարող օգտվել տվյալ ծառայությունից: Հաշիվը սպառելուց հետո գանձվում է ևս 83 դրամ, ու այդ մասին չեն տեղեկացնում ոչ սպասարկման կենտրոնում և ոչ էլ ընկերության ինտերնետային կայքում:
Բջջային կապի օպերատորի նման գործելաոճը հանձնաժողովը որակել է որպես սպառողին մոլորության մեջ գցելու և անբարեխիղճ մրցակցություն վարելու փորձ: Բայց հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ «ԱրմենՏելը» վերացրել է խախտումը և պատրաստակամություն հայտնել փոխհատուցելու սպառողներին հասցրած վնասը, ընկերության նկատմամբ կիրառվել է մեղմ պատժամիջոց` նախազգուշացում:
Վերջերս Վիկիպեդիայի ռուսալեզու բաժնի իրավարար հանձնաժողովը որոշում է կայացրել «Բաքվի 26 վիկիպեդիաբանների» գործի վերաբերյալ: Divot կեղծանունով ռուս մասնակցի հայցով` ընդդեմ 26 խմբագիրների, մեղադրանքներ է ներկայացվում արտաքին աղբյուրներում ադրբեջանցիների մի շարք խախտումների վերաբերյալ, որոնք դեմ են Վիկիպեդիայի կանոններին: Առավել չարությամբ արտահայտված կանոնախախտներին զրկել են Վիկիպեդիայում գործելու իրավունքից 3-6 ամիս:
Divot-ը հավաստում է, որ փոստային գաղտնի առաքման նյութերի թույլտվություն ստանալով, մասնակիցները մի քանի տարի շարունակ համակարգել են իրենց գործողությունները` Վիկիպեդիայի հոդվածները խմբագրելով, իրենց դուր չեկած մասնակիցներին դուրս թողնելով, որոշ առումով, հնարավոր է, որ ազդեցություն են գործել նաև Վիկիպեդիայի իրավարարների ընտրության վրա:
Մեկ շաբաթվա ընթացքում մի քանի հայկական կայքեր ենթարկվել են ադրբեջանցի հակերների հարձակմանը: Հուլիսի 2-ի երեկոյան կոտրվել են «Հենարան» մամուլի ակումբի Henaran.am և Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի sambo.am կայքերը, որոնց տեղում հայտնվել են ադրբեջանական դրոշն ու հղումներ ադրբեջանական կայքերին: Այս պահի դրությամբ կայքերի աշխատանքը վերականգնվել է: Հունիսի 29-ին հակերները կոտրել են Azdagir.am հայտարարությունների կայքը և տեղադրել Ադրբեջանի դրոշն ու տեղեկություններ 1990 թվականի հունվարի 20-ի Բաքվի իրադարձությունների մասին, իսկ հունիսի 30-ին PanARMENIAN.Net ի խմբագրությունը հաղորդագրություն էր ստացել psyarmenia.com կայքի սեփականատիրոջից, ըստ որի, կոտրվել էր նաև հոգեբանության մասին հայկական կայքէջը, իսկ էջում զետեղվել էր «հայկական ահաբեկչության» մասին պաստառը: Այժմ այդ երկու կայքերը դեռևս չեն գործում:
Ավելի ուշ տեղեկություն ենք ստացել, որ ադրբեջանցի համակարգչահենները հարձակում են գործել մի շարք հայկական կայքերի վրա` avand.am, varker.am, apahovagrum.am, systems.am, beerloga.am, iravunk.am, yere-1.am: Այս կայքերը քաղաքական տեղեկատվություն չեն բովանդակում, բացառությամբ` «Իրավունք» հասարակաքաղաքական թերթի կայքէջի:

Средняя скорость Интернета в Армении на июнь 2010 года составила 303.85 Кб/сек. Такие результаты содержатся в исследовании, опубликованном на сайте Speedtest.am. Сайт позволяет протестировать скорость подключения и скачивания из Интернета. Отчет основан на 89 тыс. проверках 37 тыс. посетителей сайта. Наиболее высокую пропускную скорость, согласно отчету, обеспечивают провайдеры U!Com (636.66 кб/сек), FastNet (450.99 кб/сек), Orange (345.43 кб/сек), Cornet (334.15 кб/сек) и Beeline (332.00 кб/сек). Провайдеры Arminco, ADC, Radionet , Harknet, Web, Icon, VivaCell обеспечивают скорость от 297.19 кб/сек до 233.86 кб/сек. Самая низкая средняя скорость у провайдера Infotech (190.49 кб/сек), отмечается в докладе.
Экс-глава корпорации Intel Крейг Баррет 29 июня встретился с президентом и премьер-министром Армении. Стороны обсудили перспективы реализации совместных программ, в частности, сотрудничество в рамках программы Intel «World Ahead». Программа предполагает оснащение школ компьютерами, а также переподготовку учителей.
Тигран Саргсян подчеркнул важность создания совместного с корпорацией Intel научно-исследовательского центра. Его создание поприветствовал и Крей Баретт.
Также глава правительства отметил необходимости использования опыта Intel в создании венчурных фондoв в Армении. Собеседники также обменялись мнениями о Концепции электронного общества, одобренной правительством РА. “В Армении есть необходимость развивать ИТ индустрию, посредством усовершенствования системы образования», – сказал Крейг Баррет журналистам.
28 июня президент Армении Серж Саргсян вручил Крейгу Барретту награду “За мировой вклад в развитие сферы IT”. Премия, созданная по инициативе Synopsys Armenia, будет вручаться ежегодно человеку, сделавшему уникальный вклад в международное развитие сферы информационных технологий.
Армянское представительство в Силиконовой долине откроется к осени 2010 года. Об этом в ходе пресс-конференции сказал исполнительный директор Synopsys Armenia Овик Мусаелян. По его словам, правительство РА намеревалось открыть представительство в Силиконовой долине еще в прошлом году, однако по некоторым техническим причинам открытие офиса было отложено.
Компьютерная сеть свяжет министерство транспорта и связи Армении со станциями техосмотра. Система, разработанная министерством, обеспечит оперативное получение информации о каждом транспортном средстве, прошедшем техосмотр. К данным системам также будет иметь доступ и Дорожная полиция РА. Как отмечается в сообщении министерства, компьютерная сеть позволит усилить контроль за деятельностью станций техосмотра. Принимая во внимание необходимость упрощения процесса реализации обязательного техосмотра автотранспортных средств, министерство разработало и представит на обсуждение правительства соответствующий проект решения, согласно которому обязательный техосмотр автотранспортных средств будет осуществляться вне зависимости от места учета транспортного средства, а также будет определено место размещения талона техосмотра.
В Армении есть необходимость создания инспекции по связи, которая занималась бы учетом услуг, предоставляемых в регионах страны и регулированием работы операторов и провайдеров связи. Такое мнение выразил министр транспорта и связи РА Манук Варданян. По его словам, закон РА «О коммуникации» в большей степени относится не к вопросам управления, а к вопросам регулирования, и в этом плане есть необходимость регулирования физических сетей, создание информационного банка. «Есть внутриведомственный спор, в результате которого, надеюсь, что-то решиться», – отметил Манук Варданян.
Между тем Госкомиссия по защите экономической конкуренции вынесла предупреждение ЗАО «АрменТел» по производству в связи с предоставлением неполноценной информации о предлагаемых услугах, которое было возбуждено в ходе внеочередного заседания комиссии 4-го июня.
Производство было возбуждено на основе сообщения в прессе о том, что абонент приобрел в центре обслуживания компании карту стоимостью 1000 драм, для оплаты Интернет-связи в ночное время. Однако, как выяснилось, имея на балансе менее 360 драмов, абонент не может воспользоваться услугой, а после того, как сумма на счету была исчерпана с пользователя взимается еще 83 драма, о чем абонента не информируют ни в центре обслуживания, ни на сайте компании. Подобные действия оператора сотовой связи комиссия расценила, как попытку ввести потребителя в заблуждение, а также как недобросовестную конкуренцию. Однако, учитывая тот факт, что «АрменТел» в процессе производства ликвидировала нарушения, то ГКЗЭК решила в качестве меры наказания вынести предупреждение.
Арбитражный комитет русскоязычного раздела Википедии вынес решение по делу “26 бакинских википедистов”. В иске российского участника под псевдонимом Divot против 26 редакторов Википедии содержится обвинение в координации азербайджанцами своих действий на внешнем ресурсе с нарушением ряда правил Википедии. Наиболее злостные нарушители получили запрет на деятельность в Википедии (бан) на срок от 3 до 6 месяцев. “После разблокировки на участника будет наложен запрет на редактирование спорных статей с ограничением на редактирование пространств Википедии», – говорится в решении Арбитражного комитета. ак утверждает Divot, получивший доступ к материалам секретной почтовой рассылки, участники несколько лет подряд координировали свои действия по редактированию статей Википедии, травле неугодных пользователей, а по некоторым данным, возможно, оказывали влияние на выборы арбитров Википедии.
За неделю нападениям азербайджанских хакеров подверглись несколько армянских сайтов. Вечером 2 июля были взломaны сайты пресс-клуба Henaran (Henaran.am) и Федерации самбо Армении (sambo.am), на месте которых появились азербайджанский флаг и ссылки на азербайджанские СМИ. На данный момент работа сайтов восстановлена. 29 июня хакеры взломали сайт объявлений Azdagir.am и поместили флаг Азербайджана и информацию о событиях в Баку 20 января 1990 года, а 30 июня в редакцию PanARMENIAN.Net поступило сообщение от владельца сайта psyarmenia.com, по словам которого, сайт о психологии в Армении был взломан, а на страничке был помещен постер “об армянском терроре”. Оба сайта на данный момент не действуют. Позже была получена информация о нападениях хакеров на ряд армянских сайтов (avand.am, varker.am, apahovagrum.am, systems.am, beerloga.am, iravunk.am, yere-1.am), сайты не содержат политическую информацию, за исключением сайта общественно-политической газеты “Иравунк”.