Հուլիսի 14-ին կառավարությունում տեղի է ունեցել «Համակարգիչ բոլորի համար» ծրագրի վերաբերյալ խորհրդակցություն, որը վարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ Ինչպես հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը, երկու` պիլոտային և հիմնական փուլով իրականացվող ծրագիրն ուղղված է ՀՀ կառավարության կողմից ընդունված տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ռազմավարության իրականացմանը` նպատակ ունենալով նպաստել բնակչության համակարգչային հագեցվածության ապահովմանը և ինտերնետի հասանելիության աճին։
«Համակարգիչ բոլորի համար» ծրագրի աշխարհագրությունը ներառում է Հայաստանի և Արցախի բոլոր մարզերը: Հետագայում մենք մտադիր ենք ծրագրի շրջանակներում կրթական ծրագրեր կազմակերպել համակարգիչների գնորդների համար»,-ասել է Նորայր Վարդանյանը:
Խորհրդակցության ընթացքում զեկուցվել է «Համակարգիչ բոլորի համար» ծրագրի 2009 թ. սեպտեմբերին մեկնարկած պիլոտային փուլի շրջանակներում իրականացված աշխատանքների մասին։ Ներկայացվել են պիլոտային փուլի հիմնական ցուցանիշները, մասնավորապես, համակարգիչների վաճառքի, սպասարկման և ապառիկ վաճառքի պայմանները։
Նախագիծն իրականացնում են ՀՀ կառավարությունը, «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը, Hewlett-Packard и Microsoft կորպորացիաները` «Յունիկոմպ» ընկերության և ԱԿԲԱ-Կրեդտիտ Ագրիկոլ բանկի աջակցությամբ: Ծրագրի իրագործման համար նախատեսվում է հատկացնել 5-7 մլն դոլար, բնակչությունը հնարավորություն է ստանում համակարգիչներ ձեռք բերել շուկայական գներով: Ծրագրի հիմնական նպատակն է 6 տոկոսից մինև 30 տոկոսը բարձրացնել տնային տնտեսությունների համակարգչայնացման մակարդակը: Համակարգիչների յոթ մոդելներ հասանելի են Երևանի 4, Վանաձորի 2 և Գյումրիի 1 խանութում:

On July 14, the Armenian government hosted a meeting on results of Computers for Everyone program under the chairmanship of Prime Minister Tigran Sargsyan, the RA government's press service reported.
Meanwhile, around 3,500 computers were sold in Armenia under the program, representative of Enterprise Incubator Foundation (EIF) Norayr Vardanyan said during a discussion hosted by the World Bank the same day. "The program has involved all regions of Armenia and Artsakh. We are going to organize educational programs for buyers of computers under Computers for Everyone program," noted Norayr Vardanyan.
Computers for Everyone program is implemented by the Armenian government, Enterprise Incubator Foundation, Hewlett-Packard and Microsoft corporations in partnership with Unicomp company and ACBA-Credit Agricole bank. The pilot project of the program has started since September 22, 2009. $5-7mln will be allocated for the program, which has provided the population with the opportunity to purchase computers at market prices. The program aims to increase the level of households' computerization from 6% to 30%.
Seven models of HP computers, including 6 notebooks, are available for Armenian consumers in 7 shops of Yerevan (4), Vanadzor (2) and Gyumri (1).