Հուլիսի 14-ին կառավարությունում տեղի է ունեցել «Համակարգիչ բոլորի համար» ծրագրի վերաբերյալ խորհրդակցություն, որը վարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ Ինչպես հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը, երկու` պիլոտային և հիմնական փուլով իրականացվող ծրագիրն ուղղված է ՀՀ կառավարության կողմից ընդունված տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ռազմավարության իրականացմանը` նպատակ ունենալով նպաստել բնակչության համակարգչային հագեցվածության ապահովմանը և ինտերնետի հասանելիության աճին։
«Համակարգիչ բոլորի համար» ծրագրի աշխարհագրությունը ներառում է Հայաստանի և Արցախի բոլոր մարզերը: Հետագայում մենք մտադիր ենք ծրագրի շրջանակներում կրթական ծրագրեր կազմակերպել համակարգիչների գնորդների համար»,-ասել է Նորայր Վարդանյանը:
Խորհրդակցության ընթացքում զեկուցվել է «Համակարգիչ բոլորի համար» ծրագրի 2009 թ. սեպտեմբերին մեկնարկած պիլոտային փուլի շրջանակներում իրականացված աշխատանքների մասին։ Ներկայացվել են պիլոտային փուլի հիմնական ցուցանիշները, մասնավորապես, համակարգիչների վաճառքի, սպասարկման և ապառիկ վաճառքի պայմանները։
Նախագիծն իրականացնում են ՀՀ կառավարությունը, «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը, Hewlett-Packard и Microsoft կորպորացիաները` «Յունիկոմպ» ընկերության և ԱԿԲԱ-Կրեդտիտ Ագրիկոլ բանկի աջակցությամբ: Ծրագրի իրագործման համար նախատեսվում է հատկացնել 5-7 մլն դոլար, բնակչությունը հնարավորություն է ստանում համակարգիչներ ձեռք բերել շուկայական գներով: Ծրագրի հիմնական նպատակն է 6 տոկոսից մինև 30 տոկոսը բարձրացնել տնային տնտեսությունների համակարգչայնացման մակարդակը: Համակարգիչների յոթ մոդելներ հասանելի են Երևանի 4, Վանաձորի 2 և Գյումրիի 1 խանութում:

Результаты пилотной части программы “Компьютер для всех” обсудили 14 июля в правительстве РА. Как сообщает пресс-служба правительства, совещание возглавил премьер-министр Тигран Саргсян.
Между тем, как сказал в ходе обсуждения в тот же день во Всемирном банке представитель Фонда инкубатор предприятий (EIF) Норайр Варданян, в рамках программы удалось реализовать порядка 3 500 компьютеров. По его словам, среди покупателей представители разных слоев населения, среди которых большой процент составляют студенты и учителя.
“География программы охватила все регионы Армении и Республику Арцах. В дальнейшем мы планируем организовывать образовательные программы для покупателей компьютеров в рамках программы “Компьютер для всех”, – сказал Норайр Варданян. Проект «Компьютер для всех» реализуется правительством РА, фондом «Инкубатор предприятий», корпорациями Hewlett-Packard и Microsoft, при содействии компании «Юникомп» и АКБА-Кредит Агриколь банка. Пилотный проект «Компьютер для всех» стартовал 22-го сентября прошлого года. В рамках программы, на который планируется выделить $5-7 млн., население получило возможность приобрести компьютеры по рыночным ценам. Основной целью программы является повышение уровня компьютеризации домашних хозяйств страны с 6% до 30%. семь моделей компьютеров HP, из которых шесть – ноутбуки, доступны для армянских потребителей в 7 магазинах в Ереване (4), Ванадзоре (2) и Гюмри (1).