Hayqpress.com համացանցային հանրագիտարանի հիմնադիր Սեդրակ Մկրտչյանի խոսքով, այդպիսի աղբյուր ստեղծելու գաղափարը ծագել է այն բանից հետո, երբ բացահայտվել է, որ համացանցից օգտվող ադրբեջանցիների մի խումբ, որը հայտնի է որպես «Բաքվի 26 վիքիփեդիստներ» անունով, անցկացնում էր ակտիվ և համակարգված հակահայկական քարոզչություն Վիքիփեդիայում: Հուլիսի 2-ից սկսած օգտվողների խումբը «հարձակում է» սկսել Facebook-ի հայկական տարբերակի վրա: Օգտվելով Translation-ի տեղայնացման հավելվածից, խումբը փոփոխություններ է կատարել թարգմանությունների մեջ` զետեղելով ադրբեջանական քարզչություն ու վիրավորական արտահայտություններ: Դա հնարավոր է, քանի որ Facebook-ի հայերեն թեստավորումը գտնվում է բետա-թեստավորման փուլում (տեղայնացված է 73 տոկոսով): Բացի դրանից, օգտվողների մի խումբ Facebook սոցիալական ցանցում մի խումբ է հայտնաբերվել, որը փոփոխություններ էր կատարում կայքի հայերեն թարգմանության մեջ և հարձակուվում էր Facebook-ի հայ օգտվողների վրա: Խմբի անվանումը կարելի է թարգմանել որպես «Եկեք հարձակվենք հայկական Facebook-ի վրա»: Խմբին անդամակցում է 688 մարդ, որոնց ճնշող մեծամասնությունն Ադրբեջանից են: Խմբի անդամները համակարգում էին քվեարկությունը թարգմանության իրենց տարբերակների օգտին, արդյունքում հայերեն ինտերֆեյսի օգտվողներն էջի մենյուի փոխարեն ստանում էին վիրավորական արտահայտություններ: Հայ օգտվողները տեղեկացրել են Facebook-ի աջակցության ծառայությանը միջադեպի մասին, սակայն մինչ օրս պատասխան չեն ստացել: Այս պահի դրությամբ Facebook-ի ինտերֆեյսի թարգմանությունը հայերեն գրեթե վերականգնված է` ճիշտ տարբերակների համար հայ ակտիվիստների զանգվածային քվեարկության արդյունքում:
Հուլիսի 2-ին համակարգված հակահայկական գործունեության համար պատժվեցին խոշորագույն բազմալեզու Վիքիփեդիա ինտերնետ-հանրագիտարանի ռուսալեզու բաժնի 26 խմբագրեր: Առավել չարամիտ կանոնախախտներին 3-6 ամիս ժամկետով արգելվեց հետագա մասնակցությունը Վիքիփեդիային: Արգելափակումը վերացնելուց հետո մասնակիցներին կարգելվի խմբագրել վիճահարույց հոդվածները` սահմանափակելով Վիքիփեդիայի տարածքում խմբագրելու նրանց իրավունքը:
Իրանը տարածաշրջանի միակ երկիրն է, որը հակահայկական քարոզչություն չի վարում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է բլոգեր Տիգրան Քոչարյանը: Նրա խոսքերով, ցանցում հատկապես դժվար է դիմակայել թուրքական ինտերնետ օգտվողների հակահայկական քարոզչությանը, որոնք առավել փորձառու և պրոֆեսիոնալ են տեղեկատվական պայքարի ոլորտում:
«Տեղեկատվական անվտանգության հայեցակարգի մշակումը մի բան է, այդ ուղղությամբ ամենօրյա աշատանք տանելն` այլ բան: Երկամյա վաղեմության իրավիճակի համեմատ այսօր Հայաստանի պետական մարմինները առավել համակարգված են աշխատում տեղեկատվական դաշտում»,-ասել է Տիգրան Քոչարյանը: Ինչպես նշել է բլոգերը, տեղեկատվական պատերազմներում չկան վերջնականապես հաղթածներ և պարտվածներ, քանի որ վիճակն այդ ոլորտում անընդհատ փոխվում է:
ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարությունն աշխատանքներ է վարում ՀՀ ՏԿ նախարարության ու մարզկենտրոնների միջև տեսախորհրդաժողովների համակարգի ստեղծման շուրջ, ինչը թույլ կտա on-line ռեժիմով խորհրդակցություններ անցկացնել: ՏԿ նախարարությունը «Զարգացման, տեղեկատվական համակարգերի ու վերապատրաստման կենտրոնի» հետ համատեղ մտադիր է նաև հասարակայնությանը հասանելի դարձնել համայնքների կառավարման տեղեկատվական համակարգերը (ՀԿՏՀ), որոնք գործում են 225 համայնքներում: Քայլեր են ձեռնարկվում ծրագրային ապահովման մոդուլի մշակման ու ներդրման ուղղությամբ, որը կապահովի մարզկենտրոններում գործող Mulberry փաստաթղթերի շրջանառության համակարգի ու ՀՏԿՀ փաստաթղթերի էլեկտրոնային շրջանառության բաղադրիչի միջև փոխգործակցությունը:
ArmRobotics բաց առաջնության շրջանակներում ստեղծված ռոբոտները կներկայացվեն Երևանում և հանրապետության մարզերում: Ռոբոտների առաջին ցուցադրության վայրը Վանաձոր քաղաքն էր, որտեղ հուլիսի 4-ին Շառլ Ազնավուրի անվան Մշակույթի պալատում ներկայացվեցին ական փնտրող, գծին հետևող, իրեր տարբերակող և դասակարգող ռոբոտները, ցուցադրվեցին համաշխարհային ռոբոտատեխնիկային վերաբերող ֆիլմեր, տեղի ունեցավ ԱրմՌոբոտիքսի մասին և ռոբոտների կիրառությունը ռազմական ոլորտում թեմաներով գործարար հանդիպումը: ԱրմՌոբոտիքսի շրջանակներում անցկացվող ռոբոտների մրցույթների նպատակն է երիտասարդների մոտ զարգացնել թիմային մտածելակերպը և աշխատանքը, ներգրավել սփյուռքի գիտական ներուժը և խթանել նոր տեխնոլոգիաների զարգացումը Հայաստանում: ArmRobotics առաջնությունը, որի կազմակերպիչն է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընկերությունների միությունը (UITE), առաջին անգամ անց է կացվել Հայաստանում 2008 թվականին: Առաջնության նպատակն է երիտասարդների մոտ զարգացնել թիմային մտածելակերպը և աշխատանքը, ներգրավել սփյուռքի գիտական ներուժը և խթանել նոր տեխնոլոգիաների զարգացումը Հայաստանում:
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն (ապրանքանիշը` Beeline) հայտարարում է ֆիզիկական անձանց համար «Արագածոտն», «Արարատ», «Արմավիր», «Գեղարքունիք» և «Կոտայք» կանխավճարային մարզային սակագնային փաթեթների գործարկման մասին: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդեցին ընկերության մամլո ծառայությունից, սակագնային փաթեթները թույլ են տալիս Beeline բջջային ցանցում կատարել ելքային զանգեր ընդամենը 9 դրամով, անկախ խոսակցության տևողությունից: Վճարը գանձվում է միայն հաջողված զանգի դիմաց: Եթե բաժանորդը գտնվում է իր տարածաշրջանից դուրս, ապա Beeline ցանցում ելքային զանգի մեկ րոպեի արժեքը 19 դրամ է: Մարզային սակագնային փաթեթի բաժանորդների համար դեպի Հայաստանի և ԼՂՀ-ի ֆիքսված և այլ բջջային ցանցեր զանգի մեկ րոպեի արժեքը 39 դրամ է: Beeline ցանցի ներսում ելքային մեկ SMS հաղորդագրության արժեքը 9 դրամ է, իսկ դեպի այլ, այդ թվում միջազգային օպերատորների ցանցեր` 20 դրամ: Բջջային ինտերնետի (GPRS-Internet) սակագինը փոխանցված/ստացված տվյալների յուրաքանչյուր 1 ՄԲ դիմաց 29 դրամ է:
Մարզային սակագնային փաթեթի SIM-քարտ կարելի է ձեռք բերել տվյալ մարզի Beeline վաճառքի և սպասարկման գրասենյակներից: Քարտի արժեքը 400 դրամ է, ընդ որում, այդ գումարն ամբողջությամբ մուտքագրվում է բաժանորդի հաշվին: Այլ սակագնային փաթեթներից դեպի մարզային սակագնային փաթեթ անցման արժեքը 300 դրամ է: Մարզային սակագնային փաթեթների միջև անցումները փակ են:

12 Июль 2010 - 12:48 AMT
По словам основателя Интернет-энциклопедии hayqpress.com, блоггера Седрака Мкртчяна, идея создания такого ресурса возникла после того, как было выявлено, что азербайджанская группа Интернет-пользователей, более известная как “26 бакинских википедистов”, проводила активную и скоординированную антиармянскую кампанию в Википедии. Начиная со 2 июля, группа пользователей начала атаку армянской версии Facebook. Воспользовавшись приложением Translation для локализации социальной сети на другие языки, группа внесла в перевод пользовательского интерфейса изменения, содержащие азербайджанскую пропаганду и оскорбления. Это возможно, поскольку перевод Facebook на армянский язык находится на стадии бета-тестирования (локализован на 73%). Вместе с тем, в социальной сети Facebook обнаружена группа, которая подвергла изменениям армянский перевод сайта и атаковала отдельных армянских пользователей Facebook. Название группы можно перевести как “Давайте атакуем армянский Facebook”. Число пользователей группы насчитывает 688 человек, подавляющее большинство которых из Азербайджана. Члены группы координировали голосования за свои варианты переводов, в результате пользователям армянского интерфейса вместо меню интерфейса выдавались оскорбительные фразы. Армянские пользователи проинформировали службу поддержки Facebook об инциденте, после чего спустя несколько дней наиболее активные группы антиармянски настроенных пользователей были удалены. Перевод интерфейса Facebook на армянский язык восстановлен, за счет массового голосования за правильные варианты перевода армянских активистов.
2 июля за скоординированную антиармянскую деятельность были наказаны 26 редакторов русскоязычного раздела крупнейшей многоязычная Интернет-энциклопедия Википедии. Наиболее злостные нарушители получили запрет на деятельность в Википедии (бан) на срок от 3 до 6 месяцев. После разблокировки на участников будет наложен запрет на редактирование спорных статей с ограничением на редактирование пространств Википедии. Иран – единственная страна в регионе, которая не проводит антиармянскую информационную пропаганду, считает блоггер Тигран Кочарян. По его словам, в сети особо трудно противостоять антиармянской пропаганде турецких интернет-пользователей, которые более опытны и профессиональны в области информационной борьбы.
“Разрабатывать концепцию информационной безопасности – это одно, а проводить ежедневную работу в этом направлении – совсем другое. По сравнению с ситуацией двухлетней давности, сегодня государственные органы Армении, в частности МИД и министерство обороны, работают более координировано в информационном поле”,- сказал Тигран Кочарян на пресс-конференции в Ереване. Как отметил блоггер, в информационных войнах нет окончательных победителей и проигравших, поскольку положение в этой сфере меняется все время. Министерство территориального управления РА ведет работы по созданию системы видеоконференций между министерством ТУ РА и областными центрами, что позволит проводить совещания в on-line режиме. Министерство ТУ совместно с “Центром развития и информационных систем и переподготовки” также намерено сделать доступной для общественности информационные системы управления общинами (ИСУО), действующие в 225 общинах. Предпринимаются шаги по разработке и внедрению модуля программного обеспечения, который обеспечит взаимодействие между системой документооборота Mulberry, действующей в областных центрах, и компонентой электронного документооборота ИСУО.
Роботы, созданные в рамках открытого первенства ArmRobotics, будут представлены в Ереване и регионах Армении. Первым городом показа роботов стал Ванадзор, где в Доме культуры имени Шарля Азнавура 4 июля были продемонстрированы роботы-миноискатели, роботы, следующие по линии, различающие и сортирующие предметы. Также прошла деловая встреча, посвященная Arm Robotics и применению роботов в военной сфере. Открытое первенство роботов Arm Robotics, организатором которого является Союз предприятий информационных технологий (UITE), проводится в Армении с 2008 года. Цель первенства – развить мышление и навыки работы в команде, вовлечь научный потенциал Диаспоры и способствовать развитию новых технологий в Армении. Компания «АрменТел» также обратила свое внимание на регионы, запустив предоплатные региональные тарифные планы «Арагацотн», «Арарат», «Армавир», «Гегаркуник» и «Котайк» для физических лиц. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе компании, тарифные планы позволяют совершать звонки внутри мобильной сети Beeline за 9 драмов вне зависимости от продолжительности разговора. Плата взимается только за успешно совершенные звонки. При нахождении абонента вне «домашнего» региона звонки внутри сети Beeline тарифицируются по 19 драмов за минуту. Для абонентов региональных тарифных планов стоимость минуты исходящего звонка на другие мобильные и городские сети Армении и НКР составляет 39 драмов. Стоимость SMS-сообщения внутри сети Beeline – 9 драмов, а на номера других операторов, в том числе международных – 20 драмов. Стоимость 1 МБ переданных/полученных данных GPRS-Интернета – 29 драмов.
SIM-карту определенного регионального тарифного плана можно приобрести в офисах продаж и облуживания Beeline соответствующего региона за 400 драмов, причем вся сумма зачисляется на счет абонента. Стоимость перехода с других тарифных планов Beeline на региональный тарифный план составляет 300 драмов. Переходы между региональными тарифными планами закрыты.