Համաշխարհային բանկի «Էլեկտրոնային հասարակություն և նորարարություն հանուն մրցունակության» ծրագիրը հոկտեմբերի վերջին կներկայացվի ՀԲ Տնօրենների խորհրդի հաստատմանը: Այդ մասին հուլիսի 16-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Համաշխարհային բանկի գլոբալ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժնի առաջատար մասնագետ Խուան Նավարես-Սաբատերը: «Մենք արդեն եզրափակիչ փուլում ենք, տվյալ պահին անցկացվում է գնահատման գործընթաց, որին կհետևի բանակցությունների վերջնական փուլը»,- ասել է նա: Ծրագրի հիմնական նպատակն է «էլեկտրոնային հասարակության» գաղափարի զարգացումը, տեղական ընկերությունների զարգացումը խթանելը, ինչպես նաև լայնաշերտ ինտերնետի հասանելիության բարձրացումը:
ՀԲ առաջատար մասնագետի կարծիքով, «Էլեկտրոնային հասարակություն և նորարարություն հանուն մրցունակության» ծրագիրը կազմված է երկու բաղադրիչից. էլեկտրոնային հասարակության ենթակառույցների զարգացում և մասնավոր հատվածի հնարավորություների ուժեղացում: «Նախատեսվում է ինտերնետով ապահովել Հայաստանի ամենահեռավոր մարզերը, միասնական ցանց ստեղծել, որում կներառվեն բոլոր պետական կառույցները: Նախատեսվում է նաև էլեկտրոնային անձնագրերի և էլեկտրոնային ստորագրությունների ներմուծում»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերվում է երկրորդ բաղադրիչին, ապա այստեղ նախատեսվում է աջակցություն օրենսդրական դաշտի համար` հաշվի առնելով միջազգային պահանջները, վենչուրային հիմնադրամի ստեղծումը: Նախատեսվում է նաև աջակցել տեղական ընկերություններին միջազգային շուկա դուրս գալու համար, այդ թվում`անհրաժշետ կապերի հաստատում Սիլիկոնային հովտի ընկերությունների հետ և արտահանման կազմակերպում:
Ինչպես հաղորդել է Խուան Նավարես-Սաբատերը, ծրագրի արժողությունը գնահատվում է 24 մլն դոլար, որը կտրամադրվի որպես վարկ Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի պայմաններով, ծրագիրը նախտեսված է 4 տարվա համար:

Программа Всемирного банка «Электронное общество и инновации во имя конкуренции» будет представлена на утверждение Совета директоров Всемирного банка к концу октября текущего года. Об этом 16 июля на пресс-конференции в Ереване сообщил ведущий специалист отдела по глобальным информационным технологиям Всемирного банка Хуан Наварес-Сабатер. «Мы уже находимся на завершающем этапе, на данный момент проводится процесс оценки, за которым последует конечный этап переговоров», – сказал он. Основной целью программы является развитие идеи «электронного общества», стимулирование развития местных компаний, а также оказание содействия повышению доступности широкополосного Интернета.
По словам ведущего специалиста ВБ, программа «Электронное общество и инновации во имя конкуренции» состоит из двух основных компонентов: развитие инфраструктур электронного общества и усиление возможностей частного сектора. По первому компоненту предусмотрено стимулирование и обеспечение доступности широкополосного Интернета, а также создание электронного правительства. «Планируется обеспечить доступ Интернета даже для самых отдаленных областей Армении, создание единой сети, в которую будут вовлечены все госструктуры. Помимо этого, предусматривается внедрение электронных паспортов и электронных подписей», – отметил он. Составляющей первой компоненты является также оказание содействия по правительственной программе «Компьютер для всех».
Что же касается второй компоненты, то здесь предусмотрено содействие для создания благоприятного законодательного поля, с учетом международных требований, создание венчурного фонда, направленного на повышения доступности финансовых средств с целью развития местных компаний. «А в рамках программы создания технопарка в Гюмри ВБ окажет содействие на первом этапе по возведению дома для местных ИТ-инкубаторов», – сказал он. В рамках второй компоненты также предусмотрено оказание содействие местным компаниям для выхода на международные рынки, в том числе и налаживание необходимых связей с компаниями Силиконовой долины и организация экспорта.
Как сообщил Хуан Наварес-Сабатер, стоимость программы оценивается в 24 млн. долларов, которые будут предоставлены в качестве кредита на условиях Международного банка реконструкции и развития, программа рассчитана на 4 года.