(?) Ի՞նչ նպատակ է հետապնդում «ՏՏ զարգացման կենտրոնի» բացումը
(!) Նախագիծն իրականացվում է երիտասարդական ծրագրերին աջակցության նախագծի շրջանակներում: Ծրագրերը ներկայացնում և իրագործում են ԼՂՀ-ում պետական երիտասարդական քաղաքականությունն իրականացնող հասարակական կառույցները: Նախագծի հեղինակն ու կատարողը Կրթական հիմնադրամն է: Կենտրոնի առանձնահատկությունն է նրա ուղղվածությունը ոչ պաշտոնական կրթության տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում, բարձր որակավորման մասնագետների ներգրավմամբ, այդ թվում նաև արտերկրից, ինչպես նաև նրա առաջատար տեխնիկական հագեցվածությունը բարձր արագության (ապագայում նաև արբանյակային) ինտերնետ կապով:
Կենտրոնում և կենտրոնի աջակցությամբ կազմակերպվող դասընթացների թվում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, նրանց դերը գործունեության տարբեր ոլորտներում, ՏՏ զարգացումը, տեղեկատվականա պատերազմները, համաշխարհային տեղեկատվական ցանցերը և ազգային տեղեկատվական անվտանգության հարցը, աշխատանքը սոցիալական ցանցերում եև այլն: Նախագիծն ենթադրում է ԼՂՀ երիտասարդության ակտիվ ներգրավում երկրի սոցիալ-քաղաքական, հասարակական և տնտեսական կյանքին, ԼՂՀ մասին տեղեկատվկան դաշտի ստեղծմանը, տեղեկատվական ռեսուրսների զարգացմանը, Ղարաբաղում բլոգերների ինստիտուտի ներդրմանն ու զարգացմանը, ինչպես նաև համաղարաբաղյան ոչ կառավարական երիտասարդական տեղեկատվական պորտալի ստեղծմանը:
(?) Արդյո՞ք Ղարաբաղում եղել են ավանդույթներ տեխնոլոգիաների ոլորտում խորհրդային տարիներին:
(!) Մենք միշտ հպարտացել ենք այն փաստով, որ Արցախը եղել է ամենատարբեր ոլորտներում վերնախավի ձևավորման դարբնոցը: Հայաստանի բուհերի ու ԳՀԻ-ների պրոֆեսորադասախոսական կազմի գրեթե կեսը ծագումով Արցախից է: Բուն Արցախում իրավիճակը շատ ավելի բարդ է` որակյալ կադրերի պակաս է զգացվում գրեթե բոլոր ոլորտներում, այն դեպքում, երբ Ստեփանակերտոմ 4 բուհ է գործում: Խնդիրը բաղմիցս է արծարծվել ամենաբարձր մակարդակով, սակայն կրթության ոլորտը բավական պահպանողական է, այն չի հանդուրժում հեղափոխական փոփոխություններ: Մենք կորցրեցինք խորհրդային կրթական համակարգի լավագույն ավանդույթներն, իսկ նոր համակարգը դեռևս քիչ է հարմարեցված մեր միջավայրին:
(?) Ի՞նչ հեռանկարներ ունի ՏՏ ոլորտի զարգացումն Արցախում:
(!) Հեռանկարներն ինքը հանրությունն է ստեղծում` գիտակցելով այս կամ այն ոլորտի կարևորությունը: Երկար տարիներ այդ ոլորտը անարդարացիորեն ետին պլան էր մղված: Հարկ է նշել, որ դեռ մի քանի տարի առաջ Արցախի կառավարությունը ոլորտը հայտարարեց ռազմավարական ուղղություն, սակայն որոշումը մնաց թղթի վրա: Մեր կենտրոնի բացումը լուրջ հայտ է այդ ոլորտում իրավիճակը փոխելու համար, և մենք հուսով ենք, որ դա տեղի կունենա: Անշուշտ, կան բազում խնդիրներ, որոնք այս կամ այն կերպ ազդում են ՏՏ ոլորտի իրավիճակի վրա, սակայն կրկնվեմ, նման խոշոր նախագծի ֆինանսավորումը, ինչպիսին մեր կենտրոնն է, մեզ թեկուզ զգուշավոր, բայց լավատեսություն է ներշնչում:
(?) Ի՞նչ հնարավորություններ կան տեխոնոլգիաների և նորարարության ոլորտների մասնագետներ պատրաստելու համար:
(!) Մենք ջանում ենք չսահմանափակվել Արցախի սահմաններով, կապեր ենք հաստատում արտաքին աշխարհի հետ: Կան որոշակի պայմանավորվարծություններ Հայաստանի մի շարք կազմակերպությունների հետ սեմինարների կազմակերպման վերաբերյալ: Կաշխատենք փորձի փոխանակման ուղղությամբ ինչպես ուսանողների, այնպես էլ մասնագետների շրջանում: Ասեմ Ձեզ, որ Արցախի հանդեպ հետաքրքրություն են դրսևորում ոչ միայն Հայաստանում: Այլ երկրների մասնագտեները ևս պատրաստակամություն են հայտնել սեմինարներ անցկացնել Արցախում, նրանց հետ բանակցություններ են ընթանում: Բացի այդ, մենք աշխատում ենք զուգահեռ սեմինարներ անցկացնել նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության թեմայով: Մեր կենտրոնում արդեն հյուրընկալվել է հայտնի քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանը, որը մի շարք հետաքրքիր գաղափարներ առաջարկեց մեզ, որոնք համատեղ ենք կյանքի կոչելու: Պայմանավորվածություն կա ևս մեկ հայտնի քաղաքագետ Արտակ Զաքարյանի հետ` մեր կենտրոնում սեմինար անցկացնելու վերաբերյալ: Ակնկալվում են այլ հետաքրքիր հանդիպումներ:
(?) Կան արդյո՞ք տվյալներ Ղարաբաղում բջջային և ֆիքսված հեռախոսակապի, ինչպես նաև ինտերնետի տարածման մասին:
(!) Ըստ «Ղարաբաղ Տելեկոմ» հեռահաղորդակցային ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի տրամադրած տվյալների, Արցախում ֆիքսված հեռախոսակապի մոտավորապես 24 000 բաժանորդ կա և բջջային կապի շուրջ 60 000 բաժանորդ և Ինտերնետ-կապի շուրջ 1000 բաժանորդ:
(?) Ի՞նչ խնդիրներ է իր առջև դնում ՏՏ զարգացման կենտրոնն առաջիկա տարում:
(!) Գաղտնիք չէ, որ ադրբեջանական քարոզչամեքենան անում է ամեն ինչ, ներկայացնելու համար Արցախը որպես մի անվերահսկելի տարածք, որտեղ քաոս ու ավեր է տիրում: Մենք հուսով ենք, որ մի շարք միջոցառումների օգնությամբ լրջորեն կկարողանանք փոխել ինտերնետ հանրության կարծիքն Արցախում տիրող իրավիճակի մասին: Այսօրվա դրությամբ դա ամենաարդիական խնդիրն է, մեծ հաշվով, մեր բոլոր միջոցառումներն ուղղված են լինելու այդ խնդրի լուծմանը: Ցանկացած տեղեկատվություն Արցախից, անկախ ոլորտից, հետևողական կերպով կփոշիացնի այդ միֆը:
(?) Այս տարի «ՏՏ զարգացման կենտրոնն» Արցախում առաջին անգամ կազմակերպում է ՏՏ ոլորտի ոչ պաշտոնական BarCamp խորհրդաժողովը: Ո՞րն է այդ միջոցառման անցկացման նպատակը:
(!) Նպատակն է բլոգերի զարգացումն Արցախում` որպես Արցախի մասին ոչ պետական և ոչ պաշտոնական տեղեկատվության, նրա ներքին կյանքի, խնդիրների ու հեռանկարների, կապերի հաստատման աղբյուր:
(?) Մոտավորապես որքա՞ն մասնակիցներ եք ակնկալում, ո՞ր երկրներից:
(!) Այսօրվա դրությամբ միայն Հայաստանից մասնակցության ցանկություն է հայտնել 140 հոգի, սակայն ցուցակը դեռևս համալրվում է: Կարող են ժամանել Վրաստանի բլոգերները, հյուրեր ենք ակնկալում նաև այլ երկրներից:

(?)С какой целью был основан “Центр развития ИТ”?
(!)Проект осуществляется в рамках программы оказания содействия молодежным программам, представленных и осуществляемых общественными структурами, осуществляющими государственную молодежную политику в НКР. Автором и исполнителем проекта является Образовательный Фонд. Особенностью Центра является его ориентация на непрерывное неформальное образование в сфере информационных технологий с привлечением специалистов высокого уровня, в том числе извне, а также его передовая техническая оснащенность с высокоскоростной (а в будущем и спутниковой) Интернет-связью.
Среди курсов, читаемых на базе и при содействии Центра, – информационные технологии, их роль в различных сферах человеческой деятельности, развитие ИТ, информационные войны, мировые информационные сети и вопрос национальной информационной безопасности, работа в социальных сетях и.т.д. Проект предполагает активное привлечение молодежи НКР к социально-политической, общественной и экономической жизни страны, к созданию информационного поля об НКР, содействие развитию информационных ресурсов, популяризацию и развитие института блоггеров в Карабахе, а также создание неправительственного молодежного информационного общекарабахского портала. В рамках деятельности Центра планируется активное сотрудничество, как с общественными, так и с государственными структурами Карабаха, а также Армении.
(?)Были ли какие-либо традиции в сфере технологий у НКР в советском прошлом?
(!)Мы всегда гордились тем фактом, что Арцах всегда был кузницей армянской элиты в самых различных сферах. Почти половина профессорско-преподавательского состава вузов и НИИ Армении – выходцы из Арцаха. В самом Арцахе ситуация гораздо сложнее: нехватка квалифицированных кадров ощущается практически во всех сферах, и это при том, что в Степанакерте действуют 4 вуза. Проблема не раз поднималась на самом высоком уровне, но сфера образования достаточно консервативна и не терпит революционных изменений. К тому же, утеряны лучшие традиции советской системы образования, а новая система пока мало приспособлена к нашей среде.
(?)Какие перспективы развития есть у сферы ИТ в Арцахе?
(!)Перспективы создает само общество, осознавая степень важности и актуальности той или иной сферы. Долгие годы эта сфера незаслуженно была отодвинута на второй план. Справедливости ради надо отметить, что еще в несколько лет назад правительством Арцаха сфера была объявлена в числе стратегических направлений, но решение оставалось долгие годы на бумаге. Открытие нашего центра – серьезная заявка на изменение ситуации в этой сфере, и мы надеемся, что она начнет меняться. Конечно, есть масса проблем, которые так или иначе влияют на ситуацию в сфере ИТ, но еще раз повторюсь, финансирование такого крупного проекта, как наш центр, делает нас хоть и осторожными, но оптимистами.
(?)Какие возможности есть для подготовки специалистов в сфере технологий и инноваций?
(!)Мы стараемся не ограничиваться границами Арцаха, а налаживаем контакты с внешним миром. Есть определенные договоренности с рядом организаций в Армении, о проведении семинаров. Будем работать в направлении обмена опытом, как для студентов, так и специалистов. Скажу вам, что интерес к Арцаху проявляют не только в Армении. Готовность провести семинары в Арцахе изъявили специалисты из других стран, с ними ведутся переговоры. Кроме этого мы стараемся параллельно проводить семинары по проблеме азербайджано-карабахского конфликта. В нашем центре уже побывал известный политолог Александр Манасян, который предложил нам ряд интересных идей, которые мы будем совместно претворять в жизнь. Есть договоренность с еще одним известным политологом Артаком Закаряном, о проведении семинара в нашем центре. На очереди не менее интересные встречи.
(?)Есть ли данные о проникновении мобильной и фиксированной телефонной связи, а также Интернета в Карабахе?
(!)Согласно информации, предоставленной генеральным директором телекоммуникационной компании “Карабах Телеком” Ральфом Йирикяном, в Арцахе приблизительно 24 000 абонентов фиксированной связи, и порядка 60 000 абонентов мобильной связи и чуть больше 1000 абонентов Интернет-связи.
(?)Какие задачи ставит перед собой центр развития ИТ на ближайший год?
(!)Не секрет, что азербайджанская пропагандистская машина делает все, чтобы представить Арцах как неконтролируемую территорию, где царит хаос и разруха. Мы надеемся с помощью ряда мероприятий серьезно изменить мнение Интернет-сообщества о ситуации в Арцахе. На сегодня для нас это самая актуальная задача, и в принципе, все наши мероприятия будут направлены на ее решение. Любая информация из Арцаха, независимо от сферы, будет методично и последовательно разрушать этот миф.
(?)В этом году “Центр развития ИТ” в Арцахе впервые организует неформальную ИТ конференцию BarCamp. Какова цель проведения мероприятия?
(!)Развитие блогосферы в Арцахе, как источника негосударственной и неформальной информации об Арцахе, его внутренней жизни, проблемах и перспективах, налаживание связей. (?)Сколько примерно ожидаете участников, из каких стран?
(!)На сегодня только из Армении выразили желание приехать более 140 человек, но список постоянно пополняется. Mогут приехать блоггеры из Грузии, мы ожидаем гостей также и из других стран.