Արդեն երեք օր է, ինչ այն սերվերը, որում տեղադրված է Xocali.net կայքէջը (www. Xocali.net), ենթարկվում է համակարգչահենների զանգվածային հարձակման: PanARMENIAN.Net-ին «Քսենոֆոբիայի կանխման նախաձեռնություն» կազմակերպությունում հայտնեցին, որ ադրբեջանցիների սկսած DDoS զանգվածային հարձակումը կհանգեցնի կայքէջի աշխատանքների խափանման:
Կայքէջի վրա հարձակումն սկսվեց այն ժամանակ, երբ տեղադրվեցին նյութեր, որոնք մերկացնում էին ադրբեջանական կեղծիքի քարոզչամեքենան: «Հարձակման մասշտաբները վկայում են, որ Աղդամի դեպքերի և դրանց ժամանակագրության նենգափոխման համար ադրբեջանական քարոզչությունը պատրաստ է ավելի արմատական քայլերի դիմելու; Սակայն իրավիճակը վերահսկում են այն մասնագետները, ովքեր զբաղվում են այդ հարցով», – ասվում է կազմակերպության հաղորդագրության մեջ:
Մինչև այսօր չի դադարում Xocali.net–ի դոմենային անունը գողանալու փորձերը` դրա գաղտնաբառը վերականգնելու միջոցով: Այդ փորձերին զուգահեռ ձեռնարկվել են տարբեր DDoS հարձակումներ, սակայն ոչ այսքան լայնամասշտաբ:
Ադրբեջանում քարոզչության համար պատասխանատվություն կրող անձի հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ԶԼՄ-երի միջոցով դիմել են ադրբեջանցի հակերներին` կոչ անելով կոտրել www.xocali.net կայքէջը: Այդպիսով նրանք խախտել են սեփական երկրի օրենքները:
Xocali.net կայքէջի նախագծի շնորհանդեսին (2010 թ. փետրվարի 24) նենգափոխման և կեղծիքների մասին ապացույցներ են ներկայացվել, որոնք կիրառում է ադրբեջանական քարոզչությունը Հայաստանի դեմ մղած իր տեղեկատվական պատերազմում: Կայքէջի այցելուների մեծ մասը Եվրոպայից, Ռուսաստանից և Ադրբեջանից են: Կայքէջի բացման մասին տեղեկատվությունը ուղարկվել է պետական կառույցներին, ԶԼՄ-երին և Ադրբեջանի ոչ իշխանական կառույցներին, որից հետո Ադրբեջանից այցելուների թիվն ավելացել է:

The server of Xocali.net (www.xocali.net) has been subjected to hackers' massive attack for three days. Large-scale DDoS attack initiated by Azerbaijanis has resulted in interruptions in the site's operation, Initiative for Xenophobia Prevention organization told PanARMENIAN.Net.
The massive attack on Xocali.net site has started as soon as new materials disclosing the falsifications of the Azerbaijani propaganda machine were posted.
"The attack's scale proves that Azerbaijani propagandists are ready to take radical steps, up to violation of law, in an attempt to hide the truth about the events in Aghdam. However, the situation is controlled by our specialists," the organization's statement reads.
Besides, the attempts aimed at stealing the domain name of xocali.net through restoration of its password and sending of Trojan viruses to e-mail of the domain name's owners have not stopped up till now. Simultaneously, various minor DDoS attacks have been organized.
Persons responsible for propaganda in Azerbaijan applied to hackers through media, urging them to attack www.xocali.net, thus, violating the country's laws, the statement reads.
Xocali.net project's website, which was presented on February 24, 2010, provides evidences of falsification and forgery used by the Azerbaijani propaganda machine in its information war with Armenia.Major part of the site's visitors is from Europe, Russia and Azerbaijan. Information about the site's launch was sent to Azerbaijani state institutions, media and NGOs, resulting in growth in the number of Azerbaijani visitors.