Internet World Stats-ը հրապարակել է համացանց այցելությունների մասին Էլեկտրակապի միջազգային միության 2010 թ. հունիսի տվյալները, որոնց համաձայն, Հայաստանում համաշխարհային ցանցից օգտվում է բնակչության ընդամենը 7 տոկոսը (208200 մարդ): ԷՄՄ գնահատականի համաձայն, 2009 թ. Հայաստանում համացանցից օգտվողների թիվը 191 հազար էր (բնակչության 6,4 տոկոսը): Սակայն Հայաստանի որոշ փորձագետներ գտնում են, որ տվյալները նվազեցված են:
«Ինձ համար անհասկանալի է ԷՄՄ-ի հաշվարկման մեթոդը, սակայն նրանք այլ մեթոդ չունեն: Ակնհայտորեն, ԷՄՄ-ն հաշվի է առել միայն համացանցի գրանցված բաժանորդներին, սակայն նույնիսկ այդ դեպքում նրանց տվյալները նվազեցված են: Իսկ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տվյալների համաձայն, Հայաստանում համացանցից օգտվում են բնակչության 20 տոկոսը», – PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ նախագահ Իգոր Մկրտումյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանը համացանցից օգտվողների քանակը պարզելու սեփական ուսումնասիրությունները պետք է կատարի, որը, սակայն, կարժենա 30 հազ. ԱՄՆ դոլար: «Համացանցից օգտվողների թվի վերաբերյալ նվազեցված տվյալները բացասականորեն կարող են անդրադառնալ Հայաստանում IT ոլորտի զարգացման վրա, քանի որ դրանք կարող են ազդեցություն գործել ներդնողների որոշումների կայացման հարցում», – ասել է Ի.Մկրտումյանը:
IT ձեռնարկությունների միության նախագահ Կարեն Վարդանյանն, իր հերթին, դժվարացավ ասել, թե արդյոք ճի՞շտ են ներկայացնում իրականությունն ԷՄՄ-ի տվյալները: «Հաշվարկի ընդհանուր մեթոդ գոյություն չունի, այդ պատճառով յուրաքանչյուրն ըստ իր կարգի է հաշվում», ասել է նա:
ԷՄՄ տվյալների համաձայն, Վրաստանում համացանցից օգտվողների թիվը 1300 մլն է (բնակչության 28,3 տոկոսը), Ադրբեջանում` 3 մլն 689 հազ. (բանկչության 44,4 տոկոսը): Ասիական տարածարջանում համացանցից օգտվողների թվով առաջին տեղը զբաղեցնում է Չինաստանը` 420 մլն. մարդ:

Internet World Stats published data of the International Telecommunications Union (ITU) on Internet usage as of June 2010, which states that only 7% of Armenia’s population (208,200 people) uses Internet.
According to the ITU, the number of Internet users in Armenia totaled 191,000 people (6% of population) in 2009. Meanwhile, some experts believe that this data is considerably understated.
“I do not understand the calculation method of the ITU, but they do not have another one. Possibly, it considered only subscribers of fixed Internet connection. However, data is understated even in this case. According to data of the RA Ministry of Economy, 20% of Armenia’s population uses Internet,” Chairman of Internet Society NGO Igor Mkrtumyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
According to him, Armenia needs to conducts its own research on the number of Internet users. “The understated information on Internet users in Armenia has a negative impact on IT development in Armenia, as it affects investors’ decision,” noted Mkrtumyan.
Meanwhile, Chairman of the Union of Information Technology Enterprises Karen Vardanyan was in difficulty to define whether the ITU data reflects the reality. “There is not any common established method for calculation,” he said.
Besides, Vardanyan voiced concern over the fact that Armenians mostly use Internet for communication and entertainment, while currently Internet provides with great opportunities for obtaining best education and business conduct.
According to the ITU data, the number of Internet users in Georgia makes 1.3mln people (28.3% of population), in Azerbaijan – 3.68mln people (44.4% of population).