«ԱրմենՏել» ՓԲԸ (ապրանքանիշը Beeline) հայտարարում է Երևանում 3G ցանցի ունակության եռապատկման մասին: Ներկա պահին մայրաքաղաքում Beeline ցանցի շարժական ինտերնետի բաժանորդների մոտ ելքային տրաֆիկի միջին արագությունը 3ՄԲ/վ է, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
«Ընդլայնելով երրորդ սերնդի ցանցը Երևանում` մենք ավարտեցինք 2010թ.-ի ընթացքում նախատեսված 3G ցանցի ունակության եռապատկման ծրագրի առաջին փուլը: Հիմա հերթը շրջաններին է, որտեղ արդեն ակտիվորեն տարվում են աշխատանքներ և կավարտվեն մինչև տարեվերջ: Այս ամենի հետ մեկտեղ, HSUPA տեխնոլոգիայի ներդրման շնորհիվ մենք կարողացանք ուղիղ 10 անգամ ավելացնել ելքային տրաֆիկի արագությունը»,-նշել է «ԱրմենՏել» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
Մինչև տարեվերջ ընկերությունը նախատեսում է զգալիորեն ընդլայնել 3G ցանցի ունակությունը` Հայաստանի շրջաններում տեղադրելով ևս 100 բազային կայան: Նշենք, որ 2010 թ.-ի հունվարին «ԱրմենՏել» ընկերությունը հայտարարել էր Հայաստանի ողջ տարածքում 3G ցանցի ունակության կրկնապատկման մասին:
3G տեխնոլոգիայի միջոցով տվյալների փոխանցման մաքսիմալ արագությունը տեսականորեն 14.4 ՄԲ/վ է: Գործող ցանցերում գործնականում հասանելի արագությունը սովորաբար չի գերազանցում 3ՄԲ/վ-ը: HSUPA ստանդարտում, որտեղ հիմնական շեշտը դրված է ելքային տրաֆիկի վրա, տվյալների փոխանցման մաքսիմալ արագությունը (upload) տեսականորեն հասնում է մինչև 5.7 ՄԲ/վ-ի:

ЗАО «АрменТел» (торговая марка Beeline) объявляет о троекратном увеличении емкости сети 3G в Ереване. Какм сообщает пресс-служба компании, в настоящее время средняя скорость нисходящего трафика у абонентов мобильного интернета в сети Beeline в столице составляет 3 Мб/с.
«Расширением сети третьего поколения в Ереване мы завершили первый этап запланированного на 2010 год тройного увеличения емкости сети 3G в Армении. На очереди регионы, где работы по расширению сети сейчас в самом разгаре и будут завершены до конца текущего года. Кроме того, благодаря недавнему внедрению технологии HSUPA мы смогли увеличить скорость исходящего трафика от абонента до оператора ровно в 10 раз», – сказал генеральный директор ЗАО «АрменТел» Игорь Климко.
Кроме того, в сообщении отмечается, что до конца года компания планирует установить еще более ста базовых станций, существенно расширив покрытие сети 3G в регионах Армении.
Стандарт HSUPA, в котором упор делается на скорость исходящего трафика, теоретически рассчитан на максимальную скорость передачи данных (upload) до 5,7 Мб/с.