Հայաստանի համակարգչային խաղերի չորրորդ առաջնության հաղթողներն արդեն որոշվել են: Կիբեռսպորտի Հայաստանի ազգային արհեստավարժ լիգայի նախագահ Էդգար Սահակյանը PanARMENIAN.Net-ին հայտնել է, որ մրցույթին մասնակցող 80 խաղացողներից հաղթել է 6 մարդ (յուրաքանչյուր խաղին տրվել է երեք մրցանակային տեղ): FIFA 10 խաղի առաջնությունում հաղթողներ են ճանաչվել Ռուդոլֆ Շահգալդյանը (1 տեղ), Տիգրան Բալայանը (2 տեղ) և Ներսես Գևորգյանը (3 տեղ): Բոլոր հաղթողները ուղեգիր են ստացել համակարգչային խաղերի WCG (World Cyber Games) միջազգային փառատոնի եզրափակիչ խաղին մասնակցելու, որը տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 30-ից մինչև հոկտեմբերի 3-ը, Լոս Անջելեսում: 20-ամյա Ռուդոլֆ Շահգալդյանը, որ առաջին տեղն է գրավել, միջազգային մրցույթին մասնակցելու համար նույնպես մասնակի ֆինանսավորում կստանա:
Հայաստանի ինժեներային համալսարանի հաշվողական տեխնիկայի ֆակուլտետի ուսանող Ռուդոլֆ Շահգալդյանի խոսքերի համաձայն, Երևանում տեղի ունեցած առաջնությունն իր համար միջին բարդության էր և պատրաստ է մասնակցելու միջազգային մրցույթին, եթե ԱՄՆ մեկնելու վիզա ստանալու հարցում բարդություններ չծագեն: «Ես 13 տարեկանից խաղում եմ համակարգչային խաղեր, սակայն դրանց պարտադիր ժամանակ եմ տրամադրում` օրական մոտավորապես երկու ժամ», – ասել է Ռուդոլֆ Շահգալդյանը:
Հայկական ոչ պաշտոնական Call of Duty:Modern WarFare2 խաղերի առաջնությունում հաղթողներ են ճանաչվել Հրանտ Շահբազյանը (1 տեղ), Արթուր Մանուկյանը (2 տեղ) և Նարեկ Համբարձումյանը (3 տեղ): Երկու խաղերի հաղթողները ստացել են համակարգչային խաղերի համար արտոնագրված համալիր արհեստավարժ խաղերի պատճեններ, նաև հնարավորություն կունենան մեկ օրով մասնակցելու փեյնթբոլ խաղին:
Առաջնության գլխավոր հովանավորն է Samsung ընկերությունը, տեխնիկական աջակցություն է ցուցաբերում համակարգչային տեխնիկայի «Ֆայն» խանութների ցանցը: Առաջնության տեղեկատվական գործընկերներն են` PanARMENIAN.Net-ը, www.Bravo.am, ռադիո «Վանը», «Ռուսսկոյե ռադիոն», Hit FM ռադիոկայանը:
Հայաստանի համակարգչային խաղերի առաջնությունն անց է կացվում արդեն չորրորդ անգամ: Նախորդ տարիներին մրցույթի հաղթողները մասնակցել են Գերմանիայում և Իտալիայում տեղի ունեցած համակարգչային խաղերի WCG միջազգային փառատոնի եզրափակիչ խաղին:

23 Август 2010 - 11:00 AMT
На Четвертом первенстве компьютерных игр Армении определились победители. Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net председатель Национальной профессиональной лиги киберспорта Армении Эдгар Саакян, среди 80 геймеров, принимавших участие в соревновании, победили 6 человек (по 3 призовых места в каждой из игр). Так, победителями в официальной игре первенства – FIFA 10, стали Рудольф Шахгалдян (1 место), Тигран Балаян (2 место) и Нерсес Геворкян (3 место). Все они получили путевку в финал международного фестиваля компьютерных игр WCG (World Cyber Games), который состоится в Лос-Анджелесе с 30-го сентября по 3-е октября текущего года. 20-летний Рудольф Шахгалдян, занявший первое место, также получит частичное финансирование участия в международном соревновании.
По словам студента факультета Вычислительной техники Инженерного Университета Армении Рудольфа Шахгалдяна, чемпионат в Ереване для него был средней сложности и он готов принять участие в международном соревновании, если не будет проблем с получением визы в Соединенные Штаты. “Я играю в компьютерные игры с 13 лет, однако четко выделяю на них время – в среднем около 2 часов в день”, – сказал Рудольф Шахгалдян. В неофициальной игре армянского первенства – Call of Duty:Modern WarFare2 победителями стали Грант Шахбазян (1 место), Артур Манукян (2 место) и Нарек Амбарцумян (3 место). Победители в обеих играх получили в подарок профессиональные комплектующие для компьютерных игр, лицензионные копии игр, а также возможность принять участие в игре пейнтбол на один день.
Генеральным спонсором первенства является компания Samsung, техническую поддержку оказывает сеть магазинов компьютерной техники «Файн». Информационные партнеры первенства: PanARMENIAN.Net, www.Bravo.am, Радио «Ван», Русское Радио, радиостанция Hit FM. Первенство компьютерных игр Армении проходит в четвертый раз, в предыдущие годы победители соревнования принимали участие в финале международного фестиваля компьютерных игр WCG в Германии и Италии.