Լեռնային Ղարաբաղում ռոումինգ ծառայության ակտիվացման արժեքը նախկինում կազմում էր 15000 դրամ ֆիզիկական և 30.000 դրամ իրավաբանական անձանց համար: Ողջ գումարը փոխանցվում էր բաժանորդի հաշվեկշռին: Հայաստանի տարածքում գտնվելու դեպքում Լեռնային Ղարաբաղի սահմանին մոտ ռոումինգ ծառայության չարտոնված օգտագործումից խուսափելու համար «ԱրմենՏել» ընկերությունը խորհուրդ է տալիս իր բաժանորդներին օգտվել հեռախոսի մենյուի մեջ ցանցը փնտրելու մեխանիկական եղանակից և ընտրել Beeline բջջային ցանցը, հաղորդում է«ԱրմենՏել» ընկերության մամլո ծառայությունը:
Արցախը չճանաչված հանրապետություն լինելով, բազում խոչընդոտների է հանդիպում, երբ ձգտում է զարգացնել բարձր տեխնոլոգիաների բնագավառը: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում ասել է Արցախի մշակույթի նախարար Նարինե Աղաբալյանը: Կենսական կարևորագույն հիմնախնդիրների շարքում, որոնք խոչընդոտոււմ են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը Արցախում, նախարարը նշել է համացանցի ոչ բավարար արագությունը, կադրերի պակասը և այլն: «Հայաստանում շատ ծրագրեր են իրականացվում, այդ թվում նաև «Համակարգիչ բոլորի համար» ծրագիրը, սակայն հայտնի ընկերություններն և ֆինանսական կազմակերպությունները չեն կարող վարկ տրամադրել ճչանաչված հանրապետությանը: Այդ խնդիրը լուծելու համար, ամենից առաջ անհրաժեշտ է Հայաստանի և սփյուռքի օգնությունը, իսկ համակարգչային տեխնիկայով ամենից առաջ պետք է սարքավորել ու հագեցնել Արցախի դպրոցները», – ասել է Նարինե Աղաբալյանը: Արցախի մշակույթի նախարարը նշել է, որ երկրում գործում է դպրոցների համակարգչայնացման, ինչպես նաև փոքր ու միջին բիզնեսների վարկավորման ծրագրերը, և նախընտրությունը տրվում է IT բնագավառի վարկավորմանը: Նա մեծ նշանակություն տվեց նաև ընթացիկ տարվա մայիսին բացված IT զարգացման կենտրոնին, որը հանրապետությունում այդ բնագավառի զարգացման ուղղությամբ նոր առաջարկներ ու լուծումներ պետք է ներկայացնի:
IT զարգացման կենտրոնի ղեկավար Վլադիմիր Գրիգորյանն, իր հերթին, ասել է, որ մայիս-օգոստոս ամիսներին կենտրոնն իրականացրել է ավելի քան 20 կրթական ծրագիր: Նրա խոսքերի համաձայն, արդեն պայմանավորվածություն են ձեռք բերել, որ դպրոցականների մի խումբ մասնակցի Երևանում տեղի ունեալիք սեմինարին:
«Նորք» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնը մշակել է պետռեգիստրի էլեկտրոնային տեղեկատվական համակարգ Արցախի Հանրապետության արդարադատության նախարարության համար: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է կենտրոնի տնօրեն Հայկ Չոբանյանը: Նրա խոսքերով, համակարգն արդեն գտնվում է թեսթավորման փուլում: «Մենք առաջինն ենք հիմնել ՏՏ ձեռնարկություն` մեկ տարի առաջ Ստեփանակերտում բացելով «Նորք» կենտրոնի մասնաճյուղը: Այսօր մենք համագործակցում ենք Արցախի 5 պետական հաստատությունների հետ»,- ասել է Չոբանյանը: Նա նշել է, որ Արցախում «Նորք» կենտրոնի մասնաճյուղի նպատակն է երկրում ձևավորել էլեկտրոնային կառավարման գործիքներ: «Ներմուծված համակարգերն այնպես են գործում, որպեսզի համապատասխան կառույցի առկայության դեպքում կարողանան աշխատել Հայաստանի էլեկտրոնային կառավարման համակարգի հետ»,- ասել է Հայկ Չոբանյանը:
X-TECH և SHAHUMYAN MEDIA ընկերությունները, ԱՄՆ ՄԶԳ ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Մրցունակ մասնավոր հատված Հայաստանում» (CAPS) ծրագրի աջակցությամբ, օգոստոսի 21-ին և 22-ին Ծաղկաձորի Գրողների միության հանգստյան տանը կազմակերպել են IT Club-ի հերթական հավաքը:
IT Club-ը ստեղծվել է` առաջնորդվելով ՏՏ ոլորտում առանց փողկապների հանդիպումների արձանագրած հաջողություններով, ոլորտի առաջատար և սկսնակ ընկերությունների մասնագետներին պարբերական հանդիպումների հնարավորություն ընձեռելու նպատակով: Ակումբը, մասնակիցների գնահատմամբ, նպաստում է թե’ մասնագետների անհատական զարգացմանը, թե’ ՏՏ ոլորտի ընդհանուր զարգացմանը: Այսօր արդեն IT Club-ն ունի 150-ից ավելի անդամ, և կազմակերպել է 19 հանդիպում: Ծաղկաձորյան արտագնա հավաքով, որին կմասնակցի մոտ 80 մասնագետ, նախատեսվում է IT Club-ի հանդիպումներն առավել լայնածավալ և արդյունավետ դարձնել:
6-րդ անգամ անցկացվող «DigiTec Expo 2010» ամենամյա ցուցահանդեսը, որը տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ոլորտի առանցքային իրադարձություն է, այս տարի կանցկացվի հոկտեմբերի 29-31-ը Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: PanARMENIAN.Net-ին ցուցահանդեսի կազմակերպիչ IT ձեռնարկությունների միությունը հայտնել է, որ ցուցահանդեսի պլատինե հովանավորությունը ստանձնել է VIVACELL MTS ընկերությունը, գլխավոր հովանավորն է D-Link ընկերությունը: Միջոցառմանն իրենց ակտիվ մասնակցության մասին արդեն իսկ հայտնել National Instruments, Synopsys, Ucom, Intracom, I-con, Unicomp, EIF, Nork, Apaga, Instigate, GNC, Softline, Scancode, Lanar, Credence, YETRI և մի շարք այլ ընկերություններ: Առաջին անգամ այս տարի ցուցահանդեսին կմասնակցի նաև գերմանական Krohne ընկերությունը: Ակնկալվում է, որ ցուցահանդեսը կունենա 15.000 այցելու և 60 մասնակից ընկերություն: Ցուցահանդեսի հիմնական նպատակը բարձր տեխնոլոգիաների ընկերությունների, գործարար սպառողների և հասարակության միջև հաղորդակցման բարենպաստ միջավայր ստեղծելն է:
Հայաստանի համակարգչային խաղերի չորրորդ առաջնության հաղթողներն արդեն որոշվել են: Հայաստանում անցկացվող համակարգչային խաղերի առաջնությունը մեկնարկել է օգոստոսի 21-ին, Երևանում: PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում Հայաստանի կիբեռսպորտի ազգային պրոֆեսիոնալ առաջնության ներկայացուցիչ Էդգար Սահակյանն ասել է, որ մրցությանը մասնակցում է 80 խաղացող, որոնց միջին տարիքը 14-16 տարեկանն է: Նրա խոսքերի համաձայն, անչափահասների գրանցման պարտադիր պայմանը նրանց ծնողների գրավոր համաձայնությունն է եղել: «Կիբեռսպորտի զարգացումը նպաստում է նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընդհանուր զարգացմանը, քանի որ խաղերի ծրագրային բարդացումն ապահովելու հետ միաժամանակ աճում են նաև տեխնոլոգիաների հանդեպ պահանջները: Բացի այդ, անհրաժեշտ է զարգացնել համակարգչային խաղերի` որպես զվարճության ժամանակակից ձևերից մեկի մշակույթը», – ասել է Էդգար Սահակյանը: Առաջնության պաշտոնական խաղ է ընտրվել FIFA 10, հաղթողները հնարավորություն կունենան Լոս Անջելես մեկնելու, որպեսզի սեպտեմբերի 30-ից մինչև հոկտեմբերի 3-ը մասնակցեն WCG (World Cyber Games) միջազգային համակարգչային խաղերի եզրափակիչ խաղին:
FIFA 10 խաղի առաջնությունում հաղթողներ են ճանաչվել Ռուդոլֆ Շահգալդյանը (1 տեղ), Տիգրան Բալայանը (2 տեղ) և Ներսես Գևորգյանը (3 տեղ): Բոլոր հաղթողները ուղեգիր են ստացել համակարգչային խաղերի WCG (World Cyber Games) միջազգային փառատոնի եզրափակիչ խաղին մասնակցելու, որը տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 30-ից մինչև հոկտեմբերի 3-ը, Լոս Անջելեսում: 20-ամյա Ռուդոլֆ Շահգալդյանը, որ առաջին տեղն է գրավել, միջազգային մրցույթին մասնակցելու համար նույնպես մասնակի ֆինանսավորում կստանա:
Հայաստանի ինժեներային համալսարանի հաշվողական տեխնիկայի ֆակուլտետի ուսանող Ռուդոլֆ Շահգալդյանի խոսքերի համաձայն, Երևանում տեղի ունեցած առաջնությունն իր համար միջին բարդության էր և պատրաստ է մասնակցելու միջազգային մրցույթին, եթե ԱՄՆ մեկնելու վիզա ստանալու հարցում բարդություններ չծագեն: «Ես 13 տարեկանից խաղում եմ համակարգչային խաղեր, սակայն դրանց պարտադիր ժամանակ եմ տրամադրում` օրական մոտավորապես երկու ժամ», – ասել է Ռուդոլֆ Շահգալդյանը:
Հայկական ոչ պաշտոնական Call of Duty:Modern WarFare2 խաղերի առաջնությունում հաղթողներ են ճանաչվել Հրանտ Շահբազյանը (1 տեղ), Արթուր Մանուկյանը (2 տեղ) և Նարեկ Համբարձումյանը (3 տեղ): Երկու խաղերի հաղթողները ստացել են համակարգչային խաղերի համար արտոնագրվ

Вся сумма начислялась на счет абонента. Во избежание несанкционированного пользования услугой роуминга при нахождении на территории Армении в приграничной с НКР зоне, компания «АрменТел» советует своим абонентам выбирать сеть Beeline вручную, посредством меню мобильного телефона.
Между тем, Арцах, будучи непризнанной республикой, сталкивается с многочисленными препятствиями, стремясь развивать сферу высоких технологий. Об этом в беседе с журналистами в Степанакерте сказала министр культуры Арцаха Нарине Агабалян. Среди насущных проблем, препятствующих развитию сферы информационных технологий в Арцахе, министр отметила недостаточную скорость Интернет-связи, нехватку кадров и др. “В Армении реализуется множество программ, в том числе и программа «Компьютер для всех», однако известные компании и финансовые организации не могут предоставить кредит непризнанной республике. Для решения этих проблем нам, прежде всего, необходима помощь Армении и Диаспоры, для оснащения компьютерной техникой, прежде всего, школ Арцаха”, – сказала Нарине Агабалян. Как отметила министр культуры Арцаха, в стране действует программа по компьютеризации школ, а также программа кредитования малого и среднего бизнеса, где предпочтение отдается инвестициям в сфере ИТ. Большое значение она также придала открытию Центра развития ИТ в мае текущего года, который должен предоставить новые предложения и решения по развитию этого направления в республике. В свою очередь, руководитель Центра развития ИТ Владимир Григорян, отметил, что с мая по август центром были реализованы более 20 образовательных проектов. “У нас есть активная группа подростков, с которыми мы работаем параллельно. В течение 2 дней они подготовили видеоролик и создали сайт для конференции BarCamp в Арцахе”, – сказал Владимир Григорян. По его словам, уже достигнута договоренность, что группа школьников примет участие в семинаре в Ереване.
Информационно-аналитический центр “Норк” разработал электронную информационную систему госрегистра для Министерства юстиции Арцахской республики. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал директор центра Айк Чобанян. По его словам, система уже находится на стадии тестирования.
“Мы первыми основали предприятие по ИТ, открыв филиал центра “Норк” в Степанакерте более года назад. На сегодняшний день мы сотрудничаем, по крайней мере, с 5 государственными учреждениями Арцаха», – сказал Айк Чобанян. Как отметил Айк Чобанян, целью филиала центра “Норк” в Арцахе является формирование инструментов электронного управления в республике. Были внедрены такие системы, как электронная система документооборота, система управления кадрами, а также более десятка специализированных информационных систем. “Внедряемые системы устроены таким образом, чтобы при наличии соответствующей структуры, могли работать с системой электронного управления Армении”, – отметил руководитель центра “Норк”.
Члены клуба IT Club с 21 по 22 августа провели встречу в курортном городе Цахкадзор. с презентациями выступили представитель организации USAID/CAPS Армен Абраамян, директор компании UNICOMP Армен Балдрян, руководитель ассоциации ARMACAD Хачик Геворкян, а также директор Центра развития ИТ Арцахской республики Владимир Григорян. В конференции также принимают участие представители Союза предприятий ИТ (UITE), компании Microsoft, GNC Alfa, NeoMedia. Организаторы мероприятия компании X-TECH и SHAHUMYAN MEDIA, при финансовой поддержке Агентства международного развития США (USAID) в рамках программы “Конкурентный частный сектор в Армении” (CAPS).
IT Club был создан представителями ИТ Армении для того , чтобы предоставить возможность проводить неформальные встречи как для ведущих компаний, так и начинающим организациям сферы информационных технологий. На сегодняшний день клуб объединяет более 150 членов, было организовано 19 встреч. Очередная ежегодная выставка ИТ и телекоммуникаций «DigiTec Expo 2010» пройдет 29-31 октября в Ереване. Желание принять участие в выставке уже изъявили National Instruments, Synopsys, Ucom, Intracom, iCon, Unicomp, EIF, Nork, Apaga, Instigate, GNC, Softline, Scancode, Lanar, Credence, YETRI и ряд других компаний. Также в этом году впервые на выставке будет представлена немецкая компания Krohne. Ожидается, что на «DigiTec Expo 2010» будут представлены порядка 60 компаний , а число посетителей достигнет 15 тысяч. В рамках выставки пройдут такие мероприятия, как форум DigiTec Expo 2010, Всеармянский инженерный форум, DigiТec Start Up forum, ряд семинаров DigiLife, открытое первенство Армении среди проектировщиков компьютерных игр, фестиваль науки «Ереван» и открытое первенство ArmRobotics.
На Четвертом первенстве компьютерных игр Армении определились победители. Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net председатель Национальной профессиональной лиги киберспорта Армении Эдгар Саакян, среди 80 геймеров, принимавших участие в соревновании, победили 6 человек (по 3 призовых места в каждой из игр). Так, победителями в официальной игре первенства – FIFA 10, стали Рудольф Шахгалдян (1 место), Тигран Балаян (2 место) и Нерсес Геворкян (3 место). Все они получили путевку в финал международного фестиваля компьютерных игр WCG (World Cyber Games), который состоится в Лос-Анджелесе с 30-го сентября по 3-е октября текущего года. 20-летний Рудольф Шахгалдян, занявший первое место, также получит частичное финансирование участия в международном соревновании.
По словам студента факультета Вычислительной техники Инженерного Университета Армении Рудольфа Шахгалдяна, чемпионат в Ереване для него был средней сложности и он готов принять участие в международном соревновании, если не будет проблем с получением визы в Соединенные Штаты. “Я играю в компьютерные игры с 13 лет, однако четко выделяю на них время – в среднем около 2 часов в день”, – сказал Рудольф Шахгалдян. В неофициальной игре армянского первенства – Call of Duty:Modern WarFare2 победителями стали Грант Шахбазян (1 место), Артур Манукян (2 место) и Нарек Амбарцумян (3 место). Победители в обеих играх получили в подарок профессиональные комплектующие для компьютерных игр, лицензионные копии игр, а также возможность принять участие в игре пейнтбол на один день.
VivaCell-МТС начала продажи micro SIM-карты (3FF) для устройств передачи данных и некоторых моделях мобильных телефонов. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе VivaCell-MTC, в отличие от традиционных SIM-карт размером 15×25 мм, которые работают во всех доступных на рынке телефонах и модемах, новые 3FF micro SIM-карты для использования в устройствах передачи данных и некоторых мобильных телефонах имеют размер вдвое меньше – 12×15 мм. В частности Apple iPad поддерживает данный формат сим-карт.