Այսօր Երևանի թիվ 56 Ստեփան Զորյանի անվան դպրոցում բացվել է 20 համակարգիչներով հագեցած համակարգչային դասարան: Ինֆորմատիկայի կաբինետը վերազինվել է Սիրիայում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ներկայացուցչության միջոցներով:
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն այսօր դարձել են հինգերորդ իշխանություն: Չկարողանալ օգտվել համակարգչից, նույնն է, ինչ չիմանալ այբուբենը»,- իր խոսքում ասել է ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Ըստ նրա, այդ նվերը Սիրիայի հայ համայնքից վկայում է այն մասին, որ Հայաստանի և սփյուռքի անքակտելի կապը գնալով ամրապնդվում է: Ինչպես նշել է «Հայաստան», համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը, 15 տարվա ընթացքում դպրոցի աշակերտներն իրենց ավանդն են արել հիմնադրամին ապրիլի 24-ի նախօրեին: «Ձեր օգնությամբ մենք ծրագրեր ենք իրականացրել Արցախում և Հայաստանի մարզերում, այսօր ձեզ որոշել է օգնել Սիրիայի հայ համայնքը»,-ասել է Արա Վարդանյանը:
Համակարգիչներից բացի, դպրոցը նվեր է ստացել նաև հեռուստատցույց, պրոեկտոր և DVD-նվագարկիչ: Նախկինում դպրոցն ընդամենը 5 համակարգիչ ուներ: Նոր դասարանը կօգտագործվի նաև այլ առարկաների ինտերակտիվ պարապմունքների համար:

Компьютерный класс, оборудованный 20 современными компьютерами, открылся сегодня в ереванской школе N56 имени Степана Зорьяна. Кабинет информатики был оборудован на средства представительства всеармянского благотворительного фонда “Айастан” в Сирии.
“Информационные технологии стали сегодня пятой властью. Не уметь пользоваться компьютером – все равно, что не знать алфавита”, – сказала в своем выступлении министр Диаспоры РА Грануш Акопян. По ее словам, этот дар школе от армянской общины Сирии также свидетельствует о неразрывной связи между Арменией и Диаспорой, которая крепнет с каждым годом. Как отметил исполнительный директор Всеармянского фонда «Айастан» Ара Варданян, в течение 15 лет учащиеся школы делали взносы в Фонд накануне 24 апреля. «С вашей помощью мы реализовывали программы в Арцахе и регионах Армении, сегодня вам решила помочь армянская община Сирии», – сказал Ара Варданян.
Помимо компьютеров, школа получила в дар телевизор, проектор и DVD-проигрыватель.
Ранее ученики школы изучали информатику с помощью 5 компьютеров. Новый класс также будет использоваться и для проведения интерактивных занятий по другим предметам.