«ReAnimania միջազգային անիմացիոն փառատոնի շրջանակներում Երևանում տեղի կունենա MARANI (Market of animation) գործարար համաժողովն անիմացիայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում»,-ասել է փառատոնի նախագահ Վրեժ Քասունին: Այդ համաժողովի շրջանակներում իրենց արտադրանքն ու գործունեությունը կներկայացնեն շուրջ 25 ձեռնարկություններ, որոնք աշխատում են անիմացիայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ինտերակտիվ խաղերի և համակարգչային ծրագրերի ոլորտներում:
Վրեժ Քասունին հավելել է նաև, որ MARANI-ի գլխավոր իրադարձությունը կդառնա ANITA (Animation and IT) վեհաժողովը, որի շրջանակներում սեպտեմբերի 12-ին կքննարկվեն անիմացիայի, համակարգչային խաղերի ու 3D խաղերի զարգացման հեռանկարները Հայաստանում և տարածաշրջանում:
«Հնարավոր է, որ մենք պայմանավորվենք առավել ցածր գներով համակարգչային խաղերի և ծրագրերի ներմուծման մասին»,-ասել է Վրեժ Քասունին:

“В рамках международного анимационного фестиваля ReAnimania в Ереване пройдет бизнес-форум в сфере анимации и информационных технологий MARANI (Market of animation), – сообщил президент фестиваля ReAnimania Вреж Касуни. В рамках этого форума свою продукцию и деятельность представят сотрудники примерно 25 предприятий, работающих в сфере анимации, информационных технологий, интерактивных игр и компьютерных программ. “Подобный анимационный “рынок” проходит и в рамках фестиваля MIFA во французском городе Анси. Но в нем принимают участие несколько тысяч компаний. Мы стремимся к этому показателю, однако мы гордимся существованием нашего, пусть даже маленького анимационного рынка”,- отметил Вреж Касуни.
Он добавил также, что главным событием MARANI станет ассамблея ANITA (Animation and IT), на котором за круглым столом будут обсуждаться перспективы развития в Армении и регионе сферы анимации, компьютерных программ и 3D игр. “Возможно, мы договоримся о создании или ввозе компьютерных игр и программ для армянского рынка по более низким ценам”,- подчеркнул Вреж Касуни.