Դրա հետ մեկտեղ, վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն, 2010թ. հունվար-հունիսին տնտեսության իրական հատվածում օտարերկրյա ներդրումների հոսքերի ծավալի 47.05 %-ն իրականացվել է հեռահաղորդակցության, իսկ 7.78%-ը`օդային տրանսպորտի գործունեության ոլորտներում: Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի տնտեսության իրական հատվածում օտարերկրյա ներդրումների հոսքերի ծավալը (առանց պետական կառավարման և բանկային համակարգով ստացվածի) կազմել է 327.5 մլն. դոլար, որը 2009թ. նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 4.9%-ով:
ՀՀ տարածքային կառավարման մարմիններում փաստաթղթաշրջանառության էլեկտրոնային «Մալբերի» համակարգի կիրառումը հասանելի դարձնելու և մարզպետարանները տեխնիկական միջոցներով զինելու համար ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարությանը (ՏԿՆ) հատկացվել է 26,566 մլն դրամ։
«ԱրմենՏել» ընկերության զուտ օպերացիոնալ հասույթը 2010-ի երկրորդ եռամսյակում նվազել է 6.5 տոկոսով 2009-ի նույն շրջանի համեմատ` կազմելով 17 մլրդ դրամ: Ինչպես հաղորդել էPanARMENIAN.Net ին «ԱրմենՏելի» մամլո ծառայությունը, մեջբերելով «Վիմպելկոմ» ընկերության հաշվետվությունը 2010-ի երկու եռամսյակի համար, բջջային կապի ծառայության հասույթը կազմել է 6.7 մլրդ դրամ, իսկ ֆիքսված կապի ոլորտի հասույթը` 10.3 մլրդ դրամ: Ընկերության լայնաշերտ ինտերնետից օտգվողների քանակը մեծացել է 158.9 տոկոսով` կազմելով 49.7 հազար բաժանորդ: Դրա հետ մեկտեղ «ԱրմենՏել» (Beeline ապրանքանիշ) ընկերության բջջային կապի բաժանորդների թիվը նշված ժամանակահատվածում աճել է 16.7 տոկոսով` համեմատած 2009թ. երկրորդ եռամսյակի հետ` կազմելով 567 հազար: Ընդ որում, 2009 թվականի երկրորդ եռամսյակի համեմատ 13.3 տոկոսով աճել է ամսական մեկ բաժանորդի կողմից օգտագործվող րոպեների քանակը (270.1 րոպե):
Ավարտվել է Երևան-Մասիս-Արարատ հատվածում 50,5 կմ երկարությամբ օպտիկամանրաթելային ճանապարհի անցկացումը: Ճանապարհը թույլ է տալիս վայրկյանում 10 ԳԲիտ ինֆորմացիա փոխանցել: Սա առաջին հատվածն է, որն իրագործվել է ՀԿԵՈՒ և GNC-Alfa-ի համագործակցության շրջանակներում, այն ներառում է Մասիս, Արարատ, Արտաշատ և Վեդի քաղաքները: Նախագծի համաձայն, կիրականացվի նաև ցանցի կառուցումը Չարենցավանի, Հրազդանի, Սևանի, Դիլիջանի, ինչպես նաև Էջմիածնի ու Արմավիրի ուղղությամբ:
Ինչպես ճանապարհի այդ հատվածի բացման ժամանակ լրագրողներին է հաղորդել GNC-Alfa-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը, GNC-Alfa ներդրումների ծավալը կազմել է մոտ $2 մլն: ՀԿԵՈՒ-ն իր կողմից տրամադրել է ենթակառույցն ու ապահովել աշխատանքների իրականացումը: Ընդհանուր առմամբ, մինչև այս տարվա ավարտը ծրագրվում է 270 կմ երկարությամբ օպտիկամանրաթելային ճանապարհ անցկացնել, ու ևս 200-250 կմ ենթադրվում է անցկացնել 2011 թվականին: Աշխատանքներն իրականացվում են 2010 թվականի մարտին ՀԿԵՈՒ ՓԲԸ և GNC-Alfa-ի միջև համագործակցության մասին կնքված համաձայնագրի շրջանակներում: Ինչպես նշել է ՀԿԵՈՒ գլխավոր ինժեներ Սերգեյ Հարությունյանը, բարձր անցանելիության ճանապարհը մեծ նշանակություն ունի նաև «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության համար, քանի որ թույլ կտա այդ ուղղությամբ տոմսերի էլեկտրոնային ձևակերպման համակարգ ներդնել ապագայում:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը հանդիպել է «Oրանժ Արմենիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուայի և «Ֆրանս Տելեկոմ – Օրանժ» խմբի կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության հարցերով ղեկավար Մարկ Ֆոսիեիհետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվություն հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիանների ոլորտի զարգացման հեռանկարները: Նախարար Երիցյանը և Ֆոսիեն անդրադարձել են նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում տարբեր ուղղություններով համագործակցության հնարավորություններին:
Այդ միջոցին օգոստոսի 31-ին Orange-ը հայտարարեց Գիտելիքների օրվան նվիրված նոր ակցիայի մասին` «Հեռախոսազանգեր և հեռախոսներ ընդամենը 1 դրամով»: Մինչև հոկտեմբերի 31-ը Orange-ի հաճախորդները կարող են ձեռք բերել հատուկ Orange-ի համար արտադրված և բրենդավորված Nokia, Samsung և Alcatel նոր հեռախոսներ ընդամենը 1 դրամով` պարզապես որևէ Orange խանութում լիցքավորելով հաշիվը 8000 կամ 12000 դրամով: Լիցքավորված ողջ գումարը բաժանորդները կարող են օգտագործել Orange-ի ցանկացած ծառայությունից օգտվելու համար մինչև 2011թ. մարտի 1-ը: Բացի դրանից, «Խոսենք» և «Ամեն ամիս» ծառայությունների բոլոր բաժանորդները կարող են մինչև հոկտեմբերի 31-ը զանգեր կատարել դեպի շարժական կամ ֆիքսված հեռախոսակապի բոլոր տեղական ցանցեր ընդամենը 1 դրամ/րոպե սակագնով:
«ԱրմենՏել» ընկերությունն իր հերթին հայտարարում է USB մոդեմների տրամադրման մասին 0 դրամ սակագնով ֆիզիկական անձ հանդիսացող բոլոր այն բաժանորդների համար, ովքեր կկնքեն շարժական ինտերնետի «Գիշերային» և «Անսահմանափակ» սակագնային փաթեթների օգտագործման համապատասխան պայմանագիր:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ բջջային օպերատորն այս շաբաթ դարձել է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության անդամ: Կազմակերպության մեջ մտել են նաև Publicus Hepta (HP ներկայացուցիչ), Essential Solutions, AcTrade-Soft, Sabio Strategc Solutions, Intracall ընկերությունները:
Այդպիսով, ոլորտի 240 ընկերություններից 47-ը ԻՏՁՄ անդամ են հանդիսանում: Նման որոշում է կայացվել ԻՏՁՄ վարչության նիստի ընթացքում: Միության վարչության նիստում որոշվել է նաև դիտարկել ԼՂՀ ՏՀՏ զարգացումը որպես պիլոտային փուլ` հաջողակ փորձը Հայաստանի այլ մարզերում կիրառելու նպատակով: Մասնավորապես, ընթացիկ տարվա հոկտեմբեր ամսին Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտում տեղի կունենա տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում ձեռնարկատարիության հարցերին նվիրված համաժողով: Միջոցառումը տեղի կունենա «ՏՀՏ լիդերների հանդիպում» ֆորումի շրջանակում: ՏՏ և հեռահաղորդակցությունների ոլորտում «DigiTec Expo 2010» ամենամյա ցուցահանդեսին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել 30 ընկերություններ:
Ներկա դրությամբ ցուցահանդեսի 72 տոկոս տարածքն արդեն զբաղեցված է: Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net ին UITE-ի մամլո ծառայությունը, ցուցահանդեսի պլատինե հովանավորությունը ստանձնել է VivaCell-MTS ընկերությունը, իսկ D-Link ընկերությունը DigiTec-ի գլխավոր հովանավորն է: Վեցերորդ «DigiTec Expo 2010»-ը տեղի կունենա հոկտեմբերի 29-31-ը Երևանում: Սպասվում է, որ ցուցահանդեսին կմասնակցեն շուրջ 60 ընկերություններ, մասնակիցների թիվը կհասնի 15 հազարի:

Причем только в июле 2010 г. было произведено 198 компьютеров. Вместе с тем, согласно статслужбе, за первое полугодие 2010 года 47,05% от всех иностранных инвестиций в Армении были направлены в сферу телекоммуникаций. В целом, объем иностранных инвестиций в реальный сектор экономики Армении составил $327,5 млн., что больше показателя аналогичного периода 2009 года на 4,9%.
Для внедрения систему электронного документооборота системы «Малбери» в органах территориального управления, а также на оснащение областных администраций необходимыми техническими средствами министерству ТУ РА выделено 26,566 млн. драмов.
Чистая операционная выручка компании “АрменТел” за второй квартал 2010 года снизилась на 6,5 % по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, составив 17 млрд драм, причем наибольший спад отметился в сфере мобильной телефонной связи (-8.3 %). Выручка от предоставления услуг мобильной связи во втором квартале 2010 года составила 6.7 млрд. драм, в то время как выручка от сферы фиксированной связи составила 10.3 млрд. драм. Число пользователей услуг широкополосного Интернета выросло на 158.9 %, составив 49,7 тысяч абонентов. Между тем, число абонентов сотовой связи компании «АрменТел» (брэнд Beeline) за указанный период выросло на 16,7 % по сравнению с вторым кварталом 2009 года, составив 567 тыс. Вместе с тем, на 13.3% увеличилось количество использованных минут мобильной связи на одного абонента за месяц (MOU) в сравнении со вторым кварталом 2009 года (270.1 минут).
Завершена прокладка оптико-волоконной магистрали протяженностью 50,5 км на участке Ереван-Масис-Арарат. Пропускная способность канала составляет 10ГБит/с. Это первый участок который был сдан в рамках сотрудничества ЮКЖД и GNC-Alfа, он включает города Масис, Арарат, Арташат и Веди. Согласно проекту, также будет осуществлено строительство сети по направлению Чаренцаван, Раздан, Севан, Дилижан а также Эчмиадзин и Армавир.
Как сообщил генеральный директор GNC-Alfa Айк Фараманян журналистам на презентации данного участка магистрали, размер инвестиций GNC-Alfa составил порядка $ 2 млн.. Со своей стороны, ЮКЖД предоставила инфраструктуру и обеспечила проведение работ. В общей сложности до конца текущего года планируется провести оптико-волоконную магистраль, протяженностью 270 км, и еще 200-250 км предполагается проложить в 2011 году. Работы осуществляются в рамках подписанного в марте 2010 года соглашения о сотрудничестве между ЗАО ЮКЖД и GNC-Alfa. Как отметил главный инженер ЮКЖД Сергей Арутюнян, значение магистрали высокой пропускной способности имеет большое значение и для компании “Южно-Кавказская железная дорога”, поскольку позволит в будущем внедрить систему электронного оформления билетов на данном направлении.
Министр экономики Армении Нерсес Ерицян встретился с генеральным директором Orange Armenia Бруно Дютуа и руководителем по вопросам корпоративной социальной ответственности группы компаний France Telecom Марком Фосие. В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся корпоративной социальной ответственности, а также перспективы развития сферы информационных технологий. Нерсес Ерицян и Марк Фосие также обсудили возможности сотрудничества по различным направлениям сферы ИТ.
Между тем, компания Orange Armenia представила 31 августа новую акцию, посвященную Дню Знаний, «Звонки и телефоны всего за 1 драм». Вплоть до 31 октября в фирменных магазинах Orange можно будет приобрести новые мобильные телефоны моделей Samsung E1081, Nokia 1616 и Alcatel OT 206, изготовленных специально для Orange за символическую цену 1 драм, пополнив баланс сим-карты Orange на сумму 8 000 или 12000 драм в магазинах оператора. Зачисленную сумму можно будет использовать до 1 марта 2011 года. Также компания предоставила своим абонентам возможность осуществлять звонки на номера других сотовых и фиксированных операторов Армении всего за 1 драм за минуту разговора, а до 31 октября все абоненты тарифных планов «Поговорим» и «Каждый месяц» смогут общаться внутри сети всего за 1 драм за минуту разговорного времени.
В свою очередь, компания «АрменТел» предоставит бесплатный USB-модем для абонентов – физических лиц, заключивших годовой контракт на пользование тарифными планами мобильного интернета «Ночной» и «Безлимитный». оператор VivaCell-MTC присоединился на этой неделе к Союзу предприятий ИТ (UITE). В организацию также вошли компании Publicus Hepta (представитель HP), Essential Solutions, AcTrade-Soft, Sabio Strategc Solutions и Intracall.
Таким образом, 47 из 240 компаний сферы информационных технологий Армении присоединились к Союзу. Такое решение было принято в ходе заседания правления UITE. Члены правления Союза также приняли решение рассматривать развитие ИТ в НКР в качестве пилотного этапа, для того, чтобы использовать успешный опыт в регионах Армении. В частности, форум, посвященный предпринимательству в сфере информационных технологий, пройдет в столице Республики Арцах Степанакерте в октябре текущего года. Мероприятие состоится в рамках форума “Встреча лидеров ИКТ”.
Заявку на участие в ежегодной выставке ИТ и телекоммуникаций «DigiTec Expo 2010» уже подали 30 компаний. На сегодняшний день занято порядка 72% территории выставки. Платиновым спонсором мероприятия станет оператор VivaCell-MTS, а компания D-Link – генеральным спонсором. Шестая ежегодная выставка ИТ и телекоммуникаций «DigiTec Expo 2010» пройдет 29-31 октября в Ереване. Ожидается, что на «DigiTec Expo 2010» будут представлены порядка 60 компаний, а число посетителей достигнет 15 тысяч.