MARANI (Market of animation) տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և անիմացիայի բնագավառին վերաբերող բիզնես ֆորումը բացվեց Երևանում, սեպտեմբերի 11-ին: Այն տևելու է մինչև սեպտեմբերի 13-ը: Ֆորումը մեկտեղել է անիմացիայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ինտերակտիվ խաղերի և համակարգչային բնագավառների ինչպես հայրենական, այնպես էլ արտասահմանյան կազմակերպությունների:
Բիզնես ֆորումի տնօրեն Հայկ Ասրիյանցի խոսքերի համաձայն, ցուցահանդեսին ներկայացված է 14 վահանակ, իսկ ընդհանուր առմամբ, միջոցառմանը մասնակցում են 23 ընկերություններ` Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Բրազիլիայից, Արգենտինայից և այլ երկրներից:
«Մենք գոհ ենք միջոցառման այս տարվա արդյունքներից և ձգտում ենք դառնալ խոշոր բիզնես հարթակ ամբողջ տարածաշրջանում», – ասել է Հայկ Ասրիյանցը:
Ֆորումին ներկայացված են այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսիք են` IT ձեռնարկությունների միությունը, «Ինկուբատոր ձեռնարկությունների» հմնադրամը, Smart Systems, Apaga Technologies, DEEM Communications, Triada Studio, Robert Sahakyants Production, Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը, Ֆրանսիայի Visualdis, Գերմանիայի Novelmedia, Բրազիլիայի ANIMATV և այլն:
MARANI շրջանակներում սեպտեմբերի 12-ին տեղի կունենա ANITA (Animation and IT) գագաթաժողովը, որի ընթացքում քննարկվելու են Հայաստանում և տարածաշրջանում անիմացիայի, համակարգչային ծրագրերի և 3D խաղերի բնագավառում զարգացման հեռանկարները:

MARANI (Market of Animation) business forum on animation and information technologies kicked off in Yerevan on September 11. The forum brought together both local and foreign companies dealing with animation, information technologies, interactive games and computer software.
Director of the business forum Hayk Asriyants said that around 23 companies from Armenia, the U.S., France, Germany, Brazil, Argentina and other countries participate in the event.
“We are happy with the results of this year and aspire towards becoming a large business platform in the region,” noted Asriyants.
Specifically, the Union of Information Technology Enterprises (UITE), Enterprise Incubator Foundation (EIF), Smart Systems, Apaga Technologies, DEEM Communications, Triada Studio, Robert Sahakyants Production, National Cinema Center of Armenia, Visualdis (France), Fugitive Studios (the U.S.), Novelmedia (Germany), ANIMATV (Brazil) and other companies are represented at the event.
ANITA (Animation and IT) conference will become the key event of MARANI. Outlooks of animation, computer software and 3D games development in Armenia and the region will be discussed during the conference on September 12.