Հայաստանի ազգային արխիվի փաստաթղթերը թվայնացվել են 0.5 տոկոսով, լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը: Նրա խոսքերով, փաստաթղթերի արխիվացման համար արխիվը համապատասխան տեխնիկայի կարիք ունի: «Մեզ խոստացել են, որ շուտով այդ սարքավորումները ձեռք կբերվեն»,- նշել է նա:
Միաժամանակ, ավարտին է մոտենում կինոֆիլմերի, տեսա- և ֆոտոժամանակագրության թվայնացումը: 2010-ի վերջին թվայնացվելու է փաստագրական ֆիլմերի 50 տոկոսը, այսօր թվայնացվել է 360 հազար լուսանկար: Ամատունու խոսքերով, Հայաստանի ազգային արխիվում պահվում է շուրջ 3.5 մլն գործ, ինչը կազմում է մոտ 350 մլն փաստաթուղթ:

15 Сентябрь 2010 - 10:11 AMT
Документы Национального архива Армении оцифрованы на 0,5 %, сообщил журналистам директор НАА Аматуни Вирабян. По его словам, для более активной оцифровки бумажных документов архив нуждается в соответствующей современной технике. “Было получено обещание, что в скором времени такое оборудование будет приобретено”, – отметил он.
Между тем, к завершению близится оцифровка кинофильмов, видео- и фотохроники.
Так, к концу 2010 года почти на 50% будет оцифрован архив документальных фильмов (1000 из 2 200), на сегодняшний день оцифровано 360 тыс. фотографий. Также оцифровываются художественные фильмы и аудио записи. По словам Аматуни Вирабяна, Национальный архив Армении хранит порядка 3,5 млн. дел, что составляет около 350 млн. документов.