ՀՀ ԳԱԱ ֆունդամենտալ գիտական գրադարանը թվայնացրել է ավելի քան 500 հնագույն գրքեր (թվագրվում են մինչև 1920 թվականը), որոնցից 200-ը տեղակայվել են Ինտերնետում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է գրադարանի տնօրեն Տիգրան Զարգարյանը: Գրքերի թվայնացումը սկսվել է 2006 թվականից, գրադարանի ֆոնդերում պահվում են 1512-1920 թվականների ավելի քան 4 հազար գրքեր: Ողջ ֆոնդը հաշվում է 3 մլն գիրք և պարբերական:
«Խորհրդային շրջանի տպագրական թուղթն իր որակով խիստ զիջում է հնագույն գրքերին: Այսօր մենք լուրջ խնդիր ունենք տեղեկատվության պահպանման հետ կապված, ուստի սկսել ենք թվայնացնել հայկական հրատարակությունները»,- ասել է Տիգրան Զարգարյանը: Նա նշել է նաև, որ թվայնացման շուրջ աշխատանքի ընթացքում գրադարանի մասնագետները լուծել են այնպիսի հարցեր, ինչպիսին է տվյալների բազայի համար ունիվերսալ ֆորմատների որոնումը, ինդեքսավորումը որոնման մեքենաներում:

Фундаментальной научной библиотекой НАН РА оцифровано более 500 старинных книг (датируемых до 1920 года), из которых 200 размещены в Интернете. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил директор библиотеки Тигран Заргарян. Оцифровка книг началась с 2006 года, в фондах библиотеки хранится более 4 тыс. книг периода 1 512- 1920 годов. Весь фонд насчитывает более 3 млн. книг и периодических изданий.
“Печатная бумага советского периода по своему качеству сильно уступает старинным книгам. Сегодня у нас есть серьезная проблема по сохранению информации, мы начали с оцифровки армянских изданий”, – сказал Тигран Заргарян. Как отметил Тигран Заргарян, в ходе работы над оцифровкой, специалистами библиотеки были решены такие вопросы как поиск универсальных форматов для базы данных, индексирование в поисковых машинах.