«Հեղինակային և կից իրավունքների մասին օրենքի» փոփոխությունները, որոնք ուղղված են էլեկտրոնային միջավայրում հեղինակային իրավունքների պաշտպանությանը, նախատեսվում են 2011 թ.: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում ասել է ՀՀ մտավոր սեփականության գործակալության հեղինակային և կից իրավունքների պաշտպանության բաժնի պետ Սոնյա Վարդանյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, ճշտման կարիք ունեն օրենքի 22-26 հոդվածները, որոնք որոշում են այն դեպքերը, երբ կարելի է ազատորեն օգտագործել ստեղծագործությունն` առանց հեղինակի թույտվության:
Հայաստանը պայմանագրեր է ստորագրել Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության հետ, որոնք կարգավորում են էլեկտրոնային միջավայրում հեղինակային իրավունքները և ենթադրում են պաշտպանական միջոցների կիրառում` անլեգալ ձևով ստեղծագործությունն օգտագործելու հնարավորությունները կանխելու համար:

Head of the Department on Copyright and Related Rights Protection at the RA Agency of Intellectual Property Sonya Vardanyan said that the amendments to the RA Law on Copyright and Related Rights aimed at protection of copyrights in the electronic environment will be submitted in 2011.
Specifically, articles 22 and 26 of the law need to be clarified. They refer to cases when it is possible to freely use some product without preliminary consent of its author with obligatory reference to the source, Vardanyan told journalists.
“Free usage is possible for educational institutions, museums, etc. However, these provisions of the law are not applicable in the electronic environment. And the upcoming amendments will be aimed at expanding the limits of digital information free usage,” concluded Sonya Vardanyan.
Armenia signed agreements with the World Intellectual Property Organization, which regulate the rights in the electronic environment.