Փոստի հայկական օպերատոր Հայփոսթի բաժանմունքների վերակառուցումից և նոր սարքավորումներով վերազինելուց հետո հայ սպառողները կկարողանան արտերկրում ձեռք բերված ապրանքները ստանալ առանց մաքսային ձևակերպման: Այդ մասին լրագրողներին է ասել «Հայփոսթ» ՓԲԸ-ի կառավարիչ Խուան Պաբլո Գեչիչյանը:
Ըստ նրա, Հայփոսթի միջոցով մինչև 50 հազար դրամ արժողությամբ ապրանքները սահմանը կհատեն «կանաչ միջանցքով», իսկ տարեկան երկու անգամ ՀՀ քաղաքացիները հնարավորություն կունենան ներմուծել մինչև 150 հազար դրամ արժողությամբ ապրանքները:
Ընթացիկ տարում վերանորոգվել է Հայփոսթի շուրջ 42 փոստային բաժանմունք, իսկ մինչ 2015թ. նախատեսվում է վերանորոգել 250 փոստային բաժանմունքներ, ինչի համար կծախսվի շուրջ 4 մլրդ դրամ:

Manager of Haypost CJSC Juan Pablo Gechijian said that after the reconstruction of post offices of Armenia’s national postal operator Haypost and introduction of new technologies, Armenian consumers will have the opportunity to receive the goods purchased abroad via internet without customs clearance.
Goods at the amount below AMD 50,000, which are delivered to Armenia by Haypost, will cross the border through a “green corridor,” Gechijian told a press conference in Yerevan.
Besides, Armenia’s citizens will be provided with the opportunity to import goods at the amount of up to AMD 150,000 twice a year.