Ազգային գրադարանի էլեկտրոնային ֆոնդում շուրջ 4 հազար գիրք կա: Էլեկտրոնային գրքերի մի մասը մեզ են տրամադրել հրատարակչությունները: Շուտով գրադարանը ձեռք կբերի թվայնացման համար անհրաժեշտ սարքավորումներ:
ՀՀ ԳԱԱ ֆունդամենտալ գիտական գրադարանը թվայնացրել է ավելի քան 500 հնագույն գրքեր (թվագրվում են մինչև 1920 թվականը), որոնցից 200-ը տեղակայվել են Ինտերնետում: Գրքերի թվայնացումը սկսվել է 2006 թվականից, գրադարանի ֆոնդերում պահվում են 1512-1920 թվականների ավելի քան 4 հազար գրքեր: Ողջ ֆոնդը հաշվում է 3 մլն գիրք և պարբերական:
Հայաստանի ազգային արխիվի փաստաթղթերը թվայնացվել են 0.5 տոկոսով, լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը: Նրա խոսքերով, փաստաթղթերի արխիվացման համար արխիվը համապատասխան տեխնիկայի կարիք ունի: «Մեզ խոստացել են, որ շուտով այդ սարքավորումները ձեռք կբերվեն»,- նշել է նա:
Միաժամանակ, ավարտին է մոտենում կինոֆիլմերի, տեսա- և ֆոտոժամանակագրության թվայնացումը: 2010-ի վերջին թվայնացվելու է փաստագրական ֆիլմերի 50 տոկոսը, այսօր թվայնացվել է 360 հազար լուսանկար: Ամատունու խոսքերով, Հայաստանի ազգային արխիվում պահվում է շուրջ 3.5 մլն գործ, ինչը կազմում է մոտ 350 մլն փաստաթուղթ:
«Հեղինակային և կից իրավունքների մասին օրենքի» փոփոխությունները, որոնք ուղղված են էլեկտրոնային միջավայրում հեղինակային իրավունքների պաշտպանությանը, նախատեսվում են 2011 թ.: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում ասել է ՀՀ մտավոր սեփականության գործակալության հեղինակային և կից իրավունքների պաշտպանության բաժնի պետ Սոնյա Վարդանյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, ճշտման կարիք ունեն օրենքի 22-26 հոդվածները, որոնք որոշում են այն դեպքերը, երբ կարելի է ազատորեն օգտագործել ստեղծագործությունն` առանց հեղինակի թույտվության:
Հայաստանը պայմանագրեր է ստորագրել Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության հետ, որոնք կարգավորում են էլեկտրոնային միջավայրում հեղինակային իրավունքները և ենթադրում են պաշտպանական միջոցների կիրառում` անլեգալ ձևով ստեղծագործությունն օգտագործելու հնարավորությունները կանխելու համար:
Փոստի հայկական օպերատոր Հայփոսթի բաժանմունքների վերակառուցումից և նոր սարքավորումներով վերազինելուց հետո հայ սպառողները կկարողանան արտերկրում ձեռք բերված ապրանքները ստանալ առանց մաքսային ձևակերպման: Այդ մասին լրագրողներին է ասել «Հայփոսթ» ՓԲԸ-ի կառավարիչ Խուան Պաբլո Գեչիչյանը: Ըստ նրա, Հայփոսթի միջոցով մինչև 50 հազար դրամ արժողությամբ ապրանքները սահմանը կհատեն «կանաչ միջանցքով», իսկ տարեկան երկու անգամ ՀՀ քաղաքացիները հնարավորություն կունենան ներմուծել մինչև 150 հազար դրամ արժողությամբ ապրանքները:
Ընթացիկ տարում վերանորոգվել է Հայփոսթի շուրջ 42 փոստային բաժանմունք, իսկ մինչ 2015թ. նախատեսվում է վերանորոգել 250 փոստային բաժանմունքներ, ինչի համար կծախսվի շուրջ 4 մլրդ դրամ:
Մինչ 2010թ. դեկտեմբերը պատրաստ կլինեն Symbian, Android и Windows mobile սմարթֆոնների հայկական տառատեսակները: Այդ մասին PanARMENIAN.Net –ին է հայտնել տառատեսակների ստեղծման նախագծի համակարգող, ծրագրավորող Ալեքսեյ Չալաբյանը: Խմբի կազմում են նաև տառատեսակների հայտնի դիզայներ Ռուբեն Թարումյանը, ծրագրավորող Նորայր Չիլինգարյանը:
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ (ապրանքանիշը Beeline) հայտարարեց http://speedtest.beeline.am կայքի գործարկման մասին: Այն հնարավորություն է տալիս թեսթավորել ինտերնետ կապի արագությունը Beeline ցանցում: Ծառայությունը գործարկվել է տվյալների փոխանցման արագությունը թեսթավորելու բնագավառում համաշխարհային առաջատար հանդիսացող Ookla (www.ookla.com) ռեսուրսի տեխնոլոգիաների հիման վրա, հայտնում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
Հայաստանում և Ադրբեջանում «Ինտերնյուսի» ներկայացուցչությունները սկսել են աշխատել ինտերնետում հայ-ադրբեջանական տեղեկատվական պատերազմի մասին ֆիլմի վրա: Ֆիլմը կազմված է քարոզչության մասին պատմությունների շարքից, որը տարվում է ինչպես երկու երկրների ավանդական ԶԼՄ-ներում, այնպես էլ ինտերնետում: Բացի ֆիլմից, նախատեսվում է անցկացնել Ադրբեջանի և Հայաստանի օնլայն հրատարակությունների խաչաձև դիտարկում: Ստեղծվելու է նաև հատուկ կլիշեների բառացանկ, որոնք կիրառում են երկու երկրների ԶԼՄ-ները:
2010 թվականին ադրբեջանցի հաքերները մոտ 50 հայկական կայք են կոտրել, սակայն կոտրված կայքերի մեծ մասը կարգի է բերվել մի քանի ժամվա ընթացքում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Նորավանք» հիմնադրամի տեղեկատվական անվտանգության կենտրոնի ավագ փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը: Նրա խոսքով, հայ հաքերները նույնպես մի քանի տասնյակ ադրբեջանական կայքեր են կոտրել: «Մի քանի օրվա ընթացքում կողմերը մի քանի անգամ փոխադարձաբար վնասել են կայքերը, որոնց գաղափարական բաղկացուցիչը կապված էր ԼՂՀ սահմանին տեղի ունեցած վերջին բախումների հետ»,- ասել է Սամվել Մարտիրոսյանը: Նա նշել է նաև, որ տեսականորեն հաքերներին հնարավոր է պատժել, քանի որ կողմերը կիբերհանցագործությունների վերաբերյալ կոնվենցիաներ են ստորագրել: «Սակայն դա անհնար է գործնականում, որովհետև պետությունն անհարմար դրության մեջ կընկնի` պատժելով հայրենասերին»,- ասել է Սամվել Մարտիրոսյանը: AVG ընկերության հաշվետվության համաձայն, Հայաստանն ու Ադրբեջանը մտել են այն երկրների հնգյակի մեջ, որոնք համացանցում առավել շատ են ենթարկվում հաքերային հարձակումներին ու վիրուսային վարակներին: Ինչպես ասում է փորձագետը, նման ցուցանիշները կապված են այն բանի հետ, որ Հայաստանում քիչ են օգտագործում հակավիրուսային ծրագրերն ու Firewall պաշտպանական համակարգը: Բացի դրանից, բնակչության մեծ մասը չլիցենզավորված MS Windows է տեղադրել, որը չի թարմացվում:
Այդ միջոցին Softline ընկերության տնօրեն Արմեն Կարապետյանը` հակավիրուսային ծրագրերի այնպիսի առաջատար արտադրողների ներկայացուցիչ, ինչպիսիք են Kaspersky-ն, AVG-ն, McAfee-ն, Avast-ը, Symatec-ը և այլն, ընդգծում է դրական միտումները:
«Անցյալ տարվա համեմատ Հայաստանում ընդհանուր առմամաբ մոտ 5%-ով նվազել է համակարգչահենությունը ծրագրային ապահովման ոլորտում, և 10%-ով` ոչ լիցենզիոն հակավիրուսային ծրագրերի օգտագործումը:

21 Сентябрь 2010 - 15:11 AMT
Фундаментальной научной библиотекой НАН РА оцифровано более 500 старинных книг (датируемых до 1920 года), из которых 200 размещены в Интернете. Оцифровка книг началась с 2006 года, в фондах библиотеки хранится более 4 тыс. книг периода 1 512- 1920 годов. Весь фонд насчитывает более 3 млн. книг и периодических изданий. Электронный фонд Национальной библиотеки насчитывает более 4 тыс книг, причем. часть электронных книг библиотеке предоставили издательства. Библиотека намерена приобрести необходимое оборудование для оцифровки, за счет пожертвований.
Документы Национального архива Армении оцифрованы на 0,5 %, сообщил журналистам директор НАА Аматуни Вирабян. По его словам, для более активной оцифровки бумажных документов архив нуждается в соответствующей современной технике. “Было получено обещание, что в скором времени такое оборудование будет приобретено”, – отметил он. К завершению близится оцифровка кинофильмов, видео- и фотохроники. Так, к концу 2010 года почти на 50% будет оцифрован архив документальных фильмов (1000 из 2 200), на сегодняшний день оцифровано 360 тыс. фотографий. Также оцифровываются художественные фильмы и аудио записи. По словам Аматуни Вирабяна, Национальный архив Армении хранит порядка 3,5 млн. дел, что составляет около 350 млн. документов.
Поправки к “Закону об авторских и смежных правах”, касающиеся защиты авторских прав в электронной среде, будут представлены в 2011 году. Об этом в беседе с журналистами сообщила начальник отдела по защите авторских и смежных прав Агентства интеллектуальной собственности РА Соня Варданян. По ее словам, в уточнении нуждаются, в частности, статьи 22 по 26 закона, которые оговаривают случаи, когда возможно свободное пользование произведениями без предварительного получения согласия автора с обязательным указанием источника. “Свободное пользование возможно для учебных заведений, музеев, для слепых и др. Однако эти положения закона неприменимы к электронной среде, предстоящие изменения будут направлены на расширение границ свободного пользования цифровой информацией», – сказала Соня Варданян.
После реконструкции отделений армянского почтового оператора «Айпост» и внедрения новых технологий армянские потребители смогут получить приобретенные за границей товары через интернет без таможенного оформления. Об этом сообщил журналистам на пресс-конференции в Ереване управляющий ЗАО «Айпост» Хуан Пабло Гечичян.
По его словам, получаемые через «Айпост» товары стоимостью до 50 тыс. драмов будут пересекать границу по «зеленому коридору», а два раза в год граждане Армении получат возможность ввозить товары стоимостью до 150 тыс. драмов.
К декабрю 2010 года будут готовы армянские шрифты для операционных систем смартфонов Symbian, Android и Windows mobile. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил координатор проекта по созданию шрифтов, программист Алексей Чалабян. Главной целью разработчиков является создание лицензионных шрифтов. Приложения будут программой с открытым кодом, их можно будет бесплатно скачать в Интернете. В составе группы разработчиков известный дизайнер шрифтов Рубен Тарумян, а также программист Норайр Чилингарян. За основу взят наиболее распространенный в программах с открытым кодом шрифт DejaVu. Армянские шрифты будут универсальными и совместимыми также и с другими устройствами.
Компания «АрменТел» запустила сайт http://speedtest.beeline.am, позволяющий протестировать скорость Интернет – соединения в сети Beeline.Услуга основана на технологии глобального ресурса – Ookla (www.ookla.com), являющегося мировым лидером в области тестирования скорости передачи данных в глобальной сети.
Представительства “Интерньюс” в Армении и Азербайджане начали работу над фильмом об информационной войне между армянскими и азербайджанскими пользователями Интернета. Фильм будет подготовлен в рамках проекта фонда “Партнерство Евразия” при финансовой поддержке Посольств Великобритании в Ереване и Баку. Фильм будет состоять из серии историй о пропаганде, которая ведется как в традиционных СМИ обеих стран, так и в Интернете. Помимо этого фильма, проект фонда “ Партнерство Евразия” предполагает проведение перекрестного мониторинга онлайн изданий Азербайджана и Армении, а также несколько небольших совместных Интернет-проектов. Проект планируется завершить в марте 2011 года.
В 2010 году азербайджанскими хакерами было взломано порядка 50 армянских сайтов, однако большинство взломов было исправлено в течение нескольких часов. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал старший эксперт центра информбезопаности фонда “Нораванк” Самвел Мартиросян. По его словам, армянские хакеры также взломали несколько десятков азербайджанских сайтов. Армения и Азербайджан вошли в пятерку стран, больше других подверженных хакерским атакам в Сети и заражениям вирусами, согласно отчету компании AVG. Между тем, директор компании Softline, являющейся представителем таких ведущих производителей антивирусных программ как Kaspersky, AVG, McAfee, Avast, Symatec и др, Армен Карапетян отмечает положительные тенденции. По его мнению, по сравнению с предыдущим годом в Армении приблизительно на 5% уменьшилось пиратство в сфере программного обеспечения в целом, и на 10% уменьшилось использование нелицензионных антивирусных программ.