Synopsys Armenia ընկերությունը անցել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի «Պարգևներ կորպորատիվ նվաճումների համար» մրցույթի եզրափակիչ փուլ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Synopsys Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Ռիչ Գոլդմանը:
Հեղինակավոր պարգևը, որը հանձնվում է 1999 թվականից ի վեր, կարևորում է այն դերը, որը ամերիկյան ընկերությունները կատարում են աշխարհում սոցիալական կորպորտաիվ պատասխանատվության ամրապնդման գործում: Մրցույթի եզրափակչի մասնակիցներն ընտրվել են 78 ընկերությունների թվից, որոնք առաջադրել են ողջ աշխահում հավատարմագրված ԱՄՆ դեսպանները:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է հայտնվել եզրափակչի 12 մասնակիցների թվում: Մեզ առաջադրելու հիմնական պատճառը մեր ընկերության ստանձնած սոցիալական կորպորատիվ պատասխանատվությունն է: Մենք գիտենք, որ կարող ենք ավելի շատ ազդեցություն ունենալ Հայաստանում դրական փոփոխությունների վրա, քան, օրինակ, Չինաստանում: Ուստի, Հայաստանն առանձնակի կարևորություն ունի մեզ համար»,-ասել է նա: Ըստ Ռիչ Գոլդմանի, ընկերության գործունեության բոլոր ոլորտներից առանձնացվել է Synopsys Armenia-ի ավանդը երկրի կրթության ոլորտում: Ընկերության համագործակցությունը Հայաստանի բուհերի ու կառավարության հետ թույլ է տալիս պրոֆեսիոնալ կադրեր պատրաստել միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում:
«Դա եզակի համագործակցություն է: Դա մոդել է, որ կիրառվում է տարածաշրջանի միայն վեց երկրներում: Կիսահաղորդիչների ոլորտն այնքան արագ է զարգանում, որ համալսարանները չեն հասցնում հետևել այդ գործընթացին: Քանի որ ընկերությունն առաջատար է կիսահաղորդչային տեխնոլոգիաների ոլորտում, ամեն տարի նորացնելով ուսամնական ծրագիրը, մենք կարող ենք վստահ լինել, որ այն լիովին համապատասխանում է ոլորտի ընթացիկ միտումներին: Աշխարհի ոչ մի բուհ չի կարող իրեն դա թույլ տալ»,-ասել է Synopsys Armenia-ի գլխավոր տնօրենը:
Եզրափակիչ դուրս եկած ընկերությունների թվում են այնպիսի խոշորագույն ընկերություններ, ինչպիսիք են Cisco (Իսրայելի ներկայացուցչությունը), Intel (Կոստա Ռիկա), Coca-Cola (Սվազիլենդ), PepsiCo (Հնդկաստան) և մյուսները: Երեք հաղթողներին 2010 թ. հոկտեմբերին կընտրի հատուկ հանձնաժողովը Հիլարի Քլինթոնի ղեկավարությամբ:

Synopsys Armenia was included among 12 finalists for the Secretary of State's Award for Corporate Excellence.
Since 1999, the Department of State has used the ACE to recognize American companies who are global leaders in corporate social responsibility. U.S. businesses are nominated by embassies on every continent. This year U.S. ambassadors submitted 78 nominations among which 12 companies were selected as finalists.
“Just being nominated was a great honor for us. The focus on the nomination is our corporate social responsibility (CSR) policy,” Synopsys Armenia CEO Rich Goldman told PanARMENIAN.Net reporter.
“The things that we do here in Armenia for CSR are the reflection of our corporate values everywhere in the world. We know that we can make a difference in Armenia, whereas somewhere like China it’s much more difficult to make a difference. What we do here can have a bigger impact on this country than almost anywhere else we‘re operating. That’s why Armenia is very important for us,” Goldman said.
“We have many activities in CSR in Armenia and they were all entered into nomination. But the focus was on education. Our partnership with the universities here and the government enables high tech education at the university level.”
“It’s really a very unique partnership. This methodology is being adopted in 6 different countries of this region. Our objective was to train workforce that would be ready to work for Synopsys. The semiconductor sphere is much too fast for the universities to keep up with, but Synopsys is at the very leading edge of this industry. We renew curriculum every year to make sure that it’s up to date, and there’s no university in the world that can do this,” Synopsys Armenia CEO concluded.