Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը սեպտեմբերի 24-ին կայացած նիստում հաստատել է ՀՀ պետական պաշտոնական փաստաթղթաշրջանառությունում պարտադիր կիրառման հայկական համակարգչային երկու`«Մարիամ» և «Գրապալատ» տառատեսակները:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են կառավարության մամլո ծառայությունից, նման որոշումն ընդունվել է` ելնելով ՅՈՒՆԻԿՈԴ (Unicode) կոդավորման համակարգին համապատասխան հայկական տառատեսակների ներդրման և կիրառության անհրաժեշտությունից, ինչպես նաև հաշվի առնելով «Հեղինակային իրավունքի մասին» ՀՀ օրենքի դրույթները և հեղինակային իրավունքի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապեության միջազգային պարտավորություները և ՀՍՏ 311-2009 «Հայկական համակարգչային տառատեսակներ» ստանդարտով սահմանված չափորոշիչները:
Այդ տառատեսակները մշակվել են 2008 թվականին «Հայաստանի ազգային գրապալատի» բաժնի պետ, դիզայներ Էդիկ Գաբուզյանի կողմից և համատեղելի են ինչպես IBM, այնպես էլ Macintosh համակարգիչների հետ:

24 Сентябрь 2010 - 11:55 AMT
Правительство Армении на заседании 24 сентября утвердило шрифты “Мариам” и “Грапалат” в качестве обязательных в официальном государственном документообороте.
Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе правительства, такое решение было принято в связи с необходимостью внедрения и использования армянских шрифтов, поддерживающих кодировку Unicode в официальном государственном документообороте, а также учитывая положения закона РА “Об авторском праве”, международные обязательства Армении в сфере авторского права и критерии, установленные стандартом “Армянские компьютерные шрифты”. Данные шрифты разработаны в 2008 году начальником Отдела по сохранению и разработке армянских фонтов Национальной литературной палаты Армении, дизайнером Эдиком Габузяном и совместимы как с компьютерами IBM, так и Macintosh.