Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը սեպտեմբերի 24-ին կայացած նիստում հաստատել է ՀՀ պետական պաշտոնական փաստաթղթաշրջանառությունում պարտադիր կիրառման հայկական համակարգչային երկու`«Մարիամ» և «Գրապալատ» տառատեսակները:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են կառավարության մամլո ծառայությունից, նման որոշումն ընդունվել է` ելնելով ՅՈՒՆԻԿՈԴ (Unicode) կոդավորման համակարգին համապատասխան հայկական տառատեսակների ներդրման և կիրառության անհրաժեշտությունից, ինչպես նաև հաշվի առնելով «Հեղինակային իրավունքի մասին» ՀՀ օրենքի դրույթները և հեղինակային իրավունքի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապեության միջազգային պարտավորություները և ՀՍՏ 311-2009 «Հայկական համակարգչային տառատեսակներ» ստանդարտով սահմանված չափորոշիչները:
Այդ տառատեսակները մշակվել են 2008 թվականին «Հայաստանի ազգային գրապալատի» բաժնի պետ, դիզայներ Էդիկ Գաբուզյանի կողմից և համատեղելի են ինչպես IBM, այնպես էլ Macintosh համակարգիչների հետ:

During the September 24 sitting, the Armenian government approved Mariam and Grapalat fonts as compulsory ones for the official circulation of documents.
The decision was adopted due to the necessity of introduction and usage of Armenian fonts supporting Unicode in the official circulation of documents, as well as with consideration of provisions of the RA Law on Copyrights, Armenia's international obligations concerning copyrights, as well as criteria set by the Armenian Computer Fonts standard.
The aforementioned fonts were elaborated in 2008 by designer Edik Gabuzyan, the head of the Department on Maintenance and Elaboration of Armenian Fonts at the Armenian National Literature Chamber. The two fonts are compatible with both IBM and Macintosh computers, the governmental press service told PanARMENIAN.Net.