Հայաստանի վիրտուալ տաղավարը «Շանհայ էքսպո 2010»-ում արժանացել է պարգևի նորարարական տեխնիկական լուծման համար: Հայաստանին պարգևը շնորհել է ցուցահանդեսի գլխավոր հովանավոր ֆրանսիական Dassault Systemes ընկերությունը: Ֆրանսիացի փորձագետները գնահատել են Հայաստանի վիրտուալ տաղավարի ինտերակտիվ 3D գրաֆիկան: Վիրտուալ տաղավարները հասանելի են լինելու ինտերնետում ամենաքիչը 5տարվա ընթացքում:
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն (ապրանքանիշը` Beeline) հայտարարում է ռոումինգ-գործընկերների թվի ավելացման մասին: 2010 թ-ի սեպտեմբերի 23-ի դրությամբ Beeline բջջային ցանցի բաժանորդների համար բացվել է երկկողմանի 3G և GPRS-ռոումինգ Ավստրիայի, Բելգիայի, Լիխտենշտեյնի, Ֆինլանդիայի, Սիրայի, Մեքսիկայի և մի շարք այլ երկների օպերատորների հետ: Beeline հաճախորդների համար 3G-ռոումինգը հասանելի է 72 երկրի 110 օպերատորի ցանցում, GPRS- ռոումինգը` 129 երկրում 245 օպերատորի ցանցում, իսկ CAMEL ռոումինգը` 66 երկրում:
ՀՀ ՏՄՊՊՀ սեպտեմբերի 22-ի հերթական նիստում Հանձնաժողովը որոշեց անբարեխիղճ մրցակցության համար պատասխանատվության միջոց կիրառել «ԱրմենՏել» ՓԲԸ նկատմամբ: Ընկերությունը սպառողներին մատուցվում է «Hi-Line» («Հայ Լայն») ծառայություն, որի շրջանակներում իրականացվող ակցիաների վերաբերյալ զանգվածային լրատվության (այդ թվում` Ընկերության ինտերնետային կայքով) և արտաքին գովազդի միջոցներով սպառողներին տրամադրվում է տեղեկատվություն առ այն, որ «Hi-Line» ծառայությանը միանալու դեպքում այն կմատուցվի առանց որևէ վճարի` «0 դրամ մոդեմ, 0 դրամ միացում, 0 դրամ առաջին ամիսը»: Հանձնաժողով դիմած սպառողները բողոքել են, որ թեեւ մոդեմը հատկացվում է անվճար, սակայն, որպեսզի այն լիարժեք գործի, անհրաժեշտ է կատարել համակարգչային կարգավորումներ, միացումներ:
ԱրմենՏել» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից սպառողներին մատուցվող «Hi-Line» ինտերնետ ծառայության շրջանակում սպառողներին մատուցվող ««Hi-Line» Բոլորի համար» ակցիայի գովազդմանը կամ տարածմանը նպաստող միջոցառումների ընթացքում «անվճար ակտիվացում» կամ «ակտիվացում 0 դրամ» բառերի փոխարեն «անվճար միացում» կամ «միացում 0 դրամ» բառերի օգտագործումը, ինչպես նաև որոշ սպառողների կողմից «Hi-Line» ծառայության ակտիվացման համար 3000 դրամ վճարելը Հանձնաժողովը որակեց որպես Ընկերության կողմից առաջարկվող կամ մատուցվող ծառայության պայմանների նկատմամբ հասարակության մոլորեցում` որոշում կայացնելով ընկերության նկատմամբ անբարեխիղճ մրցակցության գործողության համար կիրառել տուգանք` 500 000 դրամի չափով, հանձնարարել Ընկերությանը դադարեցնել և հետագայում բացառել գովազդի ընթացքում հասարակության մոլորեցմանը հանգեցնող գործողությունները կամ վարքագիծը եւ փոխհատուցել անբարեխիղճ մրցակցության հետեւանքով տուժած սպառողների կրած վնասները:
Synopsys Armenia ընկերությունը անցել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի «Պարգևներ կորպորատիվ նվաճումների համար» մրցույթի եզրափակիչ փուլ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Synopsys Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Ռիչ Գոլդմանը: Հեղինակավոր պարգևը, որը հանձնվում է 1999 թվականից ի վեր, կարևորում է այն դերը, որը ամերիկյան ընկերությունները կատարում են աշխարհում սոցիալական կորպորտաիվ պատասխանատվության ամրապնդման գործում: Մրցույթի եզրափակչի մասնակիցներն ընտրվել են 78 ընկերությունների թվից, որոնք առաջադրել են ողջ աշխահում հավատարմագրված ԱՄՆ դեսպանները:
Եզրափակիչ դուրս եկած ընկերությունների թվում են այնպիսի խոշորագույն ընկերություններ, ինչպիսիք են Cisco (Իսրայելի ներկայացուցչությունը), Intel (Կոստա Ռիկա), Coca-Cola (Սվազիլենդ), PepsiCo (Հնդկաստան) և մյուսները: Երեք հաղթողներին 2010 թ. հոկտեմբերին կընտրի հատուկ հանձնաժողովը Հիլարի Քլինթոնի ղեկավարությամբ:
Օրանժ Արմենիա ընկերությունը մեկնարկեց iPhone 4-ի պաշտոնական վաճառքը: Orange-ի խանութներում iPhone 4-ը կարելի է ձեռք բերել հատուկ iPhone-ի համար մշակված սակագնային պլաններով: 4-րդ սերնդի սմարթֆոնը կարժենա 305 հազ. դրամ (16 ԳԲ) և 360 հազ. դրամ (32 ԳԲ), հնարավոր է նաև ապառիկ վաճառք: 4 սակագնային պլանների շրջանակներում iPhone 4-ից օգտվողների համար առաջարկվում է 1000-1500 րոպե անվճար խոսելաժամանակ Օրանժի ցանցի ներսում: Օրանժ Արմենիայի մարքետինգի տնօրեն Արամ Մկրտչյանի խոսքերով, ճկուն սակագնային պլանները թույլ կտան iPhone 4-ի տերերին տնտեսել տարեկան 120-432 հազար դրամ:
Տեխնոլոգիաների ArmTech 2011 տարածաշրջանային կոնգրեսը տեղի կունենա 2010 թվականի դեկտեմբերի 2-3-ը Փարիզում: Այդ մասինPanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Synopsys Armenia ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռիչ Գոլդմանը: Ըստ նրա, միջոցառմանը կմասնակցեն մի քանի տասնյակ ընկերություններ, այդ թվում եվրոպական, ինչպես նաև Փարիզի քաղաքապետն ու Հայաստանի կառավարական պատվիրակությունը:
«Քանի որ այս անգամ դա տարածաշրջանային կոնգրես է լինելու, ապա ակնկալվում է, որ այն մասշտաբով ավելի փոքր կլինի, քան Հայաստանում և Սիլիկոնային հովտում տեղի ունեցած ArmTech կոնգրեսները: Մենք մտադիր ենք ArmTech 2011 կոնգրեսը կազմակերպել Հայաստանում»,-ասել է Ռիչ Գոլդմանը: Ըստ նրա, այս պահի դրությամբ քննարկվում է, թե ինչպես կարող է կառավարությունն աջակցել Փարիզում կայանալիք ArmTech-ին: Նա նաև նշել է, որ հոկտեմբերի 30-ին «DigiTec Expo» ցուցահանդեսի շրջանակներում Երևանում տեղի կունենա ArmTech մեկօրյա սեմինարը:
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանի գլխավորած պատվիրակությունը կմասնակցի սեպտեմբերի 28-29-ը Քիշնևում (Մոլդովայի հանրապետություն) կայանալիք կապի տարածաշրջանային համագործակցությանն առընթեր տեղեկատվայնացման հարցերով Անկախ պետությունների համագործակցության Համակարգող խորհրդի 16-րդ նիստին: Նախարար Մ.Վարդանյանը համակարգող խորհրդի փոխնախագահն է և նիստի ընթացքում հանդես կգա զեկույցով:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը սեպտեմբերի 24-ին կայացած նիստում հաստատել է ՀՀ պետական պաշտոնական փաստաթղթաշրջանառությունում պարտադիր կիրառման հայկական համակարգչային երկու`«Մարիամ» և «Գրապալատ» տառատեսակները:
Ինչպես PanARMENIAN.Net ին հաղորդել են կառավարության մամլո ծառայությունից, նման որոշումն ընդունվել է` ելնելով ՅՈՒՆԻԿՈԴ (Unicode) կոդավորման համակարգին համապատասխան հայկական տառատեսակների ներդրման և կիրառության անհրաժեշտությունից, ինչպես նաև հաշվի առնելով «Հեղինակային իրավունքի մասին» ՀՀ օրենքի դրույթները և հեղինակային իրավունքի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապեության միջազգային պարտավորություները և ՀՍՏ 311-2009 «Հայկական համակարգչային տառատեսակներ» ստանդարտով սահմանված չափորոշիչները: Այդ տառատեսակները մշակվել են 2008 թվականին «Հայաստանի ազգային գրապալատի» բաժնի պետ, դիզայներ Էդիկ Գաբուզյանի կողմից և համատեղելի են ինչպես IBM, այնպես էլ Macintosh համակարգիչների հետ:
TEDx Women խորհրդաժողովը տեղի կունենա Երևանում 2010թ. դեկտեմբերին: Այդ մասինPanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Երևանում TEDx-ի կազմակերպման նախաձեռնող, «Պրոֆեսիոնալները հանուն քաղաքացիական հասարակության» ՈԿԿ-ի վարչության անդամ Քրիստինե Սարգսյանը: Խորհրդաժողովում, որը նվիրված է լինելու կանանց, նրանց խնդիրներին ու նվաճումներին, կկարողանան շնորհանդեսներով հանդես գալ ինչպես կանայք, այնպես էլ տղամարդիկ: Ըստ Քրիստինե Սարգսյանի, TEDx Women նոր նախագիծ սկսելու համար պատճառ հանդիսացավ TED խորհրդաժողովում ելույթ ունեցող կանանց քանակի կտրուկ նվազումը:
Տեխնոլոգիաներին, արվեստին ու դիզայնին նվիրված TEDx խորհրդաժողովն առաջին անգամ տարածաշրջանում տեղի ունեցավ Երևանում: 17 ելույթ ունեցողները Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Մեծ Բրիտանիայից, Վրաստանից ու Քուվեյթից ներկայացրեցին իրենց գաղափարներն ու փորձը: TEDx-ը ամերիկյան TED (Technology Entertainment Design հիմնադրամի ոչ պաշտոնական ծրագիրն է: 1984թ. ի վեր հիմնադրամը ամենամյա խորհրդաժողովներ է անցկացնում, որտեղ նույն բեմում հավաքվում են գիտնականներ, քաղաքական գործիչներ, ձեռներեցներ, նկարիչներ, երաժիշտներ, ինժեներներ: Հայաստանում TEDx-ի կազմակերպմանն աջակցում են Սիվիլիտաս հիմնադրամն ու «Պրոֆեսիոնալները հանուն քաղաքացիական հասարակության» ՈԿԿ-ն:

28 Сентябрь 2010 - 08:07 AMT
Виртуальный павильон Армении на “Шанхай Экспо 2010” был удостоен награды за инновационное техническое решение. Награду Армении присудил главный спонсор выставки- французская компания Dassault Systemes – одна из ведущих в области программного обеспечения. Французские эксперты оценили интерактивную 3D графику виртуального павильона Армении. Виртуальные павильоны будут доступны в Интернете по меньшей мере в течение пяти лет.
Общее количество роуминг-партнеров «АрменТел» достигло 498 операторов в 220 странах мира. Клиентам Beeline 3G роуминг стал доступен в сетях 110 операторов 72 стран мира, GPRS-роуминг – в зоне покрытия 245 операторов 129 стран, а CAMEL-роуминг – в сетях 128 операторов 66 стран. По состоянию на 23 сентября 2010 года для абонентов Beeline был открыт двусторонний 3G роуминг и GPRS роуминг с рядом операторов Австрии, Бельгии, Лихтенштейна, Финляндии, Сирии, Мексики и др стран.
Комиссия по защите экономической конкуренции РА приняла решение оштрафовать компанию “АрменТел” за проявление “недобросовестной конкуренции” в размере 500 тыс драм. По мнению ГКЗЭК, компания ввела в заблуждение пользователей услуги Hi-Line, которые подключились к Интернету в рамках акции, объявленной в марте 2010 года и предлагающей абонентам подключится к широкополосному Интернету бесплатно.
Согласно информации, содержащейся в рекламных материалах, пользователи могли подключиться к Интернету Hi-Line, заплатив “0 драм за модем, 0 драм за подключение и 0 драм за первый месяц пользование Интернет-связью”. Между тем, абоненты, которые испытывали сложности с самостоятельным подключением к Интернету при помощи телефонных операторов “АрменТел”, были вынуждены прибегнуть к платной услуге (3000 драм) третьей компании “АА Soft”, которая согласно договору с “АрменТел» осуществляла доставку модемов. Между тем, как заявляет руководитель юридического отдела компании “АрменТел” Давид Сандухчян, эксперты комиссии не видят разницу между понятиями “активизация услуги” и “настройка компьютера”. Он также обвинил ГКЗЭК в оказании давления и намерен оспорить решение комиссии в административном суде.
Компания Orange Armenia запустила в продажу смартфон iPhone4 вместе со специальными тарифными планами. Цена смартфона составила 305 тыс. драмов за iPhone с картой памяти 16 Гб и 360 тыс. драмов за 32 Гб соответственно. В рамках четырех тарифных планов для пользователей смартфона iPhone4 предлагается 1000-1500 минут бесплатного разговорного времени внутри сети Orange, 100- 500 минут бесплатных звонков и видеозвонков на другие сети. 250 Мб- 1000Мб Интернет трафика ежемесячно в течение года. По словам директора по маркетингу Orange Armenia Арама Мкртчяна, гибкие тарифные планы позволят владельцам iPhone 4 сэкономить от 120 до 432 тыс. драм за год. Смартфоны можно приобрести и в кредит.
Компания Synopsys Armenia прошла в финал конкурса на получение “Награды за корпоративные достижения” Госсекретаря США. Престижная награда, которая вручается с 1999 года, отражает роль, которую американские компании играют в укреплении социальной корпоративной ответственности во всем мире. Финалисты конкурса были выбраны из 78 компаний, выдвинутых посольствами США по всему миру. Из всех сфер деятельности компании, был отмечен вклад Synopsys Armenia в образование страны. Сотрудничество компании с вузами и правительством Армении позволяет подготовить профессиональные кадры в сфере микроэлектроники. Три победителя будут определены специальной комиссией во главе с Хиллари Клинтон в октябре 2010 года.
Региональный конгресс технологий ArmTech 2010 пройдет с 2 по 3 декабря 2010 года в Париже. В мероприятии примут участие несколько десятков компаний, в том числе и европейских, а также мэр Парижа и правительственная делегация из Армении. По его словам, на данный момент обсуждается поддержка правительства по проведению ArmTech в Париже. Также в рамках выставки «DigiTec Expo» 30 октября в Ереване пройдет однодневный семинар ArmTech. Следующий конгресс ArmTech 2011 планируется провести в Армении.
Армянская делегация во главе с министром транспорта и связи Армении Мануком Варданяном с 28 по 29 сентября примет участие в заседании Координационного совета государств-участников СНГ по информатизации при Региональном содружестве в области связи (РСС) в Кишиневе (Молдова). На повестке дня заседания ряд важных вопросов, касающихся информатизации. Манук Варданян также встретится с министром связи и информационных технологий Молдовы, в ходе встречи министры двух стран обсудят опыт Молдовы в развитии сферы ИТ.
Правительство Армении на заседании 24 сентября утвердило шрифты “Мариам” и “Грапалат” в качестве обязательных в официальном государственном документообороте. Такое решение было принято в связи с необходимостью внедрения и использования армянских шрифтов, поддерживающих кодировку Unicode в официальном государственном документообороте, а также учитывая положения закона РА “Об авторском праве”, международные обязательства Армении в сфере авторского права и критерии, установленные стандартом “Армянские компьютерные шрифты”. Данные шрифты разработаны в 2008 году начальником Отдела по сохранению и разработке армянских фонтов Национальной литературной палаты Армении, дизайнером Эдиком Габузяном и совместимы как с компьютерами IBM, так и Macintosh.
Конференция TEDx Women состоится в Ереване в декабре 2010 года. Поводом для начала нового проекта TED Women стало резкое снижение числа выступающих женщин на конференциях TED. Конференция TEDx, посвященная технологиям, искусству и дизайну, состоялась впервые в регионе в Ереване 25 сентября. 17 выступающих из Армении, США, Канады, Великобритании, Грузии и Кувейта представили свои идеи и опыт. TEDx — неофициальная программа американского фонда TED (Technology Entertainment Design – Технологии, Развлечения, Дизайн). Начиная с 1984 года, фонд проводит ежегодные конференции, собирающие на одной сцене ученых, политиков, предпринимателей, художников, музыкантов, инженеров и многих других. Организации TEDx в Армении содействуют Фонд Civilitas и НПО «Профессионалы во имя гражданского общества».