Ինտերնետից օգտվող հայ սպառողները սկսել են ակտիվ քվեարկել հայերենի տառատեսակները Google կորպորացիային պատկանող Android համակարգի բջջային սարքերի օպերացիոն համակարգում ընդգրկելու օգտին: Այսօրվա դրությամբ հայկական տառատեսակների օգտին քվեարկել է շուրջ 200 մարդ:
Ինչպես PanARMENIAN.Net –ի թղթակցին է ասել Ակադեմիական համագործակցության և աջակցության հայկական ասոցիացիայի նախագահ Խաչիկ Գևորգյանը, ակցիայի միայն առաջին օրը քվեարկել է 120 մարդ, ինչը գերազանցում է քվեարկության սկզբից ի վեր քվեարկածների (86 մարդ) քանակը: Ըստ Գևորգյանի, օրինակ, արաբական տառատեսակները ներառվել են ОС Android համակարգում հավաքելով ընդամենը 7 907 ձայն:
«Սմարթֆոնների տեղայնացմամբ պետք է զբաղվեն, առաջին հերթին, բջջային օպերատորները, որոնք ներմուծում են դրանք Հայաստան: Հարկավոր է որ Unicode համակարգի հայկական տառատեսակները ընդգրկվեն սմարթֆոնների օպերացիոն համակարգերում»,-ասել է Խաչիկ Գևորգյանը: Հայկական տառատեսակներ կան միայն Nokia հեռախոսների երկու մոդելներում, ինչպես նաև iPhone 3G и iPhone 4G սմարթֆոններում: Քվեարկել հայկական տառատեսակների համար կարելի է հետևյալ հղումով՝ http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=4230&q=Armenian&colspec=ID%20Type%20Status%20Owner%20Summary%20Stars.

Армянские интернет-пользователи начали активное голосование за включение армянских шрифтов в операционную систему для мобильных устройств Android, принадлежащую корпорации Google. Голосование стартовало с октября 2009 года на сайте Google Code для разработчиков программного обеспечения продуктов компании Google. На сегодняшний день за армянские шрифты проголосовали более 200 человек.
Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор Армянской Ассоциации Академического Сотрудничества и Поддержки (ARMACAD) Хачик Геворкян, лишь за первый день кампании количество проголосовавших составило 120 человек, что превышает число голосов, собранных за весь год с начала голосования (86 человек). По словам Хачика Геворкяна, включения в обновленную версию ОС Android добились, к примеру, пользователи арабских шрифтов, собрав 4 907 голосов в свою поддержку.
“Арменификацией смартфонов должны заняться, прежде всего, мобильные операторы, которые ввозят их в Армению. Необходимо, чтобы армянские шрифты в системе Unicode хотя бы распознавались операционными системами смартфонов”, – сказал Хачик Геворкян. Операторы Orange Armenia и VivaCell-MTC на сегодняшний день в Армении представляют модельный ряд смартфонов iPhone, BlackBerry, HTC и Samsung Galaxy S. Армянские шрифты установлены лишь на двух моделях телефонов Nokia, а также на смартфонах iPhone 3G и iPhone 4G. Проголосовать за включение армянских шрифтов в операционную систему для мобильных устройств Android можно по ссылке http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=4230&q=Armenian&colspec=ID%20Type%20Status%20Owner%20Summary%20Stars.