Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 9-ին հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ հեռահաղորդակցության ձեռնարկությունների միության մի խումբ անդամների հետ: Նախագահը նշել է, որ Արցախի համար տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումն ունի քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային կարեւորագույն նշանակություն:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ ոլորտում կազմակերպված եւ նպատակասլաց աշխատանքը հնարավորություն կտա ստեղծել այն անհրաժեշտ բազան, որը հետագայում հզոր խթան կհանդիսանա տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման համար ոչ միայն Արցախում, այլեւ նրա սահմաններից դուրս: Նախագահի խոսքով` արդյունքը կլինի անհամեմատ ավելին, քան կատարված ներդրումները:
Այս համատեքստում Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ Արցախում խորապես շահագրգռված են Հայաստանի Հանրապետության տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ հեռահաղորդակցության ձեռնարկությունների միության հետ համագործակցության հաստատման, նրա շարունակական ընդլայնման ու խորացման մեջ, հավելելով, որ այս հարցերով զբաղվող համապատասխան կառույցները կանեն հնարավորը այդ համագործակցության կայացման ու զարգացման համար:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Արցախի Հանրապետության փոխվարչապետ, ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թեւոսյանը, պաշտոնատար այլ անձիք, հաղորդում է ԼՂՀ նախագահի մամլո ծառայությունը:

9 октября президент Республики Арцах Бако Саакян встретился с группой членов Союза предприятий по информационным технологиям и телекоммуникациям Республики Армения. Президент отметил, что для Арцаха развитие сферы информационных технологий имеет важнейшее политическое, экономическое и культурное значение.
Президент Саакян подчеркнул, что организованная и целенаправленная работа в сфере даст возможность создать ту необходимую базу, которая в дальнейшем даст мощный импульс развитию информационных технологий не только в Арцахе, но и за его пределами. По словам Президента, результат будет большим, чем вложенные инвестиции.
В этом контексте Бако Саакян подчеркнул, что в Арцахе глубоко заинтересованы в установлении сотрудничества с Союзом предприятий по информационным технологиям и телекоммуникациям Республики Армения, его последовательном расширении и углублении, добавив, что соответствующие структуры, занимающиеся этими вопросами, сделают все возможное для становления и развития этого сотрудничества. Во встрече приняли участие вице-премьер, министр финансов Республики Арцах Спартак Тевосян, другие должностные лица, сообщает главное информационное управление аппарата президента Республики Арцах.