Երևանում բացվել է ՌԴ իրավական տեղեկատվության հասանելիության հանրային կենտրոնը՝ ՀՀ-ում «Ռուսհամագործակցության» դաշնային գործակալության ներկայացուցչության բազայի վրա: Ինչպես նշել է Հայաստանում «Ռուսհամագործակցության ներկայացուցչության ղեկավար Վիկտոր Կրիվոպուսկովը, կենտրոնը լուրջ աջակցություն կհանդիսանա իրավագետների, գործարար մարդկանց, ուսանողների , դասախոսների, բոլոր նրանց համար, ով պատրաստվում է մեկնել Ռուսաստան:
Իրավական տեղեկատվությունը ներառում է դաշնային մակարդակի օրենսդրության ողջ ծավալը, ՌԴ սուբյեկտների իշխանության մարմինների իրավական ակտերը, ինչպես նաև 1917թ. մինչ օրս տեղական ինքնակառավարման մարմինների իրավական ակտերը: Փաստաթղթերի ընդհանուր ծավալը 1,4 մլն է: Հատուկ ծրագրերը թույլ կտան արագ գտնել անհրաժեշտ փաստաթուղթը, նույնիսկ եթե նրա ճշգրիտ տվյալները հայտնի չեն: Շաբաթական երկու անգամ այդ ընթացքում ՌԴ-ում ընդունված բոլոր իրավական փաստաթղթերը կներմուծվեն համակարգ, որը հասանելի կլինի նաև ինտերնետում www.pravo.fso.gov.ru հասցեով: CD-կրիչների վրա այդ տեղեկատվական բազան կփոխանցվի նաև ՌԴ բուհերի հայաստանյան բաժանմունքներին:
Ինչպես նշել է ՌԴ պահպանության դաշնային ծառայության հատուկ կապի ու տեղեկատվության բաժնի պետ Սերգեյ Տյագունովը, մինչև տարեվերջ նման իրավական կենտրոններ կբացվեն Լեհաստանում և Մարոկկոյում:

20 Октябрь 2010 - 11:11 AMT
Публичный Центр доступа к правовой информации РФ открылся в Ереване на базе Представительства Федерального агентства Россотрудничества в Армении. Как отметил руководитель представительства Россотрудничества в Армении Виктор Кривопусков, центр окажет серьезную помощь правоведам, деловым людям, студентам, преподавателям вузов, всем, кто готовится к поездке в Россию.
В состав правовой информации входит в полном объеме законодательство федерального уровня, правовые акты органов власти субъектов России, а также правовые акты органов местного самоуправления, начиная с 1917 года по сегодняшний день, общим объемом более 1,4 млн документов. Специальные программные средства позволят легко найти нужный документ в большом массиве законодательных и правовых документов, даже если изначально не известны его точные параметры (тип и номер документа, дата принятия и т.д.). Актуальность всей базы документов будет поддерживаться в постоянном режиме: два раза в неделю все принятые за этот период в России правовые документы будут дополняться в систему, которая доступна также и в Интернете по адресу www.pravo.fso.gov.ru. Информационная база будет передана на CD-носителях также и филиалам российских вузов в Армении.
Как отметил начальник отдела службы спецсвязи и информации Федеральной службы охраны Российской Федерации Сергей Тягунов, по всей России на базе данной системы действуют порядка 16 тыс. правовых центров, более 100 – за ее пределами.
По словам Сергея Тягунова, до конца 2010 года подобные правовые центры откроются в Польше и Марокко.