Հայաստանում Microsoft learning gateway պլատֆորմի ստեղծման ակտիվ փուլը կսկսվի 2011թ. հունվարին: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Microsoft հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը, պիլոտային ծրագրին արդեն մասնակցում է 10 դպրոց: «Դա կլինի խոշոր կենտրոնացված պորտալ ՀՀ կրթության ողջ համակարգի համար, որտեղ յուրաքանչյուր դպրոց հնարավորություն կունենա ստեղծել իր ռեսուրսները՝ ինչպես բաց, այնպես էլ փակ: Իսկ ծրագրի գլխավոր նպատակն է աջակցել Հայաստանի մարզերի դպրոցներին»,-ասել է Բարսեղյանը:
Նա նշել է նաև, որ նախագծի շրջանակներում, ծնողները հնարավորություն կունենան հետևել երեխաների առաջադիմությանը, աշակերտները կկարողանան մասնակցել տեսադասերի, իսկ տեսախորհրդակցությունների համակարգի միջոցով ուսուցիչները կկարողանան իրենց փորձը փոխանակել: Պլատֆորմի տեղադրումը ներքին հոսթինգի վրա թույլ կտա առավել անվտանգ ու մատչելի դարձնել պլատֆորմի աշխատանքը:
Նախագիծն իրականացվում է ՀՀ կրթության ու գիտության նախարարության հետ համատեղ: Ռեսուրսի հայալեզու կրթական կոնտենտը կկազմվի Հայաստանի լավագույն ուսուցիչների մասնակցությամբ: Microsoft-ը կրթական ծրագրեր է իրականացնում ողջ աշխարհում և արդեն 1 մլրդ դոլար է ներդրել այդ ոլորտում:
Այդ նախագծից բացի, ՀՀ կրթության նախարարությունը աշխատանքներ է տանում պետական կրթական ինտերնետ-պլատֆորմի ստեղծման ուղղությամբ ՀԲ շրջանակներում: «Մենք արդեն բանակցում ենք արտերկրի առաջատար ծրագրավորողներից մեկի հետ այդ ռեսուրսի ստեղծման համար»,-լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ կրթության ու գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:

Active implementation stage of Microsoft Learning Gateway educational platform in Armenia will be launched in January 2011, with 10 schools to be involved in pilot program.
Within a centralized educational portal, every Armenian school will be given an opportunity to create its own resources. Parents will have a chance to follow their children’s progress in school; students will be able to participate in real-time video-lessons. Videoconference system will enable experience exchange between the teachers.
The project is implemented jointly with Armenian Ministry of Education and Science. Armenian-language educational content of the resource will be created by the best Armenian teachers.
Microsoft Corporation has invested approx. USD1 billion in implementation of educational programs. Microsoft Learning Gateway (MLG) is a Web-based collaboration, communications, and content delivery framework that serves the education industry. The MLG helps in creating integrated e-learning solutions for primary and secondary schools and higher education institutions.
Creation of governmental educational internet platform within WB crediting program framework is also on Armenian Education Ministry agenda.