Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հոկտեմբերի 21-ին մասնակցել է Երևանում «Էրիքսոն» ընկերության գրասենյակի բացման հանդիսավոր արարողությանը, որին ներկա էր նաև «Էրիքսոն» ընկերության Հյուսիսային Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Ռոբերտ Պուշկարիչը:
«Էրիքսոն» ընկերությունն իր վստահությունը վաստակել է երկարաժամկետ գործունեության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում արձանագրած հաջողությունների շնորհիվ։ ՀՀ կառավարության համար տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտն առաջնահերթություն է, և ՏՏ շուկայում ընկերության ակտիվ գործունեությունը նպաստելու է մեր ծրագրի իրականացմանը։ Մենք շահագրգռված ենք, որ «Էրիքսոն»-ն ավելացնի իր գործունեությունը մեր շուկայում` խթանելով մրցակցությունը ու բերելով բիզնես միջավայրում նոր վարվելաձև և նոր ստանդարտներ։ Գրասենյակի բացումը նշանակում է, որ «Էրիքսոն»-ը Հայաստանում ունի երկարաժամկետ ծրագրեր, և նրա հաճախորդները կկարողանան ստանալ նոր տիպի որակյալ ծառայություններ»,- ողջույնի խոսքում ասել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է ուսանողական միջավայրում գրասենյակի բացման կարևորությունը, ինչը կնպաստի կրթական բարեփոխումների իրականացմանը ու կրթական համակարգի, գիտության և իրական հատվածի միջև կապի ապահովմանը։
Անդրադառնալով ՏՏ ոլորտում իրականացվող մալուխային կապի լայնաշերտ ցանցի ստեղծման ծրագրին` Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ այդ ծրագրի իրականացումը մի կողմից խթանելու է մրցակցությունը, մյուս կողմից` ստեղծելու է այնպիսի միջավայր, որը հնարավորություն կտա միասնական ոլորտային ցանցով միմյանց կապել կրթական հաստատությունները, դպրոցները, համալսարանները, պետական կառավարման մարմինները և ավելի էժան ու որակյալ ծառայություններ մատուցել ՀՀ բոլոր համայնքներին։

On October 21, Ericsson company opened its office in Armenia.
Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan and head of Region Northern Europe and Central Asia Robert Puskaric participated in the opening ceremony.
“Ericsson company has gained trust over its long-term activity and due to achievements in the IT field. We are interested in expanding the activity of Ericsson company in Armenia, what will facilitate competition development and bring new standards to the business environment,” said Tigran Sargsyan.
“Over the past several years, we have witnessed rapid development of telecommunications in Armenia, what creates new opportunities for the country. There is no doubt that the development of new technologies in Armenia will serve as a key factor for its economy’s long-term growth,” said Robert Puskaric.
Ericsson is the world’s leading provider of technology and services to telecom operators. Ericsson is the leader in 2G, 3G and 4G mobile technologies, and provides support for networks with over 2 billion subscribers and has the leading position in managed services. In Armenia the company cooperates with ArmenTel, VivaCell-MTS and U!Com operators.