Հայտարարությունն այն մասին, թե, իբր, Հայաստանում 1,5 մլն մարդ օգտվում է ինտերնետից, որոշ չափով գովազդային բնույթ է կրում, գտնում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
«Ինտերնետից օգտվողների վիճակագրությունը հաշվառման մեթոդաբանության հարց է: Եթե հաշվի առնենք բջջային ինտերնետից օգտվողների քանակը, ապա 1,5 մլն վերաբերյալ վիճակագրությունը ճիշտ է: Սակայն, հարկավոր է հաշվի առնել ինտերնետի իրական օգտագործողներին՝ DSL-ով, մալուխային կապուղիներով»,-հոկտեմբերի 27-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Կարեն Վարդանյանը: Ըստ նրա, հարկավոր է ճիշտ որոշել այն «զրոյական կետը«, որից մեկնարկեց ինտերնետի բաժանորդների աճը Հայաստանում:
Ինչպես հոկտեմբերի 26-ին լրագրողներին էր հայտնել Հայաստանի Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովի ամդամ Սամվել Արաբաջյանը, 2010թ. հոկտեմբերի 1-ի տվյալներով Հայաստանում ինետրնետից օգտվողների թիվը հասնում է 1,5 մլն՝ հաշվի առնելով բջջային ինտերնետ օգտագործողներին, այն դեպքում, երբ լայնաշերտ ինտերնետ օգտագործողների քանակը շուրջ 160 հազար է:

27 Октябрь 2010 - 13:21 AMT
Заявление о том, что в Армении 1,5 млн пользователей Интернета, носит несколько рекламный характер, считает исполнительный директор Союза предприятий информационных технологий (UITE) Карен Варданян.
“Статистика пользователей – вопрос методологии учета. Если учитывать пользователей мобильного Интернета посредством смартфонов, то статистика о 1,5 миллионах пользователей – верна. Однако необходимо учитывать реальных пользователей Интернета – по DSL, оптическим каналам связи”, – сказал в ходе пресс-конференции 27 октября Карен Варданян. По его словам, необходимо правильно определить “нулевую точку”, с которой стартовал рост абонентов Интернета в Армении.
Как сообщил журналистам 26 октября член Комиссии по регулированию общественных услуг Армении Самвел Арабаджян, число пользователей Интернета в Армении по данным на 1 октября 2010 превышает 1,5 млн (с учетом пользователей мобильного Интернета), в то время как количество абонентов широкополосного Интернета составило более 160 тысяч.