Հայաստանում է գտնվում «Սինոփսիսի» գիտական ներուժի 10 տոկոսը: Նման տվյալներ է հրապարակել Synopsys Inc նախագահ Չի Ֆուն Չանը Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, ամբողջ աշխարհում «Սինոփսիսի» ճարտարգետների թիվը հասնում է 5000, իսկ Հայաստանում աշխատում է շուրջ 500 մասնագետ: «Հայաստանն որոշակի ազդեցություն ունեցավ «Սինոփսիսի» ընդհանուր հաջողության վրա: Կա շատ կարևոր արտադրանք, որը նախագծվել է Հայաստանում»,-ասել է Չի Ֆուն Չանը:
Իր հերթին Synopsys Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Ռիչ Գոլդմանն ասել է, որ այսօրվա դրությամբ ընկերության ամենագլխավոր խնդիրներից մեկը պրոֆեսիոնալ կադրերի պակասն է: «Այս տարի մենք աշխատանքի ենք ընդունել 40 ճարտարագետի և ևս 40 տեղ թափուր է մնում: Եթե մենք գտնենք այդ մասնագետներին Հայաստանում, անպայման կընդունենք նրանց աշխատանքի»,-ասել էԳոլդմանը:
Հոկտեմբերի 26-30 Հայաստանում ընթանում է Synopsys-ի շաբաթը, որի շրջանակներում տեղի կունենա նաև նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը Synopsys Inc նախագահ Չի Ֆուն Չանի հետ, նախատեսվում են նաև վարպետության դասեր ուսանողների և մասնագետների համար: Շաբաթվա շրջանակներում տեղի կունենա նաև աշակերտներին ու ուսանողներին ՏՏ ոլորտում ՀՀ նախագահի ամենամյա մրցանակների հանձնման արարողությունը, տեղի կունենա ArmTech 2010 սեմինարը:

В Армении находится 10 % научного потенциала Synopsys. Такие данные озвучил в ходе пресс-конференции в Ереване президент Synopsys Inc Чи-Фун Чан.
По его словам, число инженеров Synopsys во всем мире составляет 5 тысяч, а в Армении работают более 500 специалистов. «Армения определенно оказала влияние на общий успех компании Synopsys. Есть очень важная продукция, которая спроектирована в Армении», – отметил Чи-Фун Чан.
В свою очередь, как сказал генеральный директор Synopsys Armenia Рич Голдман, одна из самых важных проблем в компании на сегодняшний день – недостаток профессиональных кадров. “В этом году мы приняли на работу 40 инженеров и еще 40 рабочих мест остаются вакантными. Если мы найдем этих специалистов в Армении, то непременно примем их на работу в Synopsys», – заверил Рич Голдман.
Неделя Synopsys проходит в Армении с 26 по 30 октября, в рамках недели состоится встреча президента Армении Сержа Саргсяна с президентом Synopsys Inc Чи-Фун Чаном, также запланированы мастер-классы доктора Чи-Фун Чана для студентов и специалистов ИТ-сферы Армении. Среди других мероприятий недели Synopsys – торжественное вручение ежегодных премий президента РА в сфере информационных технологий лучшим студентам и школьникам, семинар ArmTech 2010 и участие в международной выставке DigiTec Expo 2010.