Կապի օպերատոր «Օրանժ Արմենիայի» նկատմամբ վարչական վարույթը, որը հարուցվել է Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) կողմից, նորմալ գործընթաց է: Այդ մասին լրագրողներին հայտարարել է «Օրանժ Արմենիայի» տնօրեն Բրունո Դյութուան: Նրա խոսքերով, ՏՄՊՊՀ-ին բողոք ներկայացնելը ցանկացած ժողովրդավարական երկրի յուրաքանչյուր քաղաքացու իրավունքն է:
Միաժամանակ, նա նշել է, որ ընկերությունը կմեկնաբանի իրավիճակն այն բանից հետո, երբ պաշտոնական ծանուցում կստանա ՏՄՊՊՀ-ից և կծանոթանա մանրամասների հետ:
ՀՀ ՏՄՊՊՀ-ը որոշեց անբարեխիղճ մրցակցության հնարավոր դրսևորման վերաբերյալ վարչական վարույթ հարուցել «Օրանժ Արմենիա» ընկերության նկատմամբ: Վարույթը հարուցվել է հաշվի առնելով մամուլում (www.hetq.am կայք և «Հետք» շաբաթաթերթ) հրապարակված և Հանձնաժողով դիմած քաղաքացիների բողոքները: ՀՀ ՏՄՊՊՀ-ն որոշեց անբարեխիղճ մրցակցության հնարավոր դրսևորման վերաբերյալ վարչական վարույթ հարուցել «Օրանժ Արմենիա» ընկերության նկատմամբ:
Հանձնաժողովը ընկերությանը պարտավորեցրեց 7-օրյա ժամկետում ներկայացնել պարզաբանումներ, ինչպես նաև տրամադրել գործունեության հենց սկզբից` 2009թ. նոյեմբերից մինչև 2010թ. հոկտեմբերը տարածված գովազդային նյութերում բաժանորդներին ուղված առաջարկների վերաբերյալ գրավոր տեղեկություններ:

4 Ноябрь 2010 - 10:12 AMT
Бруно Дютуа считает возбуждение против Orange Armenia административного производства нормальным процессом
Административное производство в отношении оператора связи Orange Armenia, возбужденное госкомиссией по защите экономической конкуренции, является нормальным процессом. Об этом заявил журналистам генеральный директор Orange Armenia Бруно Дютуа. По его словам, подавать жалобу в ГЗЭК – право каждого гражданина в любой демократической стране.
Вместе с тем, он отметил, что компания прокомментирует ситуацию после того, как получит официальное уведомление от ГЗЭК и ознакомится с деталями.
Госкомиссия по защите экономической конкуренции 3 ноября возбудила административное производство в отношении оператора связи Orange Armenia в связи с возможным проявлением недобросовестной конкуренции. Производство было возбуждено на основе сообщения в прессе (еженедельник Hetq и сайт Hetq online), о том, что информация рекламных роликов компании вводят в заблуждение граждан, поскольку заявленная компанией “сверхвысокая” скорость Интернета, не соответствует действительности. Комиссия обязала компанию представить в течение 7 дней разъяснения, а также представить информацию, содержащуюся в рекламных материалах, начиная с начала деятельности компании в Армении (ноябрь 2009 года) до октября 2010.