Հիմք ընդունելով «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի ժդ) ենթակետը, 3-րդ կետը, 10-րդ, 17-րդ հոդվածները և Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի 2006 թվականի մարտի 7-ի «Ռադիոհաճախականությունների օգտագործման թույլտվությունների տրամադրման կարգը հաստատելու մասին» №28Ն որոշումը` Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը որոշում է բավարարել «Ղ-Տելեկոմ» փակ բաժնետիրական ընկերության հայտը և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ին տրամադրել Հայաստանի Հանրապետությունում LTE (երկարաժամկետ էվոլյուցիա) տեխնոլոգիայի միջոցով շարժական ռադիոկապի ցանցի կազմակերպման համար 40ՄՀց լայնությամբ Երևան քաղաքում` 2500-2520ՄՀց և 2620-2640ՄՀց, մարզերում` 2600-2640ՄՀց ռադիոհաճախականությունների հատվածների օգտագործման թույլտվություն` մինչև 2019 թվականի նոյեմբերի 4-ը գործողության ժամկետով:
ՀԾԿՀ-ն հաստատել է «Ղ-Տելեկոմ» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում LTE (երկարաժամկետ էվոլյուցիա) տեխնոլոգիայի միջոցով շարժական ռադիոկապի ցանցի կազմակերպելու համար 40ՄՀց լայնությամբ Երևան մարզերում` 2600-2640ՄՀց ռադիոհաճախականությունների հատվածների օգտագործման թույլտվության պայմանները :

8 Ноябрь 2010 - 15:46 AMT
Компания VivaCell-MTC может получить радиочастоты для запуска сети по технологии LTE. Решение об этом будет рассмотрено 10 ноября на заседании Комиссии по регулированию общественных услуг Армении. КРОУ намерена предоставить для этой цели оператору лицензию на использование радиочастот в диапазоне 40 МГц (на отрезках 2500-2520 МГц и 2620-2640 МГц в Ереване, и 2600-2640 МГц – в регионах)По условиям разрешения, компания VivaCell-MTS обязана запустить LTE сеть в эксплуатацию до 1 марта 2011 года. Стоимость лицензии сроком до 4 ноября 2019 года составит 990 млн драмов.
Компания МТС (дочерняя компания в Армении VivaCell-MTC) объявила о намерении провести тестовые запуски сети LTE в Армении и Украине до конца 2010 года. Вместе с тем, вице-президент по развитию бизнеса в странах СНГ ОАО "ВымпелКом" Дмитрий Кромский, заявил в Ереване, что «ВымпелКом» (дочерняя компания «АрменТел”) заинтересован в строительстве сети четвертого поколения по технологии LTE в Армении. По его словам, компания уже начала переговоры с КРОУ Армении по этому вопросу, и компания намерена представить эту технологию в Армении, как только будет найден частотный ресурс.