Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում նորարարությունների գծով GITI տարածաշրջանային երրորդ խորհրդաժողովը բացվեց նոյեմբերի 10-ին Թբիլիսիում: GITI 2010-ը նվիրված է ՏՏ ոլորտում կիբերանվտանգության ու նորարարությունների հարցերին: Եռօրյա միջոցառմանը, որն իր մեջ ներառում է նաև ցուցահանդես և մրցանակների հանձնում, մասնակցում են 20 երկրների 250 ներկայացուցիչներ, այդ թվում և Հայաստանի ՏՏ-ընկերությունները: Խորհրդաժողովը բացեց Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրին: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՏՏ Ձեռնարկությունների միության (UITE) մամլո քարտուղար Ռուզաննա Ապրեսյանը, Հայաստանից խորհրդաժողովին մասնակցում են UITE-ը, Adbook կոնտեքստային գովազդի ծառայությունը, Idram էլեկտրոնային վճարումների համակարգը, Essential Solutions, LimeTech, X-Tech ընկերությունները և այլն: GITI-ում հայկական ընկերությունների մասնակցությանն աջակցում են USAID Caps-ն ու USAID RCI-ն:
Եթե 2008 թվականին GITI-ին մասնակցում էին ընդամենը 3 հայկական ընկերություններ, ապա արդեն հաջորդ տարի Հայաստանը ներկայացնում էին 29 մասնակիցներ, որոնք խորհրդաժողովի 12 մրցանակներից 4-ին արժանացան: GITI 2010-ը կազմակերպվել է Վրաստանի ՏՏ գծով Բիզնես Խորհրդի և Վրաստանի արդարադատության նախարարությանն առընթեր տվյալների փոխանակման գործակալության կողմից` ՆԱՏՕ-Վրաստան պրոֆեսիոնալ զարգացման ծրագրի, Թբիլիսիում ԱՄՆ դեսպանատան և Trustcorp-ի (Էստոնիա) աջակցությամբ:

The ICT Business Council of Georgia and LEPL Data Exchange Agency of Ministry of Justice of Georgia, with the support of NATO-Georgia Professional Development Program, Trustcorp (Estonia) and U.S. Embassy in Tbilisi have launched the 3rd regional GITI 2010 event (Conference, Exhibition & Award) in Tbilisi, Georgia.
The main goal of the event is to establish and promote effective partnerships among the public and the private sectors, associations and other IT&T industry related organizations in the Central and East Europe, Baltic States, Caucasus and Middle Asia region to promote competitiveness, innovation and security.
As the UITE (Union of IT Enterprises) spokesperson Ruzanna Apresyan told a PanARMENIAN.Net reporter, among companies representing Armenia at the conference are Adbook, Idram, Essential Solutions, LimeTech, X-Tech.
The number of Armenian companies participating in the event increases year by year. 4 of them received awards in 2009. 24 companies are representing Armenia in 2010.