2010թ. նոյեմբերի 10-ին ԱՄՆ Դեսպան Մարի Յովանովիչը Սինոփսիս Արմենիային հանձնեց «Գերազանց կորպորատիվ գործունեության համար» մրցանակը, որը սահմանվել է ԱՄՆ էկոնոմիկայի, էներգետիկայի և գյուղատնտեսական հարաբերությունների քարտուղար Ռոբերտ Հորմաթսի կողմից:
Ինչպես իր ելույթում նշեց Սինոփսիս Արմենիա ընկերության գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը, ընկերությունը ճանաչվել է լավագույնը որպես ծրագրավորման ու ծրագրային ապահովման ընկերություն, որը խթանում է ԱՄՆ և օտարերկրյա ներդրումները` ներկայացնելով Հայաստանը որպես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) զարգացման հեռանկարային կենտրոն, համագործակցում է համալսարանների հետ ՏՏ կրթական ծրագրերով և աշխատում է Հայաստանում աղտոտվածության մակարդակի նվազեցման ուղղությամբ` տնկելով հազարավոր ծառեր վերջին ժամանակների անտառահատումների հետևանքները կանխելու համար. Սինոփսիս Արմենիայի աշխատակիցները 6 տարվա ընթացքում ավելի քան 3 հազ. ծառ են տնկել մայրաքաղաքին տարբեր հատվածներում: Նա համագործակցության համար շնորհակալություն է հայտնել մի շարք կազմակերպություններին, ՀՀ կառավարությանն ու Հայաստանի նախագահներին:
«Հատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում Հայաստանի երեք առաջատար բուհերի` Երևանի ճարտարագիտական համալսարանի, ԵՊՀ և ՌՀՀ ռեկտորներին ու աշխատակիցներին, որոնք հետ միասին մենք միկրոէլեկտրոնիկայի երեք ամբիոն ենք հիմնադրել: Այսօր դրանք միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում տարեկան 150 բարձր որակավորմամբ երիտասարդ ինժեներներ ու ծրագրավորողներ են պատրաստում: Սինոփսիսն ամբողջ աշխարհում համագործակցում է հարյուրավոր համալսարանների հետ, սակայն Հայաստանում նրա գործունեությունն ունիկալ է»,- ասաց Հովիկ Մուսայելյանը: Սինոփսիս Արմենիան 12 այլ մասնակիցների թվում ընտրվել է աշխարհի տարբեր երկրներում ԱՄՆ դեսպանների կողմից առաջադրած ռեկորդային 78 հավակնորդների շարքից: Եզրափակիչ փուլ անցած մյուս հավակնորդների թվում են այնպիսի խոշոր ընկերություններ, ինչպիսիք են Cisco-ն (ներկայացուցչությունն Իսրայելում), Intel-ը (Կոստա-Ռիկա), Coca-Cola-ն (Սվազիլենդ), PepsiCo-ն (Հնդկաստան) և այլն: 2010թ. մրցանակաբաշխության երեք հաղթողները հայտնի կդառնան 2010թ. աշնանը ԱՄՆ Պետքարտուղարի կողմից մրցանակի հանձնման հանդիսավոր արարողության ժամանակ:

10 Ноябрь 2010 - 15:15 AMT
Посол США в Армении вручила компании Synopsys Armenia премию “За образцовую корпоративную деятельность”
Посол США в Армении Мари Йованович вручила компании Synopsys Armenia премию “За образцовую корпоративную деятельность”, учрежденную заместителем госсекретаря США по вопросам экономики,энергетики и сельского хозяйстваРобертомХорматсом.
Как отметил в своем выступлении исполнительный директор компании Synopsys ArmeniaОвикМусаелян, компания была отмечена премией за стимулирование привлечения иностранных инвесторов, тем самым обращая внимание на Армению как на страну, имеющую потенциал в сфере ИТ. Кроме этого, компания удостоилась высокой оценки за сотрудничество с университетами Армении, а также за озеленение Еревана: сотрудники Synopsys Armenia за 6 лет посадили более 3 тыс. деревьев в разных частях столицы. Он поблагодарил за сотрудничество ряд организаций, правительство РА и президентов Армении.
“Выражаю особую благодарность ректорам и сотрудникам трех ведущих вузов Армении: Ереванского инженерного университета, ЕГУ и РАУ, с которыми мы основали три кафедры микроэлектроники. Сегодня они выпускают 150 высококвалифицированных молодых инженеров и программистов в сфере микроэлектроники ежегодно.Synopsys сотрудничает с сотнями университетов во всем мире, однако деятельность Synopsys в Армении – уникальна”, – сказал Овик Мусаелян. Synopsys Armenia вошла в список 12 финалистов “Награды за корпоративные достижения” Госсекретаря США. Тройка победителей престижной награды будет определена специальной комиссией во главе с Хиллари Клинтон в декабре 2010 года. “Награда за корпоративные достижения” Госсекретаря США вручается с 1999 года и отражает роль, которую американские компании играют в укреплении социальной корпоративной ответственности во всем мире. Финалисты были выбраны из 78 компаний, выдвинутых посольствами США по всему миру. Среди финалистов такие крупнейшие компании, как Cisco (представительство в Израиле), Intel (Коста-Рика), Coca-Cola (Свазиленд), PepsiCo (Индия) и другие.