Ազատ ծրագրավորման լեգենդար կողմնակից Ռիչարդ Սթոլմանը սկսել է GNU օպերացիոն համակարգի մշակումը 1984-ին: Սթոլմանի հիմնած շարժումը կոչվել է «ազատ ԾԱ» այն պատճառով, որ ստեղծվել է օգտագործողների ազատության նկատմամբ հարգանքի հիման վրա: Հենց այդ պատճառով նրա համար արմատապես անընդունելի է «open source» («բաց աղբյուր») և «free software» («ազատ ԾԱ») հասկացությունների միախառնումը: Նրա կարծիքով, այդ շարժումները նման են երկու քաղաքական կուսակցությունների, ընդ որում «open source» շարժումը (հիմնվել է 1998-ին), Սթոլմանի խոսքերով, նրա իդեալիստական գաղափարախոսության ժխտումն է, քանի որ այդ տերմինը թաքցնում է, որ նման ԾԱ-ի իրական նպատակն ազատությունն է: Այնուամենայնիվ, 1998-ից ի վեր, այդ շարժման ներկայացուցիչները սկսել են օգտագործել «open source» տերմինը` նման գործունեությունը բնութագրելու համար: Ինչ էլ որ լինի, ողջ աշխարհում տասնյակ միլիոնավոր մարդիկ օգտվում են GNU/Linux համակարգից: Ի տարբերություն այլ կոմերցիոն օպերացիոն համակարգերի (Windows, Mac OS), GNU/Linux-ի հիման վրա ծրագրերը հազարավոր մարդկանց աշխատանքի պտուղ են, դրանք կարելի է փոխանցել առանց սահմանափակումների անվճար կամ վճարովի, ստանալ այդ ծրագրերի նախնական տեքստերը և դրանցում ցանկացած փոփոխություն կատարել:
Այսօր Հայաստանում փորձեր են արվում տեղայնացնել GNU/Linux հիման վրա դիստրիբուտիվների ստեղծումը: «Կարելի է ասել, որ ազատ ԾԱ շարժումը Հայաստանում սկսվել է 1990-ականների վերջին: Linux-ը տեղայնացնելու փորձերից մեկը Spitak Linux նախագիծն էր»,- հիշում է ծրագրավորող Ալեքսեյ Չալաբյանը: Այնուամենայնիվ, նրա խոսքերով, Հայաստանում Linux օգտագործողների թիվը շատ չէ` 1-3 տոկոս: Դրա մեղավորն ինչպես տեղեկատվության պակասն է, այնպես էլ հնարավոր անհարմարություններից վախը` կապված անծանոթ օպերացիոն համակարգը (ՕՀ) յուրացնելու հետ:
Ռուս-հայկական համալսարանի և Ռուսական ԳԱ համակարգային ծրագրավորման ինստիտուտի համակարգային ծրագրավորման համատեղ լաբորատորիան 2009-ին սկսել է մշակել Nur Linux օպերացիոն համակարգը, որի վերջնական և նորացված տարբերակը պատրաստ կլինի կես տարի անց: Ինչպես նշել է լաբորիատորիայի վարիչ Վահրամ Մարտիրոսյանը, Nur Linux-ում կընդգրկվեն լաբորատորիայի համակարգային ծրագրավորման մշակումները: Վահրամ Մարտիրոսյանի խոսքերով, ազատ ԾԱ շարժումը Հայաստանում առաջիկա երկու տարում իսկական բում կապրի: «Աշխարհի առաջատար երկրների պետական և բիզնես կառույցներն ակտիվ անցում են կատարում ազատ ԾԱ-ի: Հայաստանն այդ գործընթացից դուրս չի մնա»:
Լաբորատորայի աշխատակից Բիայնա Մահարիի խոսքերով, Linux ՕՀ-ը Հայաստանում ավելի տարածված է դառնում. «Չլիցենզավորված ՕՀ-երի կիրառումը Հայաստանում կվերանա: Այսօր խանութներում կարելի է համակարգիչներ ձեռք բերել Linux ՕՀ-ով կամ ձեռք բերել Windows ՕՀ-ի լիցենզավորված տարբերակը: Բայց բաց ԾԱ-ի հիման վրա մշակվել է նաև «Արաքս» օպերացիոն համակարգը` նախատեսված մարզերի համար: Ինչպես ասում է «Արաքս» ՕՀ համահեղինակ Նորայր Չիլինգարյանը, ծրագիրը նոր հայացք է նրան, թե ինչպես կարելի է հավաքել Linux դիստրիբուտիվներ: Նոր օպերացիոն համակարգի համար ընտրվել է խորհրդանշական անվանում՝ չէ որ Արաքսը սահմանային գետ է: «Արաքսը» տեղայնացված է հայերեն, պարսկերեն, վրացերեն, անգլերեն, գերմաներեն և ֆրանսերեն լեզուներով: «Արաքսը» ցուցադրվել է Երևանում «DigiTec» ամենամյա տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի ժամանակ, որին ներկա է եղել նաև ՀՀ վարչապետը: ՀՀ կառավարությունը տվյալ պահին Հայաստանում լիցենզավորված ԾԱ խոշորագույն օգտագործողներից է:
«Ես հուսով եմ, որ Սթոլմանի այցը կազդի Հայաստանում այդ շարժման տարածման վրա, քանի որ Ռիչարդ Սթոլմանը խարիզմատիկ անձնավորություն է: Այսօր Հայաստանը վճարում է Misrosoft-ին ԾԱ համար, թեև կարելի է ունենալ հայկական դիստրիբուտիվ: Այսպիսով, մենք «կախվածության մեջ ենք ընկնում»,- կարծում է Չալաբյանը:
Ազատ ծրագրային ապահովման շարժման հիմնադիր, GNU նախագծի հեղինակ Ռիչարդ Սթոլմանը դասախոսություններ է անցկացնում ողջ աշխարհում առանց որևէ նյութական վարձատրության` քարոզելով ազատ ԾԱ: Սթոլմանի դասախոսությունները տեղի կունենան նոյեմբերի 16-19-ը Երևանում և Գյումրիում: Նա Հայաստան է ժամանում «ԿԱԶԱ» շվեյցարական մարդասիրական հիմնադրամի հրավերով: Այցի շրջանակներում նոյեմբերի 16-ին Սթոլմանը կկարդա երկու դասախոսություն Երևանում` «Ազատ ծրագրային ապահովում. էթիկա և ինտերնետ» և նոյեմբերի 18-ին` «Ազատ թվային հասարակություն» թեմաներով: Նոյեմբերի 19-ին Գյումրիում GNU նախագծի հեղինակը կկարդա դասախոսություն «Ազատ ծրագրային ապահովումը և ձեր ազատությունը» թեմայով:

Richard Matthew Stallman is the founder of the Free Software movement, the GNU project, the Free Software Foundation, and the League for Programming Freedom. He also invented the concept of copyleft to protect the ideals of this movement, and enshrined this concept in the widely used GPL (General Public License) for software.
Stallman has received the ACM Grace Hopper Award, a MacArthur Foundation fellowship, the Electronic Frontier Foundation's Pioneer Award, and the Takeda Award for Social/Economic Betterment, as well as several honorary doctorates.
He launched the development of the GNU operating system in 1984. GNU is free software: everyone has the freedom to copy it and redistribute it, as well as to make changes either large or small. The GNU/Linux system, basically the GNU operating system with Linux added, is used on tens of millions of computers today.
The GNU Project constantly struggles against two widespread mistakes that undermine the effectiveness of their work: calling their work "open source", and calling the GNU operating system "Linux".
“The Free Software Movement and the Open Source Movement are like two political parties in our community. I founded the Free Software Movement in 1984 along with the GNU Project; we call our work "free software" because it is software that respects the users’ freedom. The Open Source Movement was founded, in 1998, specifically to reject our idealistic philosophy – they studiously avoid talking about freedom,” Stallman says.
Armenian specialists do not give up attempts to localize creation of distributions on the basis of GNU/Linux.
“The movement for free software started in Armenia in late 1990’s. One of the first attempts to localize Linux was Spitak Linux project,” programmer Aleksey Chalabyan recollects.
However, according to him, Linux users are not many in Armenia, some 1-3% of the total number.
“Poor awareness and fear of possible inconveniences are the main reasons behind it,” he says.
The joint laboratory of Russian Armenian University and Institute for System Programming of the Russian Academy of Sciences started development of Nur Linux operating system in 2009. The final and updated version of the OS will be ready in six months. Laboratory manager Vahram Martirosyan says Nur Linux will be created anew, with the laboratory’s system programming development included.
According to him, Armenia will witness a free software within next two years.
“State and business structures in China, Russia and European countries are actively using free software. Armenia will not fall behind,” Martirosyan assures.
According to laboratory fellow Biayna Mahari, Linux operating system is gaining popularity in Armenia. “The era of unauthorized operating systems is coming to an end. Today, computers with installed GNU/Linux or Windows can be purchased in shops,” she says.
Instigate company has recently developed a new Arax operating system, which is based on the famous GNU/ Linux OS.
“Arax will be available for free use and distribution, however, it would be more convenient for companies to pay for maintenance, which is much cheaper than similar foreign solutions,” Arax co-author Norayr Chilingaryan says.
The OS is localized to Armenian, Persian, Georgian, English, German and French. It identifies other file systems and offers various interfaces as well as translation and spell check of Armenian texts.
Arax was demonstrated during DigiTec annual exhibition attended by Prime Minister Tigran Sargsyan.
The government is currently one of the major consumers of licensed software in Armenia. According to the latest data, Microsoft authorized products are installed in 30 percent of the total number of computers in Armenian state institutions.
“I hope that Richard Stallman’s visit will help popularize free software development in Armenia, as Stallman is a charismatic personality. Armenia pays Microsoft for software, although we can have our own distribution,” Aleksey Chalabyan says.
KASA Swiss Humanitarian Foundation will host Richard Stallman in Armenia, where he will give speeches in Yerevan and Gyumri. The speeches are titled “Free Software: Ethics and the Internet”, “Free Digital Society” and “Free Software and Your Freedom”.