Հայաստանում ԾԱ ոլորտում համակարգչահենության մակարդակը 4 տարվա ընթացքում նվազել է 6 տոկոսով: Այդ մասին նոյեմբերի 17-ին մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանում Microsoft ընկերության ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը: Նրա խոսքերով, դրա շնորհիվ Հայաստանի պետական բյուջեն համալրվել է 5 մլն դոլարին համարժեք դրամով: «Ամեն ամիս Հայաստանում ավելանում է լիցենզավորված ծրագրային ապահովում կիրառող անձանց թիվը: Եթե 2006-ին համակարգչահենության մակարդակը կազմում էր ավելի քան 96 տոկոս, ապա, վերջին տվյալներով, կեղծված արտադրանքից օգտվում է Հայաստանում համակարգիչ օգտագործողների 90 տոկոսը»,- ասել է Բարսեղյանը:
Որպես համակարգչահենության դեմ պայքարի մի մաս` «Microsoft» ընկերությունն ամբողջ աշխարհում անցկացնում է ամենամյա «Սպառողների իրավունքների պաշտպանության օր», որն այս տարի անցնում է նոյեմբերի 17-ին: Այս շրջանակներում անցկացված բազում հարցումների արդյունքում պարզվել է, որ այսօր մարդիկ նախընտրում են օգտագործել օրինական արտադրանք: Ամբողջ աշխարհում հարցվածների 75 տոկոսն ավելի տեղեկացված լինելու կարիք ունի` կեղծված արտադրանքը տարբերակելու համար, քանզի հանրության մեծ մասն արդեն գիտակցում է, որ կեղծված արտադրանքն անապահով է: Հայաստանում անցկացված հարցման արդյունքները ցույց են տվել, որ այսօր հայ սպառողը դարձել է ավելի գիտակից և ավելի ակտիվ իր շահերը պաշտպանելու գործընթացում: Հարցվողների 65 տոկոսը կարծում է, որ պետք է գնել օրիգինալ ծրագրային ապահովում, անգամ եթե այն ավելի թանկ է: ՀՀ կառավարությունը տվյալ պահին Հայաստանում լիցենզավորված ԾԱ խոշորագույն սպառողներից է: Վերջին տվյալներով, Հայաստանի պետական կառույցներում համակարգիչների 30 տոկոսի վրա հաստատված են Microsoft-ի լիցենզավորված ապրանքներ:

Уровень пиратства в сфере программного обеспечения за последние 4 года в Армении снизился на 6 %. Об этом в ходе пресс-конференции 17 ноября сообщил директор представительства Microsoft в Армении Григор Барсегян. По его словам, благодаря этому государственная казна Армении пополнилась на сумму в драмах эквивалентную $5 млн. “С каждым месяцем в Армении увеличивается число людей, использующих лицензионное ПО. Если уровень пиратства в 2006 составлял свыше 96%, то, по последним данным, пиратскими копиями пользуются 90 % пользователей компьютеров в Армении”, – сказал Григор Барсегян.
17 ноября Армения впервые отмечает «День защиты прав потребителей”, который ежегодно организовывается корпорацией Microsoft во всем мире, в качестве части программы по борьбе с пиратством. Опросы компании показывают, что 75% опрошенных в мире недостаточно осведомлены о том, как распознать нелицензионную копию, между тем большинство из них информированы о ненадежности пиратской продукции.
65% опрошенных Microsoft в Армении считают, что необходимо использовать лицензионное программное обеспечение, даже если оно обходится дороже. Это, по мнению Григора Барсегяна свидетельствует о том, что выбор пользователей в Армении стал более осознанным, они стали более активными в сфере защиты своих прав. Правительство РА на данный момент является одним из крупнейших потребителей лицензированного программного обеспечения в Армении. По последним данным на 30% компьютеров в госструктурах Армении установлены лицензированные продукты Microsoft.