Հայաստանում Ինտերնետն այն ոլորտն է, որտեղ ընթանում են քաղաքացիական հասարակության ձևավորման գործընթացներ: Այդ մասին PanARAMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է տեղեկատվական անվտանգության ոլորտի փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը: Նա նշել է կրթության և պաշտպանության նախարարությունների անհապաղ արձագանքները YouTube-ի օգտագործողների ազդանշաններին, որոնք YouTube-ում տեղադրել էին դպրոցում և բանակում բռնության դեպքերի մասին տեսահոլովակներ:
Եվրասիայի հարցերով Freedom House ծրագրերի մենեջեր Սեմ Պատենը Թբիլիսիում Հարավային Կովկասի երկրների մեդիա-համաժողովի ընթացքում հայտարարել է , որ Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարությունները փորձում են վերահսկել ինտերնետը, և որ այդ երկրները խոսքի ազատության մակարդակով հետ են մնում Վրաստանից: Որպես ասվածի ապացույց` նա նշել է Ադրբեջանում երկու բլոգերների ձերբակալության դեպքերը: Միաժամանակ, ինչպես նշել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայ բլոգեր Կարեն Վրթանեսյանը, Հայաստանի իշխանությունները ոչ մի լուրջ ճնշում չեն գործադրում ինտերնետ օգտագործողների վրա: Վրթանեսյանի խոսքերով, իր բլոգում նա բացահայտ քննադատության է ենթարկում Հայաստանի քաղաքականությունը կրթության, արտաքին պարտքի ոլորտում: «Միակ սահմանափակումը կարելի է համարել 2008-ի նախագահական ընտրություններից հետո արտակարգ իրավիճակի պատճառով ռեսուրսների արգելափակումը»,- նշել է նա:
Միաժամանակ, Google-ի տվյալներով 2009-ի հուլիս-դեկտեմբեր ամիսներին ՀՀ կառավարությունը մի քանի անգամ դիմել է Google-ին` խնդրելով ջնջել այս կամ այն ինտերնետ ռեսուրսը Google-ի որոնման ինդեքսից, բայց ոչ մի դիմում չի բավարարվել:

17 Ноябрь 2010 - 15:41 AMT
Интернет в Армении сегодня та сфера, где идут процессы формирования гражданского общества. Такое мнение выразил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net эксперт в области информационной безопасности Самвел Мартиросян. Он отметил последние примеры незамедлительной реакции министерств образования и обороны Армении на сигналы пользователей YouTube, которые загрузили видеоролики случаев насилия в школе и в армии. “Если сегодня, к примеру, есть цензура на армянском телевидении, то нельзя того же сказать об Интернете. Телеканал А1+, который отсутствует в эфире по политическим причинам, свободно вещает в Интернете ”, – отметил Самвел Мартиросян.
Менеджер программ по Евразии Freedom House Сэм Паттен в ходе медиа-конференции стран Южного Кавказа в Тбилиси заявил, что правительства Армении и Азербайджана пытаются контролировать Сеть, и что эти страны по уровню свободы слова в Интернете отстают от Грузии. В качестве подтверждения сказанному он отметил факты задержания в Азербайджане двух блоггеров.Между тем, как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net один из активных блоггеров в Армении Карен Вртанесян, власти Армении не оказывают никакого серьезного давления на Интернет-пользователей. По словам Вртанесяна, в своем блоге он открыто подвергает критике политику Армении в области образования, внешнего долга, экономического сотрудничества страны с международными организациями. “Единственным ограничением можно назвать блокирование ресурсов в ходе чрезвычайного положения после президентских выборов в 2008 году”, – сказал он.
Между тем, по данным Google с июля по декабрь 2009 года правительство Армении несколько раз (менее 10) обращалось в Google с просьбой удалить тот или иной Интернет-ресурс из поискового индекса Google, и, тем не менее, ни одно из обращений не было удовлетворено. По данным нового отчета Google (за январь –июнь 2010), обращений по удалению контента от правительства РА не поступало.