Գործունեության 10 տարիների ընթացքում «Նորք» տեղեկատվավերլուծական կենտրոնն իրականացրել է շուրջ 100 ծրագիր, որոնց մի մասը համազգային նշանակություն ունի: Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում ասել է կենտրոնի տնօրեն Հայկ Չոբանյանը, ծրագրերի մի մասը համազգային նշանակություն ուներ: «Մենք ոչ միայն մասնակցում ենք ՏՏ ծրագրերի իրականացմանը, այլ նաև մասնակից ենք համապատասխան միջավայրի ձևավորմանը երկրում»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, կենտրոնը տարեկան մի քանի մլրդ դրամ օգուտ է բերում պետությանը (էլեկտրոնային համակարգերի սպասարկում, տվյալների բազաների ավոտմատացում): Ինչպես նշել է Չոբանյանը, հիմնական ծրագրերը կապված են Հայաստանում էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի ներդրման և զարգացման հետ: Արդեն 2011թ. նախատեսվում է ներկայացնել տեղեկատվության փոխանակման ծրագիր, որը թույլ կտա ՀՀ քաղաքացիներին միասնական ինտերֆեյսով ստանալ տարբեր նախարարությունների տնօրինության տակ եղած իր մասին տեղեկությունները: «Ծրագիրը ունիվերսալ է և կարող է կիրառվել պետկառավարման ողջ համակարգում»,-ասել է Չոբանյանը:
«Նորք» տեղեկատվավերլուծական կենտրոն» փակ բաժնետիրական ընկերությունը ստեղծվել է 2000 թվականին, պետական, մասնավորապես սոցիալական պաշտպանության ոլորտում նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրման և զարգացման նպատակով: Գործունեության 10 տարիների ընթացքում պետական և մասնավոր ոլորտների համար կազմակերպության կողմից մշակվել և ներդրվել են բազմաթիվ կարևորագույն տեղեկատվական համակարգեր: «Նորք» տեղեկատվավերլուծական կենտրոնն այսօր Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի առաջատար ընկերություններից է։

23 Ноябрь 2010 - 15:48 AMT
За 10-летнюю деятельность информационно-аналитический центр “Норк” реализовал порядка 100 программ. Как сказал в беседе с журналистами директор центра Айк Чобанян, несколько десятков из этих программ имеют общенациональное значение. «Мы не только вовлечены в реализацию ИТ-программ, но и причастны к формированию соответствующей культуры в стране», – сказал он.
По его словам, центр приносит номинальную пользу государству которая оценивается в несколько млрд драм ежегодно (обслуживание электронных систем, автоматизация баз данных и пр.). Как отметил Чобанян, основные планы центра связаны с внедрением электронного правительства в Армении. Уже на 2011 год запланирована презентация системы обмена информацией, которая позволит гражданам Армении получить всю информацию о себе, имеющуюся в распоряжении различных министерств посредством единого интерфейса. «Программа универсальна и может использоваться во всей системе госуправления», – сказал Айк Чобанян.
Информационно-аналитический центр “Норк” 23 ноября отметил 10-летие. В ходе торжественной церемонии по случаю юбилея выступили министры труда и социальных вопросов, экономики, образования и науки, а также представители сферы ИТ Армении. ЗАО “Норк” было создано в 2000 году с целью внедрения и развития новейших технологий в сфере государственной социальной защиты. Центр предлагает услуги по разработке информационной системы, проектированию сайтов, строительству глобальных компьютерных сетей, обслуживанию компьютеров и сопутствующего оборудования, созданию электронных учебников, издательской деятельности и др.