Նոյեմբերի 25-ից դեկտեմբերի 25-ը Երևանում կանցկացվի էլեկտրոնային բովանդակության համահայկական 5-րդ մրցույթը` նվիրված հայոց տպագրության 500-ամյակին: Մրցույթի նպատակն է բացահայտել հայկական էլեկտրոնային բովանդակության ոլորտի 2009-2010 թվականների նվաճումները: Միջոցառումը կարող է միջազգային ասպարեզում ներկայանալու հրաշալի հարթակ լինել ոլորտի արտադրողների համար:
Ինչպես նախորդ տարիներին, այս տարի ևս մրցույթում նախատեսված է Համաշխարհային գագաթաժողովի մրցանակաբաշխության (ՀԳՄ/WSA) կանոնակարգով սահմանված ութ անվանակարգ` էլ.ուսուցում, էլ.առողջապահություն, էլ.գիտություն, էլ.մշակույթ, էլ.ժամանց, էլ.բիզնես, էլ.կառավարում և էլ.ներգրավում:
Մրցույթի արդյունքում հաղթող կճանաչվեն ոչ միայն բացարձակ ցուցանիշով ամենաբարձր միավորներ հավաքած լավագույն տասնվեց աշխատանքները, այլև յուրաքանչյուր անվանակարգում լավագույնը ճանաչված երկու աշխատանք: Լավագույն 16-ը կարժանանան դրամական պարգևի, իսկ մրցույթի անվանակարգային հաղթողները կստանան համաշխարհային ամենահեղինակավոր մրցույթին մասնակցելու ուղեգրեր: Ինչպես և անցյալ մրցույթներում, այս տարի նույնպես հաղթողները կարժանանան խոշոր դրամական պարգևների՝ մրցույթի մրցանակային ֆոնդը կազմում է մոտավորապես 10 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ:
Դրամական մրցանակ է սահմանված (300,000-ական դրամ) նաև ամենաբարձր գնահատված 8 աշխատանքի համար: Հաջորդ ութ տեղերը գրաված աշխատանքներից յուրաքանչյուրի համար սահմանված դրամական մրցանակը կազմում է 150,000-ական դրամ: Մրցույթի կազմակերպիչներն են Հայաստանի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հիմնադրամը և Էլ.բովանդակության ասոցիացիան (ԷԼԲԱ): Հովանավորներն են` ՀՀ կառավարությունը, Հայաստան համահայկական հիմնադրամը և «Այքան քոմունիքեյշնս» ընկերությունը: Միջոցառման գլխավոր հովանավորն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, հաղորդում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամլո ծառայությունը:
Էլեկտրոնային բովանդակության համահայկական անդրանիկ մրցույթը կազմակերպվել է մաշտոցյան գրերի գյուտի 1600 ամյակի առիթով, 2003 թ. և կրել «Մաշտոց 1600» խորագիրը: Նախորդ չորս մրցույթին ներկայացվել է ավելի քան 800 մուլտիմեդիա աշխատանք: Հաղթողները հնարավորություն են ստացել ներկայանալու Ժնևում (2003 թ), Թունիսում, (2005 թ.), և Դելիում (2007թ) կայացած Համաշխարհային գագաթաժողովի մրցանակաբաշխություններին (WSA-WORLD SUMMIT AWARD), որտեղից Հայաստանի մասնակիցները տուն են վերադարձել միջազգային երեք մրցանակով:

Armenian Association of Electronic Content and VivaCell-MTS announced that the 5th All-Armenian competition for electronic content will be held in Yerevan November 25 through December 25, the event being dated to the 500th aniversary of book-printing in Armenia.
The purpose of the competition is to discover and highlight the achievements of Armenia in the sphere of electronic content in 2009-2010. The event is considered to be another effective tool to encourage the presentation of Armenia’s e-content products and achievements internationally.
In total 800 multimedia works took part in the previous four competitions, and the winners participated at International Summits’ Prize-awarding events held in 2003 in Geneva, Switzerland, in 2005 in Tunisia, and in 2007 in Delhi (WSA-WORLD SUMMIT AWARD). Armenian participants returned home with three international awards.
Like in previous years, this year’s competition also will be held in the following nominations: e-Learning & Education, e-Science & Technology, e-Culture & Heritage, e-Entertainment & Games, e-Business & Commerce, e-Government & Institutions, e-Health & Environment and e-Inclusion & Participation.
The Top 16 winners will get monetary awards while the winners within each nomination will be granted an opportunity to participate in the most presitigeous multimedia world competition of World Summit Award
The prize fund is equal to the AMD equivalent of USD 10 thousand.
The Top 8 students will receive AMD 300 thousand each. The next 8 winners will receive AMD 150 thousand each.
The organizers of the competition are the Armenian Fund for Information Technologies and the Armenian Association of Electronic Content. The Government of Armenia, All Armenia Fund and Icon Communications are the sponsors of the event. VivaCell-MTS is the General sponsor of the event.