ArmNet Awards մրցույթի ժյուրիի որոշմամբ, մրցույթի երկրորդ փուլին կմասնակցեն ոչ միայն հանրային քվեարկությամբ առաջին 75 տեղերը զբաղեցրած կայքերը, այլ մրցույթին մասնակցած բոլոր կայքերը : Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին են հայտնել SP Marketing Solutions-ում, մրցույթին մասնակցեցին 640 կայքեր Հայաստանից և Սփյուռքից: Քվեարկության փակման պահին կայքում գրանցվել է 121,421 քվե:
Հարկ է նշել, որ բազմաթիվ կայքեր հանրային քվեարկության ընթացքում քարոզչական և խրախուսական միջոցառումներ են իրականացրել սոցիալական ցանցերում և իրենց կայք-էջերում` նպաստելով իրենց օգտին քվեարկողների ձայների կտրուկ բարձրացմանը: Այսօրինակ քարոզչական արշավները շատ ուրախալի են և ցույց են տալիս, որ մրցույթը կարճ ժամանակում մեծ ժողովրդականություն է ձեռք բերել և կտրուկ ակտիվացրել է հայաստանյան ինտերնետ միջավայրը:
Սակայն քվեարկության ընթացքում գրանցվել են դեպքեր, երբ խախտվել է քվեարկության հիմնական կանոնը, որի համաձայն նույն անձը (օգտագործողը) մեկ կայքի օգտին մեկից ավելի անգամ չի կարող քվեարկել: Ինտերնետի հնարքներին տիրապետող որոշ մասնակից կայքեր, կիրառելով այս կամ այն մեթոդը, կարողացել են շրջանցել արգելքը և թույլ են տվել չարաշահումներ: Միևնույն ժամանակ համակարգը լիարժեք հնարավորություն չի տվել քվեարկել նրանց, ովքեր աշխատում են այնպիսի կազմակերպություններում, որտեղ ինտերնետի ելքն իրականացվում է մեկ IP-ով:
Հաշվի առնելով վերը նշվածը և առաջնորդվելով մրցույթն արդար և անաչառ անցկացնելու ցանկությամբ` կազմակերպիչները որոշում են կայացրել երկրորդ փուլում ժյուրիի դատին հանձնել ոչ միայն հանրային քվեարկությամբ առաջին 75 տեղերը զբաղեցրած կայքերը, այլ մրցույթին մասնակցած բոլոր կայքերը: Միաժամանակ կազմակերպիչները հայցում են այն մասնակից կայքերի ներողամտությունը, որոնք ազնվորեն են մասնակցել մրցույթին, ինչպես նաև` բոլոր քվեարկողների, ովքեր իրենց քվեն են տվել սիրելի կայքի օգտին: Ցանկանալով բացառել անարդար ընտրությունը` կազմակերպիչները վստահություն են հայտնում, որ պրոֆեսիոնալ ժյուրին ճիշտ կգնահատի յուրաքանչյուր կայքի արժանիքները և կբացահայտի լավագույններին:
Հաղթողների անունները հայտնի կդառնան դեկտեմբերի 4-ին` պաշտոնական մրցանակաբաշխության արարողություն ժամանակ:
Հիշեցնենք նաև, որ մրցանակաբաշխության օրը տեղի կունենա Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանը նվիրված “Աութսորսինգից մինչև նորարարություն” կոնֆերանս, որին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է գրանցվել facebook սոցիալական ցանցում:
ArmNet Awards ամենամյա մրցույթը, որն այս տարի անց է կացվում առաջին անգամ, տրվում է ինտերնետի հայկական սեգմենտի զարգացման մեջ զգալի ներդրումների համար: Մրցույթը կազմակերպված է SPMS ընկերության, Circle.am կայքի և Orange Armenia ընկերությունների կողմից, ՀՀ Էկոնոմիկայի Նախարարի բարձր հովանու ներքո:

As SP Marketing Solutions press service told PanARMENIAN.Net, numerous websites have executed promotional activities through social network and their websites, thus influencing a drastic increase in the number of votes for their websites. Such promotional activities are very encouraging and they show that the contest has become very popular during this short period of time and the Armenian internet environment has become more active very quickly.
However, the project initiators point out to violations of voting rules, mainly concerning the main rule – the ban to vote for the same website more than once. A few participants being skilled at internet tricks have used one or another method going round the prohibition and abusing the rules. At the same time, the system couldn’t provide a full opportunity to vote for those people who work/study at organizations where the internet exit takes place through only one IP.
Taking into account the statements above and lead by willingness of carrying out an unbiased and fair contest, the organizers have made a decision that instead of having the list of top 75 websites during the second phase, the jury will be viewing the total list of the websites participating in the contest.
Therewith the organizers apologize to those websites who participated in the contest candidly, and to people who gave their votes for their favorite websites. Determined to exclude unfair elections, the organizers assure you, that the professional jury will evaluate correctly the values of every website and will reveal the best ones.
The awards ceremony during which the winners for ArmNet Awards 2010 will be announced, will take place on December 4.
On the same day, a conference titled "From outsourcing to innovation" on web technologies will take place aiming to foster the innovation among local companies and entrepreneurs. Applications for participation can be submitted through ArmNet’s official page on Facebook.