Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրենների խորհուրդն այսօր հաստատել է Էլեկտրոնային հասարակություն և նորարարություն հանուն մրցունակության վարկային ծրագիրը` 24 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով: Այս խիստ նորարարական ծրագիրը կաջակցի Հայաստանի կառավարության` Հայաստանում մրցունակ էլեկտրոնային հասարակության և ձեռնարկությունների համար նորարարության սահմանափակումների խնդրի լուծմանն ուղղված ընթացիկ ջանքերին` ամրապնդելով ենթակառուցվածքներն ու նպաստավոր միջավայրը: Ծրագիրը լիովին համահունչ է Կառավարության` ներառական էլեկտրոնային հասարակության տեսլականին, որն ուրվագծված է ՏՏ ոլորտի զարգացման հայեցակարգում:
Ծրագիրը հատուկ նախագծված է Հայաստանի տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ոլորտի բազմաթիվ մարտահրավերները դիմագրավելու և ձեռնարկություններում նորարարությունը խթանելու նպատակով: Այն օժանդակում է քաղաքացիների, ձեռնարկությունների և պետական հաստատությունների համար լայնաշերտ ինտերնետային կապի մատչելի ծառայություններից օգտվելու հնարավորության ավելացմանը (ազգային ինտերնետային լայնաշերտ հիմնացանցի և կառավարական ցանցի ստեղծման միջոցով), քաղաքացիներին և ձեռնարկություններին էլեկտրոնային գործարքների իսկությունը ստուգելու գործիքով ապահովմանը («Թվային քաղաքացի» ծրագիր) և քաղաքացիների համար մատչելի համակարգիչների, ինչպես նաև էլեկտրոնային ծառայությունների հասանելիության բարձրացմանն («Համակարգիչ բոլորի համար» ծրագիր) ուղղված միջոցառումներին:
«Էլեկտրոնային հասարակություն և նորարարություն հանուն մրցունակության» ծրագիրը կխթանի նաև գիտելիքով ու տեխնոլոգիայով առաջնորդվող ձեռնարկությունների ստեղծումը, աճն ու մրցունակությունը` միաժամանակ ավանդական ճյուղերում խրախուսելով նոր տեխնոլոգիաների որդեգրումը: Սա կբարձրացնի մասնավոր հատվածում տեխնոլոգիաների յուրացման, նորարարության և առևտրայնացման տեմպը, կխթանի հետազոտությունների և արտադրության միջև համագործակցությունը, կնպաստի Հայաստանում գիտելիքով և տեխնոլոգիայով առաջնորդվող ընկերությունների ձևավորմանը: Գյումրիի Տեխնոլոգիական կենտրոնի ստեղծումը ընկերությունների և ձեռնարկությունների համար հասանելի կդարձնի նոու-հաուն, ծառայություններն ու հնարավորությունները, որոնք ներկայումս մատչելի չեն այս մարզում:
«Այս նորարարական ծրագրով փորձ է արվում զարկ տալ ՏՀՏ-ին` որպես Հայաստանում աճի և աշխատատեղերի ստեղծման նոր շարժիչ», – ասում է Ասադ Ալամը` Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի երկրների տարածաշրջանային տնօրենը: «Համակարգիչներից օգտվելու հնարավորության բարելավումը և բարձր արագությամբ ինտերնետ կապը կօգնեն տնտեսության արտադրողականության բարձրացմանը, կխթանեն նորարարությունը, կավելացնեն ընտանիքների և փոքր ձեռնարկությունների եկամուտները և կօգնեն աշխատատեղերի ստեղծմանը»:
«Չնայած վերջին մի քանի տարիների խոստումնալից զարգացումներին, ոլորտում շարունակում են պահպանվել լուրջ մարտահրավերներ,» ասում է Խուան Նավաս-Սաբաթերը, Համաշխարհային բանկի` ծրագիրը նախագծող թիմի ղեկավարը: «Ինտերնետի ներթափանցումը կամ լայնաշերտ ինտերնետային կապի մատչելիությունն այժմ անբավարար մակարդակի վրա է գտնվում` արդի տեղեկատվական հասարակության մասով կառավարության ձգտումներին հասնելու համար»: «Արդի ՏՀՏ-ներից օգտվելու հնարավորությունների առումով մայրաքաղաքի և գյուղական վայրերի միջև անհամաչափություններն աճում են առաջնակարգ ծառայությունների բարձր գների հետևանքով` պայմանավորված հեռահաղորդակցության միջազգային ցանցերից օգտվելու համար մրցակցության բացակայությամբ և ներքին հիմնացանցում ներդրումների պակասով»:
Ծրագրի ընդհանուր ֆինանսավորումը 30 միլիոն ԱՄՆ դոլար է, որից 6 միլիոն ԱՄՆ դոլարը Հայաստանի կառավարությունը կֆինանսավորի իր սեփական միջոցներով: ՎԶՄԲ-ի 24 միլիոն ԱՄՆ դոլար գումարով հատուկ ներդրումային վարկը ունի 25 տարվա մարման ժամկետ, այդ թվում` 10 տարի արտոնյալ ժամկետ:
1992 թվականին Համաշխարհային բանկին և 1993 թվականին ՄԶԸ-ին անդամակցելուց հետո Հայաստանին տրամադրված ընդհանուր միջոցները կազմում են մոտավորապես 1, 389, 600 միլիոն ԱՄՆ դոլար:

The World Bank (WB) Board of Executive Directors approved a US$ 24 million loan for the E-Society and Innovation for Competitiveness (EIC) Project for Armenia. This highly innovative project will assist the Government of Armenia in its on-going efforts to address constraints to competitive e-Society and enterprise innovation in Armenia by strengthening the underlying infrastructure and enabling environment. The Project is well aligned with the Government’s vision towards an inclusive e-society, outlined in the IT Sector Development Concept Paper.
The Project is specifically designed to address the numerous challenges in the Information and Communication Technology (ICT) sector in Armenia and promote enterprise innovation. It supports measures aimed at increasing access to affordable broadband services for citizens, businesses and public institutions (through development of Nationwide Broadband Backbone and Government Network); equipping citizens and businesses with a tool for authentication of electronic transactions (Digital Citizen Program); and increasing access to affordable computers as well as e-services for citizens (Computer for All Program).
The EIC Project will also promote the creation, growth and competitiveness of knowledge and technology-driven enterprises while at the same time encouraging traditional sectors to adopt new technologies. This will stimulate the rate of technology absorption, innovation and commercialization in the private sector, foster collaboration between research and industry, promote the development of new knowledge- and technology-driven companies across Armenia. Establishment of Gyumri Technology Center will provide firms and entrepreneurs access to know-how, services and facilities which are currently unavailable in this region.
“This innovative project seeks to unleash ICT as a new driver for growth and job creation in Armenia,” says Asad Alam, WB Regional Director for the South Caucasus Countries. “Improved access to computers and high speed internet connectivity will help boost economic productivity, spur innovation, raise incomes of families and small businesses, and help create jobs.”
Total financing of the Project is US$ 30 million, of which the Government of Armenia will finance US$ 6 million from its own resources. The IBRD Specific Investment Loan of US$ 24 million has a maturity of 25 years and a grace period of 10 years included, the WB said in a press release.