Եվրոպայում ծրագրային ապահովման խոշորագույն մշակողներից մեկը` գերմանական SAP ընկերությունը, մեծ պոտենցիալ է տեսնում Հայաստանի ՏՏ շուկայի զարգացման մեջ: «Հայաստանի ՏՏ շուկան կազմում է շուրջ 130-150 մլն եվրո, դրանք հիմնականում ծառայություններ են, որոնք արտահանվում են, սակայն աճի միտումները և կանխատեսումները բավական հետաքրքիր են` 30 տոկոս, Ռուսաստանի հետ համեմատած` 17 տոկոս, Արևմտյան Եվրոպայի հետ համեմատած` ավելի քիչ»,- ասել է «SAP-ԱՊՀ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Վլադիսլավ Մարտինովը:
Ավելին, նրա խոսքերով, SAP-ը բավական մեծ պահանջարկ և անհրաժեշտություն է տեսնում Հայաստանում աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման խնդիրների լուծման մեջ, քանի որ աշխատանքի արտադրողականությունը երկրում 6-7 անգամ ցածր է ԱՄՆ և Արևմտյան Եվրոպայի համեմատ: «Իրականում դա խնդիր է ցանկացած երկրի համար, քանի որ աշխատանքի արտադրողականությունն ուղղակիորեն ազդում է գլոբալ շուկայում երկրի մրցունակության վրա: Եթե չզբաղվել աշխատանքի արտադրողականության մշտական բարձրացմամբ, ապա բարդ կլինի մի քանի տարի անց արժանի տեղ զբաղեցնել գլոբալ շուկայում, ինչպես նաև բարդ կլինի ապահովել բարձր կենսամակարդակ քաղաքացիների համար»,- նշել է նա:
Դրա հետ կապված` Մարտինովը հավելել է, որ շատ շուկաներում SAP-ը համակարգաստեղծ ընկերություն է, և երբ ընկերությունը դուրս է գալիս նոր շուկա, ապա նա յուրահատուկ լոկոմոտիվ է դառնում, որը խթանում է այս շուկայի զարգացումը: «Մեզ թվում է, որ այսօր եկել է այն պահը, երբ և երկիրը, և Հայաստանի ՏՏ հանրությունը հասունացել են և պատրաստ են ավելի ակտիվ զարգանալ, և մենք դրանում մեծ պոտենցիալ ենք տեսնում»,- ընդգծել է նա:
Եվրոպայում ծրագրային ապահովման խոշորագույն մշակողներից մեկը` գերմանական SAP ընկերությունը, դեկտեմբերի 2-ին Երևանում ընթացող գործարար համաժողովի ընթացքում առաջին անգամ հայ հանրությանն է ներկայացրել իր արդիական լուծումները: Գործարար համաժողովի կազմակերպիչներն են «Շիրակ տեխնոլոգիական ընկերությունը» «SAP-ԱՊՀ» հետ համագործակցությամբ: Գործարար համաժողովի ընթացքում հայ ձեռնարկատերերը կծանոթանան SAP լավագույն լուծումների հետ բիզնեսի կառավարման ոլորտում:

Один из крупнейших разработчиков программного обеспечения в Европе, немецкая компания SAP видит большой потенциал в развитии IT-сектора Армении и необходимости повышения производительности труда.
«IT-рынок Армении составляет порядка 130-150 млн. – это в основном услуги, которые поставляются на экспорт, однако тенденции и прогнозы роста достаточно интересные – 30%, по сравнению с Россией – 17%, с Западной Европой – еще меньше», – сказал генеральный директор компании в странах СНГ Владислав Мартынов, аргументируя приход SAP на армянский рынок.
Более того, по его словам, SAP видит достаточно большой спрос и необходимость по решению задач повышения эффективности труда в Армении, поскольку производительность труда в стране ниже среднего в 6-7 раз по сравнению с США и Западной Европой. «На самом деле это проблема для любой страны, поскольку производительность труда напрямую влияет на конкурентоспособность страны на глобальном рынке. Если не заниматься постоянным повышением производительности труда, то сложно будет через несколько лет занять достойное место на глобальном рынке, а также будет сложно обеспечить высокий уровень жизни своим гражданам», – отметил он.
В связи с этим гендиректор компании в странах СНГ добавил, что на многих рынка SAP является системообразующей компанией, и когда компания выходи на новый рынок, то она становится катализатором, своеобразным локомотивом, который стимулирует ускорение развития этого рынка. «Нам кажется, что сегодня настал тот момент, когда и страна и IT-сообщество Армении созрели и готовы развиваться более активно, и мы видим в этом большой потенциал», – подчеркнул он.
Немецкая компания SAP 2 декабря в ходе проходящего в Ереване бизнес-форума впервые представила армянской общественности свои передовые решения. Организаторами бизнес-форума являются «Технологическая компания Ширак» в сотрудничестве с SAP-СНГ. В рамках бизнес-форума, армянские предприятия ознакомятся с лучшими решениями SAP в области управления бизнесом.