Orange-ը շահագործման է հանձնում Հայաստանում շարժական կապի առաջին բազային կայանը, որն աշխատում է բացառապես արևի էներգիայով: Հայաստանի առաջին ամբողջովին «արևային» բազային կայանը գտնվում է Սյունիքի մարզում` Լիճք գյուղից մոտ երեք կիլոմետր հեռավորության վրա, Քաջարան-Մեղրի մայրուղուց ոչ հեռու:
Կայանը չունի սնուցման այլընտրանքային տարբերակ և ի տարբերություն այլ կայանների` չի սնվում ոչ էլեկտրական ցանցից և ոչ էլ վառելիքով: Կայանի կառուցման գործում Orange-ը համագործակցել է ֆրանսիական Tenesol կազ¬մակերպության հետ:
«Կայանը հեռահաղորդակցության և արևային էներգիայի ամենաարդիական տեխնոլոգիաների համակցումն է և առաջին «արևային» կայանն է Հայաստանում, որը լիովին անկախ է էներգիայի այլ աղբյուրներից», ասաց Orange-ի Տեխնիկական գծով տնօրեն Ժան-Մարի Գարսիան:
Ինչպես ասվում է ընկերության մամլո հաղորդագրության մեջ, ըստ հաշվարկների` յուրաքանչյուր արևային բազային կայան թույլ է տալու տարեկան խնայել առնվազն 35 տոննա CO2 և 13,000 լիտր վառելիք:
«Համակարգը կառուցված է այնպես, որ այն մառախուղի կամ ձյան ժամանակ կարող է ինքնուրույն գործել մինչև 5 օր: Կայանը նաև չի պահանջում սպասարկման կամ շահագործման ոչ մի առանձին ջանք կամ ներդրում` բացառությամբ ժամկետանց կուտակիչ մարտկոցների փոխարինումը նորերով յուրաքանչյուր 5-7 տարին մեկ անգամ», ասաց Հայաստանում «արևային» նախագծի ղեկավար Վահագն Եղոյանը:
Orange և Tenesol ընկերությունները «արևային» նախագծի համար 2010թ. պարգևատրվել են « Նորարարություն կանաչ էներգիայի համար» մրցանակով` հեռահաղորդակցության ոլորտում նորարարությունների ամենահեղինակավոր Global Telecoms Business Innovation Awards մրցանակաբաշ¬¬խությանը:
Orange-ի «արևային ծրագիրը» մեկնարկել է 2007 թ.-ին Սենեգալում Ժան-Մարի Գարսիայի` Orange Արմենիայի ներկայիս տեխնիկական տնօրենի ղեկավարությամբ: Orange-ի 13 երկրներում մինչ օրս կառուցվել և գործում են մոտ 900 «արևային» կայաններ:

Orange started exploiting the first base station in Armenia, operating exclusively with solar energy. The first fully solar base station of Armenia has been constructed in the Syunik region, at approximately 3km from Lichk village, not far from the road to Meghri.
The station does not have any alternative supply source like other base stations, which if necessary, use energy network and fuel. Solar-powered station is not only ecologically clean and energy and cost-efficient, but also is completely self-controlled, and can be built in areas far from infrastructures, in particular from sources of energy.
The construction of the “solar” station is the result of cooperation of Orange with French Tenesol Company. Orange solar project has been launched in 2007 in Senegal. Since then, this solution has been implemented in 13 countries within the group’s footprint: 900 solar base stations are already built.
For every solar BTS used, at least 35 tons of CO2 and 13,000 litres of fuel are expected to be saved per year. The Orange solar base station development program is the most iconic part of a wider green strategy committed to achieving 20% reduction of our CO2 emissions by 2020 and 15% reduction of the company’s energy consumption.
In 2010, Orange and Tenesol were granted a Global Telecoms Business Innovation Award for “Green power innovation”, Orange Armenia press service reported.