ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 4G/LTE (Long Term Evolution) ցանցի ստեղծման համար արդեն ծախսել է 7,5 մլն դոլար, ցանցի գործարկման արարողության ժամանակ լրագրողներին է ասել ՎիվաՍել-ՄՏՍ բջջային օպերատորի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը: Ըստ նրա, հաջորդ տարի ընկերությունը 55 մլն դոլար կներդնի 4G ցանցի ընդլայնման համար: « Այսօր մենք կարող ենք ասել, որ Հայաստանը առաջատար դարձավ տարածաշրջանում հեռահաղորդակցությունների ոլորտում»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ղեկավարը:
Յիրիկյանը հայտնել է նաև, որ փորձարկման շրջանում՝ դեկտեմբերի 20-ից մինչև մարտի վերջը 4G ցանցը անվճար կլինի որոշ հաճախորդների համար, իսկ մինչ ապրիլի սկիզբը, երբ ցանցը զանգվածային մատչելիություն կստանա, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կորոշոի սակագինը, որը «չի գերազանցի 3G ցանցի համար սահմանված սակագինը»:

20 Декабрь 2010 - 14:35 AMT
Инвестиции VivaCell-MTS в создание сети 4G/LTE (Long Term Evolution) на данный момент уже составляют $7,5 млн, сообщил журналистам на церемонии запуска сети генеральный директор компании Ральф Йирикян. По его словам, на следующий год компания запланировала инвестировать в расширение сети еще $55 млн. «Сегодня мы можем сказать, что наша страна в регионе стала лидером в сфере телекоммуникаций. Ни у одной соседней страны нет таких развитых технологий», – сказал глава VivaCell-MTS.
Йирикян также сообщил, что в период тестирования с 20 декабря до конца марта сеть 4G будет бесплатной для избранных клиентов компании, а до начала апреля 2011 года, когда сеть будет в массовом доступе, VivaCell-MTS определится с тарифами на данный продукт, которые «не будут выше тарифов на предыдущее поколение – 3G».