Հունվարի 12-ին Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնը (ՌԱՀՀԿ) հայտարարեց «ՌԱՀՀԿ հետազոտության ռեսուրսի ծրագրի» մեկնարկի մասին: Այս ծրագրի նպատակն է աջակցություն ցուցաբերել գիտնականներին, մասնագետներին և ուսանողներին` նրանց հնարավորություն ընձեռելով օգտվելու Հայաստանին, Լեռնային Ղարաբաղին, Թուրքիային և ընդհանուր Հարավկովկասյան տարածաշրջանին վերաբերող կարևոր փաստաթղթերով և նյութերով հագեցած նորաստեղծ թվային տեղեկատվական բազայից: ՌԱՀՀԿ թվային նոր տեղեկատվական բազան, որը պատրաստ կլինի սույն թվականի փետրվարի 1-ից հետո, բաղկացած է լինելու կարևոր զեկույցներ, փաստաթղթեր և պատմական այլ նյութեր պարունակող թվային գրադարանից, որն առանձնացված, դասակարգված և հավաքագրված է օգտագործողի համար հեշտ որոնելի ու մատչելի ձևաչափով:
«ՌԱՀՀԿ հետազոտության ռեսուրսի ծրագրի» թվային նոր տեղեկատվական բազան գիտնականների, մասնագետների և ուսանողների համար հասանելի կլինի անվճար` սույն թվականի փետրվարի 1-ից հետո, նախնական պայմանավորվածության համաձայն և ՌԱՀՀԿ անձնակազմի վերահսկողության ներքո: Թվային այս գրադարանը պարունակում է կարևորագույն փաստաթղթեր տարբեր աղբյուրներից` ներառյալ միջազգային կազմակերպությունները, ինչպիսիք են Եվրամիությունը, ՆԱՏՕ-ն, ԵԱՀԿ-ն, ՄԱԿ-ը, ինչպես նաև մի շարք օտարերկրյա կառավարություններ: Տեղեկատվական այս բազայի մեծ մասը բաղկացած է ԱՄՆ կառավարության հանրային և գաղտնազերծված փաստաթղթերից` ներառյալ կոնգրեսական զեկույցներն ու լսումները, Պաշտպանության և Պետական դեպարտամենտների զեկույցները, ինչպես նաև Կենտրոնական հետախուզության գործակալության` Հայաստանին, Լեռնային Ղարաբաղին և Հարավային Կովկասին վերաբերող խորհրդային և հետխորհրդային ժամանակաշրջանի գաղտնազերծված նյութերը:
Տեղեկատվական այս բազան նաև ունի առանձին մաս, որն ամբողջովին նվիրված է WikiLeaks-ի` մշտապես թարմացվող բոլոր համապատասխան փաստաթղթերի հավաքագրմանը և դասակարգմանը:

The Armenian Center for National and International Studies (ACNIS) announced on January 12, 2011 the launch of a new “ACNIS Research Resource Project” designed to assist scholars, experts and students by offering access to a newly created digital database of significant documents and materials relevant to Armenia, Nagorno Karabakh, Turkey and the broader South Caucasus region.
The new ACNIS digital database, which will be ready after February 1, 2011, consists of a large digital library of important reports, documents and other historical material that has been sorted, categorized and compiled in a searchable, user-friendly format.
The ACNIS Research Resource Project’s new digital database will be freely available after February 1, 2011 and open for use by scholars, experts and students by appointment only, under the supervision of ACNIS staff. The digital library includes key documents from a variety of sources, including international organizations, such as the EU, NATO, OSCE, UN, and from several foreign governments. A large portion of the database consists of public and declassified U.S. government documents, including Congressional reports and hearings, reports from the Departments of Defense and State, as well as both Soviet- and post-Soviet era declassified materials from the Central Intelligence Agency (CIA) related to Armenia, Nagorno Karabakh and the South Caucasus.
In addition, the database also has a separate section devoted entirely to the compilation and classification of all relevant WikiLeaks documents, updated and sorted as they are released.