ArmRobotX ռոբոտների բաց առաջնության մասնակիցները պատրաստվում են RoboGames միջազգային մրցումներին, որը կանցնի Սան Ֆրանցիսկոյում: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ArmRobotX-ի մենեջեր Մարիամ Նահապետյանը, այս պահի դրությամբ կազմակերպիչները հովանավորներ են որոնում: Ըստ նրա, պատանի հայ ռոբոտատեխնիկները կարող են մասնակցել 3-5 մրցույթի:
ArmRobotX (նախկինում ArmRobotics) անց է կացվում Հայաստանում 2008 թվականից Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության կողմից: Այդ տարիների ընթացքում, ըստ Մարիամ Նահապետյանի, 80 դպրոցականներ և ուսանողներ սկսել են ակտիվ զբաղվել ռոբոտաշինությամբ: Մրցումը միշտ անցել է ՀՀ կառավարության ֆինանսական աջակցությամբ, սակայն այս տարի ֆինանսավորում չի հատկացվել: Մինչդեռ, փետրվարին կանկացվի ականներ որոնղ ռոբոտների ու անօդաչու ուղղաթիռների մրցույթ, որի համար ArmRobotX-ում անց են կացվում ավիամոդելավորման դասընթացներ: 2011թ. տեղի կունենան նաև մրցույթներ սկսնակ ռոբոտատեխնիկների միջև, ինչպես նաև այլ միջոցառումներ: Ռոբոտների ամենամյա RoboGames-ը՝ ռոբոտների օլիմպիադան, կանցնի ապրիլի 15-17-ը ԱՄՆ-ում: Մրցումը միավորում է շուրջ 50 մասնակիցների:

Участники Oткрытого первенства роботов ArmRobotX готовятся к Международным соревнованиям роботов RoboGames, который пройдет в Сан-Франциско. Как сказала в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net менеджер конкурса ArmRobotX Мариам Наапетян, на данный момент организаторы занимаются поиском спонсоров. По ее словам, юные армянские робототехники могут принять участие в 3-5 конкурсах.
ArmRobotX (ранее ArmRobotics) провoдится в Армении Союзом предприятий информационных технологий с 2008 года. За эти годы, по словам Мариам Наапетян, около 80 школьников и студентов Армении стали активно заниматься роботостроением. Проведение ArmRobotX все три года проходило при финансовой поддержке правительства Армении, однако в этом году финансирования выделено не было. Между тем, в феврале будет проведен конкурс роботов-миноискателей и вертолетов-беспилотников, для чего в клубе ArmRobotX проводятся курсы авиамоделирования. Также на 2011 год запланированы конкурсы для начинающих робототехников и ряд других мероприятий. Ежегодные игры роботов RoboGames (Олимпиада роботов) пройдет с 15-17 апреля в США. Соревнование объединяет более 50 конкурсов.