ArmRobotX ռոբոտների բաց առաջնության մասնակիցները պատրաստվում են RoboGames միջազգային մրցումներին, որը կանցնի Սան Ֆրանցիսկոյում: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ArmRobotX-ի մենեջեր Մարիամ Նահապետյանը, այս պահի դրությամբ կազմակերպիչները հովանավորներ են որոնում: Ըստ նրա, պատանի հայ ռոբոտատեխնիկները կարող են մասնակցել 3-5 մրցույթի:
ArmRobotX (նախկինում ArmRobotics) անց է կացվում Հայաստանում 2008 թվականից Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության կողմից: Այդ տարիների ընթացքում, ըստ Մարիամ Նահապետյանի, 80 դպրոցականներ և ուսանողներ սկսել են ակտիվ զբաղվել ռոբոտաշինությամբ: Մրցումը միշտ անցել է ՀՀ կառավարության ֆինանսական աջակցությամբ, սակայն այս տարի ֆինանսավորում չի հատկացվել: Մինչդեռ, փետրվարին կանկացվի ականներ որոնղ ռոբոտների ու անօդաչու ուղղաթիռների մրցույթ, որի համար ArmRobotX-ում անց են կացվում ավիամոդելավորման դասընթացներ: 2011թ. տեղի կունենան նաև մրցույթներ սկսնակ ռոբոտատեխնիկների միջև, ինչպես նաև այլ միջոցառումներ: Ռոբոտների ամենամյա RoboGames-ը՝ ռոբոտների օլիմպիադան, կանցնի ապրիլի 15-17-ը ԱՄՆ-ում: Մրցումը միավորում է շուրջ 50 մասնակիցների:

Participants of ArmRobotX get prepared for RoboGames international robot competition to be held in San Francisco.
Manager of ArmRobotX Mariam Nahapetyan told a PanARMENIAN.Net reporter that currently organizers are looking for sponsors. According to her, young Armenian robot technicians can participate in 3-5 competitions.
ArmrRobotX (formerly ArmRobotics) is organized from 2008 by the Union of Information Technology Enterprises (UITE). During this period, according to Mariam Nahapetyan, around 80 students and school students of Armenia started actively dealing with robot-building.
ArmRobotX was organized through the financial assistance of the Armenian government. But no funds were allocated this year. However, competitions of minesweeper robots and drone helicopters will be organized in February. Other competitions are also envisaged to be held in 2011.